Nosowska…Osiecka

nosowska osieckaKasia Nosowska to najbardziej charyzmatyczna polska artystka, która od 15 lat nie przestaje nas zaskakiwać. Agnieszka Osiecka pisała dla Maryli Rodowicz, Ireny Santor, Seweryna Krajewskiego i po dziś dzień uważana jest za najlepszą kobiecą autorkę tekstów w historii polskiej sceny muzycznej. Efektem połączenia twórczości ich obu jest projekt „Osiecka” sygnowany nazwiskiem Nosowskiej. Płyta ta już w dniu premiery osiągnęła status złotej, dwa tygodnie później pokryła się platyną i przez ostatni miesiąc 2008 roku była najlepiej sprzedającym się krążkiem w Polsce. Już niedługo będziemy mogli posłuchać tych wspaniałych utworów na żywo.

Wszystko zaczęło się od występu w Teatrze Roma, gdzie podczas XI edycji konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej” Nosowska zaprezentowała wybrane utwory tej niezapomnianej artystki. Jak sama mówi, nie planowała wtedy nagrania płyty, to miał być jednorazowy występ. Stało się jednak inaczej. I dobrze, bo krążek to prawdziwy hołd dla Osieckiej, ukłon w stronę jej wielkiego dorobku.
Klasę Nosowskiej widać w doborze piosenek. Nie sięgnęła po dobrze wszystkim znane i bardzo komercyjne „Małgośka”, czy „Niech żyje bal”, ale po teksty, które najlepiej rozumiała, w których dobrze się czuła. Dzięki temu ich nowe wersje są wypełnione emocjami, pełne zaangażowania. Piosenkarka śpiewa je tak naturalnie i przejmująco, jakby to ona je napisała.
Odważna interpretacja Nosowskiej i oryginalne aranżacje stworzone przez Marcina Macuka i muzyków z UniSexBlues Band , w których odnajdziemy jednak ducha przeszłości, odkrywają na nowo nieco przykurzone już wersje znanych utworów, zmuszają nas do ponownego zrozumienia ich sensu.
Już niebawem, na trzech wyjątkowych koncertach, będziemy mogli posłuchać tych przeszywających ciało, zalewających całym spectrum emocji utworów na żywo. Jeżeli na materiale studyjnym Nosowska pokazała tak wiele, to czego możemy się spodziewać podczas występu na żywo? Wspaniałego klimatu i nastroju, jaki tylko ona potrafi budować, muzycznych opowieści o trudnej, pełnej niepokoju, tęsknoty i obaw miłości, wielkiej dawki dobrego grania i przede wszystkim nowej odsłony klasycznego repertuaru, który wszyscy znamy i kochamy.

Tuesday, 10 March 2009