
Nowotwór krwi jak leczyć. To choroba, którą można skutecznie leczyć. Kluczem do przezwyciężenia nowotworu jest jednak szybkie jego wykrycie. Nie jest to trudne. Wystarczą do tego profilaktyczne, coroczne, proste badania morfologii krwi!
Czym jest nowotwór krwi?
Nowotwór krwi atakuje system krwionośny i krew, a także szpik kostny i układ limfatyczny. Szpik kostny odpowiada za produkuję białych i czerwonych krwinek oraz płytek krwi. To właśnie w szpiku kostnym powstają komórki, które jako dojrzałe przedostają się do krwi. Jak choroba wpływa na układ krwionośny? U zdrowej osoby białe krwinki chronią organizm przed bakteriami i wirusami, czerwone odpowiadają za transport tlenu z płuc do poszczególnych organów ciała, a płytki krwi umożliwiają krzepnięcie krwi.
W przypadku osoby chorej na nowotwór krwi komórki zaczynają namnażać się w niekontrolowany sposób w związku z czym ich liczba wzrasta. Nieprawidłowe komórki krążą po krwioobiegu, przedostają się do narządów takich jak np. wątroba, śledziona czy węzły chłonne i powoli je uszkadzają. Z kolei w szpiku kostnym zdrowe komórki wypierane są przez nieprawidłowe przez co dochodzi do niedoboru płytek krwi – tzw. małopłytkowości – lub czerwonych krwinek i tzw. anemii. Jak dochodzi do wytworzenia komórek nowotworowych? Prawdopodobnie w wyniku uszkodzenia ich DNA.
Przeczytaj również – Jakie są objawy chłoniaka?
Jakie są rodzaje nowotworów krwi?
Nowotwory krwi można podzielić na:
- nowotwory układu chłonnego takie jak np. chłoniak Hodgkina, chłoniaki nieziarnicze czy
szpiczak plazmocytowy - nowotwory układu krwiotwórczego takie jak np. ostra białaczka szpikowa, ostra białaczka limfoblastyczna, przewlekła białaczka szpikowa i przewlekła białaczka limfocytowa
Najczęściej diagnozowane spośród wszystkich nowotworów krwi są białaczki, czyli choroby
charakteryzujące się niekontrolowanym rozrostem białych krwinek. Po białaczce najczęściej
występującym nowotworem krwi jest szpiczak.
Sposoby leczenia nowotworów krwi
Leczenie nowotworów krwi uzależnione jest od ich rodzaju, stadium, wieku pacjenta i jego
ogólnego stanu zdrowia. Celem terapii jest zahamowanie rozrostu nieprawidłowych,
patologicznych komórek i zatrzymanie jego następstw. U chorego często stosuje się
chemioterapię, nieraz stosuje się nowoczesne terapie tzw. celowane, w innych przypadkach
możliwe jest przeszczepienie szpiku.