O niej marzył każdy mężczyzna w PRL-u. Biogram Poli Raksy

To jedna z najbardziej rozpoznawalnych, lubianych i przy okazji najpiękniejszych aktorek PRL-u. Jej kariera nabrała rozpędu w latach 60. i trwała niemal trzydzieści kolejnych.

Pola Raksa
O niej marzył każdy mężczyzna w PRL-u. Biogram Poli Raksy. Foto Instagram @filmorgpl

Pola Raksa była niekwestionowaną gwiazdą kina i telewizji w szaroburych czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Grywała u najlepszych reżyserów, w towarzystwie wziętych aktorów. Stała się ikoną, a o jej pięknie śpiewał nawet Grzegorz Markowski w „Autobiografii” Perfectu. W latach 90. zniknęła jednak z ekranów. Co robi dzisiaj? Jak zaczynała? Jakie jej role zostały najbardziej zapamiętane? To wszystko przypominamy w jej biogramie.

Pola Raksa – początki kariery

Urodziła się w 1941 roku w Lidzie. Po wojnie jej rodzina przeniosła się do Wrocławia, a następnie do Jeleniej Góry, gdzie Apolonia Raksa ukończyła szkołę podstawową i liceum. Studiowała polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim i być może jej droga potoczyłaby się właśnie w tym kierunku, gdyby nie to, że pewnego dnia w barze mlecznym spotkała fotoreportera tygodnika „Dookoła Świata”. Mężczyzna namówił Polę na sesję zdjęciową, po której młoda studentka trafiła na okładkę magazynu.
Urodą dziewczyny zachwyciła się Maria Kaniewska, która właśnie poszukiwała obsady do reżyserowanego przez siebie „Szatana z siódmej klasy”. To w nim zadebiutowała Pola Raksa, zyskując olbrzymią sympatię widzów. Ten sukces sprawił, że wstąpiła na Wydział Aktorski łódzkiej „filmówki”. Od tamtej pory jej kariera niewątpliwie zaczęła nabierać rozpędu.

Sukces goni sukces

Jeszcze w 1960 roku Pola Raksa zagrała w filmie „Rzeczywistość”. Kolejne role przynosiły jej coraz większą rozpoznawalność. „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Panienka z okienka” czy „Popioły” Wajdy – młoda aktorka bardzo szybko wspięła się na szczyt, ale to nie te, niewątpliwie wspaniałe, kreacje aktorskie dały jej największą sławę. W 1966 roku Pola Raksa dała się poznać widzom szklanego ekranu jako Marusia w serialu „Czterej pancerni i pies”. Grała u boku Janusza Gajosa (odtwórcy roli Janka), a wszyscy fani serialu zachwycali się jej urodą. Jak wyznawała gwiazda, początkowo miała obiekcje przed wcieleniem się w Rosjankę, która kradnie serce Polakowi. Bała się, że widzowie nie przyjmą jej postaci ciepło. Stało się jednak inaczej, a rola Marusi była dla Poli Raksy kolejnym sukcesem.
Aktorka zagrała jeszcze w kilkudziesięciu filmach oraz sztukach teatralnych. Ostatni raz pojawiła się na ekranie w 1993 roku w filmie „Uprowadzenie Agaty”. Z kolei w 1997 roku na stałe zeszła ze sceny teatralnej.

Ze świata filmu do świata mody

Ikona PRL-u zrezygnowała z aktorstwa, ale dalej pragnęła się rozwijać. Postanowiła oddać się modzie i sztuce. Przez pewien czas pisała dla „Rzeczpospolitej” artykuły modowe. Udało jej się także zaliczyć egzamin, na mocy którego otrzymała uprawnienia projektanta. Odnalazła się także i w tym zawodzie. Zajmowała się zarówno tworzeniem kostiumów teatralnych, jak i autorskich kolekcji ubrań. Zaprojektowała stroje, które widzowie mogli podziwiać podczas recitalu Ewy Błaszczyk w warszawskim Teatrze Studio.

Co Pola Raksa robi dziś?

W pewnym momencie słuch po Poli Raksie całkowicie zaginął. W 1995 roku po raz ostatni pokazała się publicznie. Wzięła udział w koncercie Perfectu, podczas którego wyszła na scenę w trakcie wykonywania „Autobiografii”. Została wtedy obdarowana wielkim bukietem kwiatów.
Przez kolejne lata poza kilkoma modowymi nowinami o jej życiu niewiele było słychać. W pewnym momencie Pola Raksa porzuciła również projektowanie. Zaszyła się w swoim domu i przestała udzielać wywiadów. Ponoć zerwała także kontakty z przyjaciółmi z branży. Obecnie aktorka i ikona PRL-u ma 80 lat, ale o jej urodzie oraz talencie wciąż pamiętają wszyscy.

EP