OC na raty – czy to się opłaca

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe dla każdego samochód zarejestrowanego w Polsce.

OC na raty – czy to się opłaca

Kupić je można w wielu towarzystwach, jednak nie trzeba opłacać całej składki od razu – część firm oferuje bowiem polisy z możliwością rozłożenia na raty. Czy takie rozwiązanie jest opłacalne i warto z niego korzystać? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

OC na raty – warte uwagi w przypadku wysokiej składki

Obowiązek wykupienia OC jest powszechny i umocowany w ustawie, ale przepisy nie regulują takich kwestii jak forma opłacenia czy wysokość składki. Ustala się je w sposób indywidualny dla każdego auta i jego właściciela. Jedną z możliwości jest rozłożenie opłaty na raty, dzięki czemu nie trzeba regulować od razu całej kwoty ubezpieczenia. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest mniejsze obciążenie dla budżetu domowego. Zamiast od razu pozbywać się sporej sumy pieniędzy można rozbić ją na kilka mniejszych transz, w związku z czym nie będą tak odczuwalne dla portfela. Mając na to na uwadze, łatwo dojść do wniosku, że OC na raty warto polecić kierowcom, w przypadku których składka jest wysoka. Dotyczy to przede wszystkim osób młodych i z krótką historią ubezpieczeniową, ponieważ właśnie one są najbardziej narażone na drogą polisę od odpowiedzialności cywilnej. W sytuacji, gdy cena OC osiąga czterocyfrową wartość, wiele osób będzie wolało rozłożyć ja na raty niż płacić od razu całość składki.

Wyższa cena OC na raty

Mniejsze obciążenie dla budżetu domowego to niewątpliwa zaleta OC rozłożonego na raty, ale nie ma nic za darmo – za taką możliwość trzeba zapłacić wyższą ceną ubezpieczenia. Oznacza to, że polisa rozłożona na raty zawsze jest sumarycznie wyższa niż wartość OC opłacone bezpośrednio po zakupie. Poprzez podwyższenie składki towarzystwa
ubezpieczeniowe zabezpieczają się przed ewentualnym ryzykiem nieopłacenia drugiej lub każdej kolejnej raty przez kierowcę. Należy mieć bowiem świadomość, że w przypadku OC rozłożonego na raty towarzystwo ma obowiązek udzielenia całorocznej ochrony ubezpieczeniowej. To z kolei oznacza, że nawet jeśli kierowca zapłaci tylko pierwszą ratę, nie odbierze mu to ochrony ubezpieczeniowej. Oczywiście takie zaniechanie nie pozostanie bez konsekwencji, ponieważ towarzystwo ubezpieczeniowe na pewno będzie próbowało odzyskać pieniądze, korzystając z działań windykacyjnych. Nie zmienia to jednak faktu, że co do zasady ochrona ubezpieczeniowa zawsze jest całoroczna, również w przypadku OC rozłożonego na raty.

OC na raty – kiedy się opłaca

OC rozłożone na raty jest finalnie droższe o 10-30% od tego samego produktu, tylko że opłaconego od razu na całe 12 miesięcy z góry. Krótko mówiąc, jeżeli chcesz zaoszczędzić i zależy Ci na jak najniższej składce, ubezpieczenie na raty nie będzie dobrym rozwiązaniem. W poszukiwaniu oszczędności warto natomiast porównywać oferty OC, aby na tej podstawie znaleźć najlepszą, czyli najtańszą polisę. Dowiedz się więcej na ten temat i sprawdź, ile kosztuje najtańsze dla Ciebie oraz od czego zależy cena ubezpieczenia na: https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-samochodu/najtansze-oc/.

Obowiązkowego ubezpieczenia nie warto rozkładać na raty, jeśli jego cena jest niska, a kierowca nie ma problemu z jej opłaceniem na cały rok z góry. W takiej sytuacji raty przyniosą wyłącznie straty finansowe i nie dadzą żadnych wymiernych korzyści. Przy okazji wyboru OC warto za to sprawdzić inne polisy komunikacyjne oferowane w wybranym
towarzystwie, bo w ramach pakietu zawierającego kilka ubezpieczeń często są one dostępne w niższych cenach niż standardowo. Jedna z dodatkowych polis obejmuje ryzyko wybicia szyb – więcej na jej temat dowiesz się na stronie http://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-szyb-kiedy-warto-kupic.