Odchudzanie zimnem – na czym polega zabieg kriolipolizy?

Kriolipoliza to nowoczesna i bezpieczna technologia stworzona do nieinwazyjnego usuwania tkanki tłuszczowej za pomocą niskiej temperatury.

Odchudzanie zimnem – na czym polega zabieg kriolipolizy?

Piękna sylwetka to marzenie każdej kobiety, jednak czasami potrzeba wielu tygodni pracy nad sobą, aby zbliżyć się do wymarzonych kształtów. Zdrowy tryb życia, dieta, siłownia… podstawą odchudzania zawsze jest dyscyplina, cierpliwość i wytrwałość, której czasami każdej z nas brakuje. Jeśli zatem mimo szczerych chęci i podejmowanych prób, nie jesteś w stanie pozbyć się niechcianego tłuszczyku to warto wspomnieć o innym sposobie na uzyskanie wymarzonej figury. Jest nim kriolipoliza, całkowicie nieinwazyjny zabieg medycyny estetycznej, będący alternatywą dla liposukcji, który skutecznie i trwale usuwa nadprogramowe komórki tłuszczowe. W Warszawie możemy zaleźć ją w ofercie instytutu medycyny estetycznej Beauty Derm.

Kriolipoliza w skrócie

Mechanizm działania opiera się na kontrolowanym rozpadzie komórek tłuszczowych pod wpływem zimna w taki sposób, aby nie naruszyć tkanek otaczających (mięśni, skóry, naczyń krwionośnych i nerwów). Podczas zabiegu lipidy z komórek tłuszczowych są uwalniane i transportowane przez układ limfatyczny. Ta innowacyjna metoda zapewnia skuteczną i trwałą redukcję tkanki tłuszczowej w sposób nieinwazyjny, bez konieczności stosowania znieczulenia. Kriolipoliza CRISTAL® może być stosowana, zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, w różnych obszarach ciała, takich jak:

  • brzuch
  • boczki
  • biodra
  • uda
  • ramiona

Mechanizm działania

Podczas zabiegu zassany do głowicy aparatu fałd skórno-tłuszczowy zostaje schłodzony do ok. 3°C – 4°C, a w tkance tłuszczowej temperatura spada do ok. 10°C. W takich warunkach komórki tłuszczowe przechodzą ze stanu płynnego w stan stały, powodując zniszczenie błon komórkowych oraz do wydostania się tłuszczu na zewnątrz komórek. W miejscu poddanym zabiegowi powstaje „naturalny” stan zapalny. Tłuszcz uwolniony, z  komórek tłuszczowych zostaje powoli wchłaniany i poddawany procesom metabolicznym, po czym spalany w wątrobie. Stan taki trwa zazwyczaj kilka tygodni, dzięki czemu z tygodnia na tydzień maleje grubość tkanki tłuszczowej. Zabieg CRISTAL® pozwala na trwałe pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Jak przebiega zabieg?

Na początku na obszar ciała, który zostanie poddany zabiegowi, jest aplikowany żel. Następnie nakłada się specjalny, jednorazowy podkład nasączony żelem, który skutecznie chroni przed odmrożeniem. Po wykonaniu tych czynności przykłada się do ciała odpowiedni aplikator, który zaczyna zasysać fałdę skóry wraz z tkanką tłuszczową i rozpoczyna się mrożenie. Po zakończeniu zabiegu obszar, który został poddany zabiegowi, jest masowany przez około 5-10 minut po to, aby przyspieszyć procesy limfatyczne i metaboliczne.
Zabieg trwa 60 minut, a podczas niego pacjent może się zrelaksować czytając gazetę lub słuchając muzyki. Bezpośrednio po zabiegu możemy wrócić do codziennych aktywności, należy jednak pamiętać, aby zadbać o odpowiednią dietę oraz o regularną aktywność fizyczną po zabiegu. Kriolipoliza CRISTAL® może być łączona z innymi procedurami stosowanymi w celu redukcji tkanki tłuszczowej.
Efekty zabiegu nie są natychmiastowe, ponieważ komórki tłuszczowe są systematycznie eliminowane przez układ odpornościowy. Pacjent obserwuje końcowy efekt po upływie 6-10 tygodni. Zaleca się skorzystanie z 1 lub 2 zabiegów w celu osiągnięcia najlepszych efektów, jednak ich liczba jest uzależniona od oczekiwań pacjenta.

Czy to bezpieczne?

Kriolipoliza to zabieg nieinwazyjny, bezbolesny oraz w pełni bezpieczny. Eliminuje wyłącznie komórki tłuszczowe, nie ingerując w żadne inne tkanki. Niewielka grupa pacjentów może obserwować delikatne efekty uboczne, do których zalicza się zaczerwienienie, obrzęk i uczucie drętwienia w obszarze zabiegowym, które jednak ustępują w przeciągu kilku godzin. Kriolipoliza nie jest polecana kobietom w ciąży, osobom z chorą wątrobą oraz bardzo wrażliwym na zimno. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu są także urazy i stany zapalne skóry, zaawansowana cukrzyca, łuszczyca oraz choroby serca.