
Dotychczas w przestrzeni publicznej pojawiały się informacje dotyczące objawów zakażenia koronawirusem w obrębie układu oddechowego, jednak naukowcy wskazują, że wirus atakuje również inne narządy. Szczególnie niebezpieczny może okazać się wpływ wirusa na funkcjonowanie układu neurologicznego, jednak istnieje szereg innych symptomów, na które warto zwrócić uwagę.
Symptomy choroby w wieku podeszłym
Osoby starsze i schorowane należą do grupy najwyższego ryzyka, zakażenie koronawirusem mogłoby skończyć się dla nich tragicznie. Z tego względu należy być szczególnie wyczulonym na wszelkie dolegliwości, które nigdy wcześniej się nie pojawiały. Według najnowszych badań u osób w wieku podeszłym jako pierwsze mogą ujawnić się neurologiczne symptomy choroby inne niż utrata węchu lub smaku. Wśród nich znajdują się zaburzenia świadomości i funkcji poznawczych, omamy, dezorientacja oraz nietypowe zmiany zachowania. Objawy te połączone z wysoką gorączką powinny być sygnałem ostrzegawczym dla opiekunów osób starszych.
Problemy skórne
Jednym z nietypowych objawów zakażenie są zmiany skórne. Pojawiają się one na nogach, zwłaszcza na stopach i są określane jako „covidowe palce”. Wizualnie przypominają odmrożenia, są zaczerwienione oraz lekko opuchnięte. Pacjenci, u których zidentyfikowano ten objaw, skarżyli się na pieczenie w obrębie stóp. Badania wskazują, że tego rodzaju symptomy zakażenia występują u osób młodych, przechodzących chorobę łagodnie lub bezobjawowo. Co więcej problemy skórne mogą utrzymywać się nawet po wyzdrowieniu, a ich przyczyną, jak wskazują naukowcy, może być stan zapalny. Oprócz „covidowych palców” na rękach oraz nogach może pojawić się wysypka przypominająca zmiany typowe dla ospy wietrznej.
Zapalenie spojówek
Koronawirus przenoszony jest drogą kropelkową, co oznacza, że możemy się zarazić poprzez kontakt ust, nosa i oczu z wirusem. Z tego powodu jednym z objawów zakażenia mogą być dolegliwości związane z narządami wzroku. Zaczerwienienie, łzawienie czy pieczenie oczu charakterystyczne dla zapalenia spojówek powinny stanowić sygnał ostrzegawczy oraz wzmożyć naszą czujność, szczególnie jeśli zaobserwujemy inne objawy mogące świadczyć o potencjalnym zakażeniu. Objaw ten został zaobserwowany u niewielkiej grupy pacjentów, około 2/3%.
AB