Odkurzacz bezprzewodowy – hit czy niepotrzebny wydatek?

W naszych domach coraz częściej oprócz – lub zamiast – tradycyjnych, przewodowych odkurzaczy pojawiają się modele bezprzewodowe.

Odkurzacz bezprzewodowy – hit czy niepotrzebny wydatek?

Nazywane też pionowymi, odkurzacze te zajmują niewiele miejsca i są wygodne w użytkowaniu. Przyjrzyjmy im się bliżej. Jakie są ich wady i zalety? Czy warto wybrać odkurzacz bezprzewodowy zamiast przewodowego?


Czym jest odkurzacz bezprzewodowy?

Odkurzacza bezprzewodowego nie da się pomylić z klasycznym, przewodowym modelem. Ten ma pionową konstrukcję, stworzoną z myślą o niewielkich przestrzeniach, w których liczy się każdy metr kwadratowy. Model pionowy można łatwo przechowywać, nie martwiąc się o plączące się kable. Łatwiej jest też wygospodarować na niego miejsce.

Zalety odkurzaczy bezprzewodowych

Pierwsza zaleta wyłania się już z samej nazwy. W przypadku odkurzacza pionowego nie ogranicza nas zasięg kabla. Z reguły kable w odkurzaczach przewodowych mają około 3-4 metrów. W praktyce, posiadając większe pomieszczenie, musimy przepinać wtyczkę nawet odkurzając tylko jeden pokój. Odkurzacz pionowy możemy zanieść gdziekolwiek chcemy i od razu rozpocząć tam sprzątanie.
O drugiej zalecie odkurzacza już wspominaliśmy. To jego niewielkie gabaryty. Jeśli masz niewiele miejsca na przechowywanie sprzętów lub po prostu lubisz porządek – zastanów się nad modelem pionowym. Wystarczy mała wnęka, która posłuży za miejsce na odkurzacz.
Dla wielu z nas najważniejszą kwestią w odkurzaczu jest prostota (lub trudność) w jego prowadzeniu. Kogo nie irytuje zacinająca się końcówka i przenoszenie ciężkiego odkurzacza z miejsca na miejsce? Modele bezprzewodowe są lekkie, dzięki czemu łatwiej nimi operować.

Wady odkurzaczy bezprzewodowych

Dla niektórych największa zalet, jaką posiadają odkurzacze bezprzewodowe może być… ich wadą. Mowa o braku podłączenia do prądu. Modele pionowe działają dzięki wbudowanemu akumulatorowi, który musimy regularnie ładować. Może się więc okazać, że w trakcie odkurzania sprzętowi zabraknie energii, a my musimy przerwać sprzątanie i podłączyć go do ładowania.
Większość odkurzaczy bezprzewodowych to modele bezworkowe. Oznacza to z jednej strony życie w zgodzie z ekologią – nie musimy kupować wymiennych worków i w nie inwestować. Z drugiej strony jesteśmy narażeni na większy kontakt z zanieczyszczeniami. Z tego powodu z urządzeń bezworkowych powinni zrezygnować szczególnie alergicy.
Warto zwrócić uwagę również na mniejszą moc modeli bezprzewodowych. Ich energia zależy od użytego akumulatora i nie jest pobierana, tak jak w przypadku sprzętów przewodowych, bezpośrednio z gniazdka. Z tego powodu odkurzacz pionowy może nie poradzić sobie z gęstym dywanem tak samo, jak jego przewodowy odpowiednik.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami Neonet. Odwiedź sklep internetowy i znajdź model dla siebie.

Wpis znaleziono dzięki:

- Odkurzacz bezprzewodowy

- Wady odkurzaczy

- Modele bezworkowe