Zwróćmy uwagę, że projektanci proponują inne barwy do przestrzeni zamieszkanej przez dziecko w wieku 3-4 lat, inne w przypadku starszaków.
Jeśli mamy do czynienia ze „świeżo upieczonym” członkiem rodziny, dobrym rozwiązaniem będą kolory stonowane, na pewno nie intensywne, a ponadto – czarno-białe dodatki, które stymulują wzrok dziecka. Pastele i rozmyte tonacje sprawdzą się w pokoju malucha w wieku od lat 3 i wzwyż. Starsze dziecko, mały uczeń, nie pogardzi zaś mocniejszymi zestawami kolorystycznymi.
Dzieci rozwijają się błyskawicznie i dynamicznie. Zmienia się również ich temperament oraz – jak widzimy – preferencje kolorystyczne. Świetną strategią jest odświeżanie koloru ścian pokoju dziecięcego przynajmniej raz na kilka lat, tak aby przestrzeń dziecka ewoluowała wraz z nim. Mały remont możemy powiązać z ważnym momentem w życiu malucha, jakim jest chociażby pierwszy dzień szkoły. Dzięki temu z zapałem i zaangażowaniem rozpocznie nowy etap.
Wystarczy przemalować ściany
Jak odświeżyć pokój dziecka na nowy rok szkolny? Nie musimy zaraz kupować nowych mebli czy wymieniać dodatków. Przemalowanie ścian będzie wystarczającym zabiegiem, dzięki któremu osiągniemy pożądany efekt.
Na jakie kolory postawić? Zapytajmy o to nasze dziecko. Starszak, mały uczeń z pewnością ma już wyrobione gusta dotyczące barw. Powinniśmy je respektować. Pamiętajmy, że tylko wtedy, gdy dziecko będzie uczestniczyło w aranżowaniu własnej przestrzeni, oswoi ją i się z nią zaprzyjaźni, będzie się w niej czuło bezpiecznie i komfortowo. Możemy podsunąć maluchowi próbniki kolorów, zapytać, jak kojarzą mu się dane barwy lub sięgnąć po testery barw. Wybór koloru ścian może stanowić jedną z jego pierwszych „dorosłych” decyzji.
Wybierając kolor ścian w pokoju dziecięcym, możemy oczywiście podążyć ścieżkami psychologii kolorów. Badania udowadniają, że zarówno dorosły, jak i dziecko otoczone barwą niebieską relaksuje się i odstresowuje. Żółty z kolei pobudza intelekt i sprzyja koncentracji, a jasnozielony daje poczucie bezpieczeństwa.
Stwórz dziecku pokój marzeń
Jasną podpowiedź dotyczącą wystroju pokoju dziecka, w tym także koloru ścian, powinny stanowić dla nas jego zainteresowania i pasje. Jeśli maluch marzy o karierze sportowca, pomalujmy jego sypialnię na pomarańczowo, a na ścianie uwiecznijmy grafiki nawiązujące do torów biegowych. W przypadku, gdy dziecko nie rozstaje się z komiksami, strzałem w dziesiątkę będzie pokój superbohatera nawiązujący do przygód Batmana, utrzymany w niebieskich tonacjach. Możemy zaaranżować sypialnię w stylu podróżniczym lub cyrkowym, stworzyć niecodzienną przestrzeń dla marzyciela lub małej wróżki – możliwości są nieograniczone, a dziecko poczuje się w takim miejscu wyróżnione, docenione, wyjątkowe. Wskazania dotyczące etapów przygotowania poszczególnych beztroskich pokojów marzeń, niezbędnych akcesoriów czy pomocnych rodzajów i odcieni farb znajdziemy na stronie Dulux.
Liczy się też rodzaj farby!
Kolejną ważną decyzją jest ta dotycząca rodzaju farby. Czy do pokoju dziecka nadaje się każdy preparat? Otóż nie. Sypialnia malucha to specyficzna przestrzeń. Dziecko uczy się tu i bawi, wypoczywa i eksperymentuje. I natychmiast wciela w życie nawet najbardziej zaskakujące pomysły! To oczywiste, że nasze wymagania spełni tylko i wyłącznie produkt charakteryzujący się plamoodpornością. Dodatkowo szukamy preparatu hydrofobowego i odpornego na szorowanie. Dzięki temu będziemy mogli zmyć zabrudzenie ze ściany bez obawy o uszkodzenie powłoki. Wśród dostępnych na rynku farb wyróżnia się przede wszystkim Dulux EasyCare – preparat 10 razy bardziej odporny niż wymagają tego przepisy!
Pokój dziecięcy to miejsce, w którym maluch spędza większą część doby. Warto zadbać o to, aby była to przestrzeń komfortowa, bezpieczna i motywująca małego ucznia zarówno do nauki, jak i kreatywnej zabawy. Właśnie z tą myślą wybieramy kolory ścian.
Autor: Dulux