Dlatego zamiast gonić za idealną opalenizną, lepiej poświęcić chwilę na odpowiednie zabezpieczenie skóry przez szkodliwym działaniem słońca. Co jednak zrobić, kiedy jest już za późno?
Kilka słów o przebarwieniach posłonecznych
Posłoneczne przebarwienia skóry to powszechne zmiany skórne spowodowane zaburzeniem czynności komórek skóry, które produkują jej ciemny pigment – melaninę. To właśnie ten barwnik odpowiedzialny jest za regulację intensywności zabarwienia skóry, która podczas opalania staje się ciemniejsza. Zbyt długie oraz intensywne przebywanie na słońcu jest powodem przebarwień, które najczęściej pojawiają się na twarzy, dłoniach i dekolcie, czyli w miejscach, które są najbardziej narażone na działanie promieni słonecznych. Przebarwienia skóry mogą być jednak spowodowane nie tylko bezpośrednim promieniowaniem ultrafioletowym. Przyczyną zmian barwnikowych często bywa też nieprawidłowy skład pigmentu – wcześniej opisywanej melaniny, który pod wpływem światła wywołuje niepożądane reakcje skórne. Warto w tym miejscu wspomnieć o piegach, które stanowią bardzo niewinne ostrzeżenie przed słońcem. Te małe, tak dobrze nam znane, plamki barwnikowe pojawiają się w najbardziej wyeksponowanych na działanie słońca miejscach i świadczą o dużej wrażliwości skóry na promienie słońca. Osoby, u których pojawiają się piegi powinny zwracać szczególną uwagę na prawidłową pielęgnację skóry. Z jeszcze poważniejszymi problemami skórnymi zmagają się osoby, które są długotrwale wystawione na ekspozycję słoneczną. Objawem zbyt dużej dawki promieni UV i jednocześnie starzenia się skóry jest żółtawa skóra w okolicy oczu, a także zaskórniki i torbiele. Na takie konsekwencje narażeni są przede wszystkim ludzie w zaawansowanym wieku.
Jak zapobiegać powstawaniu przebarwień?
Najprostszą profilaktyką, a jednocześnie najtrudniejszą dla wielu z nas jest ochrona odsłoniętych części ciała przed promieniowaniem słonecznym. Dermatolodzy apelują i przypominają, że jesteśmy narażeni na szkodliwe działanie słońca przez cały rok, o czym niestety bardzo często zapominamy. „Okres od wiosny do jesieni jest dla ochrony i pielęgnacji skóry okresem szczególnie ważnym. To właśnie wtedy jesteśmy poddawani negatywnemu działaniu promieni słonecznych w największym stopniu. Dlatego tak ważna jest prawidłowa ochrona skóry oraz stosowanie odpowiednich kosmetyków i preparatów, które pozwolą nam spokojnie cieszyć się latem i kondycją naszej skóry” – zapewnia Agata Buczek, dermokonsultantka sieci Euro-Apteka. „Jeżeli jednak decydujemy się na ekspozycję ciała na działanie słońca musimy pamiętać o regularnym stosowaniu kremów z odpowiednimi filtrami UV. Ich wybór w obecnych czasach jest bardzo duży, dlatego też z pewnością każda z nas znajdzie swój ulubiony, który pozwoli jej cieszyć się z komfortu bezpiecznego opalania oraz brązowej, a przede wszystkim zdrowej i zadbanej skóry” – dodaje Agata Buczek.
Sposoby na walkę z przebarwieniami
Profilaktyka, której celem jest uniknięcie wystąpienia przebarwień skóry jest o wiele łatwiejsza i przyjemniejsza niż leczenie już powstałych przebarwień. Dbanie o kondycję naszej skóry każdego dnia z pewnością wymaga mniej systematyczności, mniej dyscypliny i cierpliwości niż późniejsze leczenie przebarwień, które należy do długotrwałych procesów. Jeżeli już jednak damy się ponieść wakacyjnemu lenistwu i zrobimy sobie przerwę w pielęgnacji naszej skóry, musimy wiedzieć, jak się uporać z problemem. Jeżeli jesteśmy typem tak zwanej Zosi – Samosi, a nasze przebarwienia są płytkie i niewielkie możemy spróbować zwalczyć powstałe skórne problemy za pomocą domowych maseczek z cytryny lub z ogórka. Jeżeli jednak nie wierzymy w moc domowych terapii, a nasze przebarwienia są bardziej rozległe, musimy zdać się na fachową pomoc i profesjonalne metody leczenia. „Najlepszymi metodami na zwalczenie przebarwień jest stosowanie peelingów, specjalnych maści, a także poddanie się zabiegom laserowym. Za pomocą peelingu pozbędziemy się górnych warstw naskórka, a zadaniem maści przepisanej przez dermatologa jest załagodzenie przebarwień i ich całkowite zniwelowanie. Zabieg laserowy natomiast sprawia, że melanina – barwnik pochłaniający światło lasera, zmienia je w ciepło, które dzięki zwiększeniu temperatury niszczy jej komórki, co powoduje stałą likwidację widocznych dla oka przebarwień” – radzi Agata Buczek, dermokonsultantka sieci Euro-Apteka.
Dbaj i zapobiegaj
Z pewnością wiele z nas niejednokrotnie naraziło swoje ciało na zbyt intensywne działanie promieni słonecznych, co mogło lub po prostu źle się skończyło dla naszej skóry. Nauczone własnym lub cudzym doświadczeniem powinnyśmy ze szczególnym staraniem zadbać o kondycję skóry oraz o jej ochronę. By zapewnić sobie satysfakcję ze swojego wyglądu, a tym samym by zadbać o dobre samopoczucie wystarczy pamiętać o stosowaniu kremów ochronnych z filtrami. Taka cena za bezpieczeństwo i komfort z pewnością nie jest wysoka.