Pędzle do makijażu – jak często należy je myć?

Czyste pędzle do makijażu zapewniają nam lepszą aplikację produktów i zdrowszą skórę. Jak często powinnyśmy je myć?

pędzle do makijażu
Pędzle do makijażu – dlaczego warto myć je regularnie? Foto Ray Piedra/Pexels

Pędzle do makijażu to nieodłączny element kosmetyczek wielu z nas. Nakładamy nimi produkty takie jak podkład, puder czy cienie. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy, że od ich czystości może zależeć kondycja naszej skóry oraz trwałość makijażu. Dlaczego powinnyśmy myć pędzle? Jak to zrobić?

Kontakt ze skórą

Mycie pędzli można porównać do codziennego oczyszczania twarzy. Dzięki niemu zmywamy nagromadzone zanieczyszczenia, sebum czy bakterie. Chcąc zachować piękny wygląd robimy to codziennie.
Włosie pędzla mając bezpośredni kontakt z naszą skórą zbiera z niej pot, martwy naskórek i bakterie. Jeśli go nie umyjemy, naniesiemy zanieczyszczenia przy kolejnym makijażu. Warto również pamiętać, że podczas przechowywania na włosiu zbiera się kurz, który również nakładamy na skórę wraz z kosmetykiem. Efektem mogą być podrażnienia, stany zapalne, krostki czy trądzik. Na pędzlu osadzają się również resztki kosmetyku – jeśli użyjemy go po raz drugi wybierając na przykład inny kolor cienia, możemy zepsuć efekt całego makijażu.

Jak często myć pędzle do makijażu?

Nie ma oczywistej odpowiedzi na to pytanie. Regularne czyszczenie makijażowych akcesoriów powinno stać się naszym rytuałem. Jeśli nie mamy zbyt wiele czasu, róbmy to raz w tygodniu. Pamiętajmy jednak, że im częściej wykonamy tę czynność, tym lepiej dla naszej skóry. Dlatego warto dążyć do wyrobienia sobie nawyku mycia pędzli po każdym użyciu.

Jak czyścić pędzle do makijażu?

Najłatwiejszym sposobem jest użycie szamponu do włosów. Należy wetrzeć go w wilgotny pędzel, aż do wytworzenia piany, a następnie dokładnie spłukać pod bieżącą wodą. Jeśli na włosiu zostały ślady kosmetyku należy powtórzyć czynność. Aby zachować jego miękkość i delikatność warto raz na jakiś czas nakładać na niego maskę lub odżywkę do włosów. Dzięki temu włosie dalej będzie przyjemne dla skóry.

Jak suszyć pędzle?

Po zakończeniu mycia należy odcisnąć nadmiar wody i delikatnie osuszyć w ręczniku. Następnie odłożyć pionowo, włosiem w dół lub poziomo, na przykład na krawędzi umywalki czy cienkim ręczniku. Nie powinno się zostawiać pędzla włosiem do góry, ponieważ znajdująca się w nim woda może spłynąć do trzonka. W efekcie może się rozkleić. Do zniszczenia lub utraty kształtu tego akcesorium przyczynia się również gorące powietrze, dlatego nie należy zostawiać go na grzejniku, ani suszyć suszarką.

Justyna Grochowska