Jak pielęgnować cerę trądzikową?

Trądzik – wydawałoby się, łatwa w rozpoznaniu, niezbyt uporczywa przypadłość wieku nastoletniego. Nic bardziej mylnego. Cera trądzikowa to zmora wielu dorosłych kobiet. Podpowiadamy, jak sobie z nią radzić.

jak pielegnowac tradzik
Jak pielęgnować cerę trądzikową? Shutterstock

Trądzik może występować nawet u 90% osób między 11. a 30. rokiem życia. Pojawia się również u co czwartej kobiety po trzydziestce. Cera trądzikowa charakteryzuje się przede wszystkim przewlekłym występowaniem krostek i wyprysków.

Zdarza się, że występowanie zmian nie ogranicza się jedynie do twarzy, lecz pojawiają się one również na dekolcie bądź plecach. Sygnałem alarmowym powinny być sytuacje, gdy zmiany utrzymują się przez ponad 3 miesiące i nie są związane z cyklem menstruacyjnym.

Jak powstaje trądzik?

Z przypadłością tą łączy się wiele mitów. Jednym z nich jest pogląd, że wszystkie zmiany tego typu mają ten sam charakter. Dermatolodzy wyróżniają kilka podstawowych rodzajów trądziku. Najczęściej występuje odmiana młodzieńcza o podłożu hormonalnym. Rzadziej spotykamy trądzik ropowiczy, którego cechą charakterystyczną jest występowanie torbieli oraz skłonność do pozostawiania brzydkich blizn. Najtrudniejsza do wyleczenia jest natomiast postać zwana piorunującą, której cechą charakterystyczną są objawy takie jak gorączka, bóle stawów oraz nieprawidłowe wyniki badań krwi.

Jak dokładnie powstaje trądzik? Pierwszym etapem jest powiększenie gruczołów łojowych. Wzmożone wydzielanie łoju prowadzi do tworzenia się czopów rogowych, zamykających ujścia mieszków włosowych. Tak powstają zaskórniki, w których namnażają się bakterie. Ich działanie z kolei bezpośrednio prowadzi do tworzenia się pryszczy i stanów zapalnych skóry.

Pielęgnacja cery trądzikowej

Osoby zmagające się z cerą trądzikową najlepiej wiedzą, że ich skóra wymaga szczególnej pielęgnacji. Jej podstawą jest regularne oczyszczanie i nawilżanie twarzy. Należy stosować produkty przeznaczone specjalnie dla cery z tego typu problemami. W kosmetyczce powinien znaleźć się delikatny peeling enzymatyczny, pianka, żel lub mleczko oczyszczające oraz krem nawilżający do cery trądzikowej (np. Iwostin). Wszystkie kosmetyki muszą być stosowane systematycznie. Oczyszczanie skóry należy wykonywać co najmniej dwa razy dziennie. Nie wolno używać preparatów na bazie alkoholu oraz zwykłego mydła.
Choć zamaskowanie niedoskonałości grubym podkładem może wydawać się kuszące, osoby o cerze trądzikowej powinny unikać ciężkiego makijażu. Mocno kryjące podkłady zatykają pory, co prowadzi do eskalacji problemów. Lepszym rozwiązaniem jest używanie punktowych korektorów, które pozwalają skórze oddychać. Istotną rolę w pielęgnacji tego typu cery odgrywa stosowanie maseczek (mogą być wykonane samodzielnie) czy kompresów z maści cynkowej bądź ichtiolowej. Podczas wizyty u kosmetyczki warto zapytać o zabiegi oczyszczające, np. peeling kawitacyjny. Statystyki medyczne pokazują, że w przypadku około 10% społeczeństwa trądzik musi być leczony u dermatologa.

Dieta dla cery trądzikowej

Osoby z cerą trądzikową powinny unikać używek (zwłaszcza papierosów i alkoholu) oraz niezdrowej żywności. W kuchni warto postawić na świeże, jak najmniej przetworzone produkty. Podstawą diety powinny być warzywa i owoce, zwłaszcza te o wysokiej zawartości witaminy A oraz witamin z grupy B – na przykład marchew, szpinak, brokuły, rośliny strączkowe czy orzechy. Sól, pieprz i inne ostre przyprawy należy zastąpić ziołami. Osoby z cerą trądzikową muszą koniecznie zadbać również o odpowiednią ochronę przed promieniami ultrafioletowymi. Może się wydawać, że kąpiele słoneczne, wysuszając skórę, przynoszą pozytywne zmiany. Po ewentualnej krótkotrwałej uldze problem powraca jednak ze zdwojoną siłą.

W walce o poprawę stanu skóry trądzikowej najważniejsza jest żelazna konsekwencja. Dotyczy ona zarówno zdrowej diety i stylu życia, jak i codziennej pielęgnacji twarzy. Jeśli zastosujemy się do rad specjalistów, na efekty nie trzeba będzie długo czekać.

Wpis znaleziono dzięki:

- Cera trądzikowa

- Pielęgnacja twarzy

- Trądzik - problem