Pies kontra mrozy – jak dbać o swojego pupila zimą?

Zima, trzeba przyznać, bywa nieprzyjemna – niskie temperatury sprawiają, że mimo pięciu grubych warstw ubrań nadal trzęsiemy się z chłodu. A psy?

Pies kontra mrozy – jak dbać o swojego pupila zimą? Foto Unsplash

Futro psa jest bardzo ciepłe, ale w obliczu mrozów niekiedy nie wystarcza. Jako właściciele musimy zadbać o jak największy komfort pupila podczas zimowych spadków temperatury. W związku z tym przygotowaliśmy 6 rad, które podczas tego okresu warto mieć na uwadze.

  1. Psy indywidualnie reagują na czynniki pogodowe zależnie od rasy, wieku i wagi. Duże owczarki niemieckie mogą dobrze znosić mrozy, za to miniaturowe yorki niekoniecznie.  Na podstawie obserwacji pupila podczas codziennych spacerów należy dostosować długość trasy do jego kondycji. Jeśli pies często przystaje, drży, kuleje na jedną nogę czy jego zachowanie odstępuje od codzienności, nie powinno się ciągnąć smyczy na siłę. Następnym razem dobrze jest skrócić czas spaceru.
  2. Przeziębienia to nie tylko zmora ludzi, ale również zwierząt, dlatego zapobiegawczo można zainwestować w ubranie dla psa. Mowa o sweterkach i kurtkach zimowych, które, podczas wcześniej wspomnianych spacerów, będą dodawać psom temperatury.
Pies kontra mrozy – jak dbać o swojego pupila zimą? Foto Charles/Unsplash

3. Podczas mrozów, gdy ziemia jest zamarznięta, łapy psów mają bezpośredni kontakt z lodem. Powoduje to wysuszenie poduszeczek i ich bolesne pękanie. Jak temu zapobiec? Dobrym sposobem jest natłuszczanie wrażliwych miejsc wazeliną lub specjalnymi maściami. A gdy spadnie śnieg i chodnik będzie regularnie obsypywany solą, po spacerach słusznym posunięciem jest obmywanie łap pupilkowi – sól może podrażnia poduszeczki, szczególnie te wysuszone. Niektórzy radzą sobie z tym problemem przez zakładanie psom specjalnych butów.

4.  Jeśli zwierzak zamieszkuje podwórko, nie zostawiajcie go na pastwę losu. Oczywiste jest, że na czas niskich temperatur najlepiej wpuścić go do domu. A jeśli nie ma takiej możliwości? Zwykła drewniana buda nie wystarczy i trzeba ją ocieplić. Wystarczy wyłożyć ściany styropianem i wysypać słomą podłogę budy. Od razu cieplej!

5. Ciepły i obfity w składniki odżywcze posiłek to obowiązkowy punkt zimowej rutyny! A gdy miski psa stoją na podwórzu należy kontrolować, czy woda do picia nie zamarzła.

6. Warto postarać się czesać psa jak najczęściej – regularne czyszczenie sierści tworzy pod nią izolującą warstwę powietrza, która chroni skórę zwierzaka przed chłodem. A jeśli zdarzy się, że konnieczna będzie kąpiel – po wysuszeniu dobrze jest przytrzymać zwierzaka w cieple, z dala od przeciągów.