Pilates czy joga: co wybrać?

Czy dynamiczny ruch oraz intensywne ćwiczenia są bardziej pożądane, aniżeli powolny, uelastyczniający pilates? Które z nich przynoszą bardziej zadowalające efekty?

pilates_shutterstock_126161468obcJedni lubią dynamiczne, intensywne zajęcia, z których wychodzą w mokrych koszulkach. Inni jednak wolą postawić na bardziej relaksującą formę ćwiczeń. Najpopularniejsze z nich to joga i pilates, ale które przynoszą lepsze efekty?

Co daje taka forma aktywności?

Niektórzy twierdzą, że skuteczne są tylko te zajęcia, które powodują natychmiastowe zmęczenie fizyczne. Rosnąca liczba fanów jogi czy pilatesu zaprzecza takim stereotypom. Taki rodzaj ćwiczeń bardzo korzystnie wpływa na ogólne samopoczucie, pomaga się wyciszyć i odstresować, a przy tym wzmacnia mięśnie głębokie całego ciała, które trudno będzie wyrobić na innych zajęciach. Pozostaje jeszcze rozstrzygnięcie, czym właściwie się różnią i które mogą okazać się bardziej wartościowe.

Na czym polega joga?

Wielu z nas nie do końca zdaje sobie sprawę, czym właściwie jest joga i jak bogatą ma tradycję. Związana z kulturą starożytnych Indii, stanowi drogę do kompleksowego osobistego rozwoju, obejmującego sfery ciała, ducha i umysłu. Jej początki sięgają aż 2500 lat wstecz. Część „gimnastyczna” to tylko jeden z elementów, jakie się na nią składają. Pozycje jogi są nazywane asanami. Ich zadaniem jest umożliwienie nam poznania własnego ciała i jego ograniczeń, a także wzmocnienie mięśni i stawów, przyśpieszenie przemiany materii oraz oczyszczenie organizmu. Do jej uprawiania potrzebujemy przede wszystkim maty. Przyda się też nieco samozaparcia i – zwłaszcza na początku – odpowiedni instruktor.

A co z pilatesem?

Pilates natomiast ma dużo krótszą, bo około stuletnią historię. Jest to system ćwiczeń, którego nazwa pochodzi od nazwiska pomysłodawcy. W założeniu ma być połączeniem jogi, baletu oraz ćwiczeń izometrycznych. Trening ma być wspomagany przez specjalistyczne akcesoria, wymyślone przez samego Pilatesa. Korzyści zdrowotne są bardzo podobne jak w przypadku jogi. Główne różnice to sposób oddychania, a także nacisk na ruch (w jodze dominują statyczne pozycje).

Jak podjąć decyzję?

Biorąc pod uwagę tę ostatnią różnicę, można przyjąć, że pilates powinny wybierać osoby energiczne, natomiast joga będzie odpowiednia dla tych o spokojniejszym usposobieniu. Najlepiej jednak spróbować samemu, na przykład dzięki jednodniowej wejściówce oferowanej przez klub fitness Pure Jatomi Fitness. Zresztą tak naprawdę nie trzeba wybierać. Kiedy już zapiszesz się do odpowiedniego klubu fitness, możesz chodzić na nie wymiennie, ciesząc się doskonałym samopoczuciem.