Piotr Fronczewski w nowej „Akademii Pana Kleksa”, ale już nie jako Pan Kleks! Kogo zagra?

W latach 80. filmowa adaptacja serii książek Jana Brzechwy cieszyła się olbrzymią popularnością. Po prawie 4 dekadach produkcja powróci, ale już bez Piotra Fronczewskiego w roli głównej.

Piotr Fronczewski
Piotr Fronczewski w nowej „Akademii Pana Kleksa”, ale już nie jako Pan Kleks! Kogo zagra?. Foto Instagram @gazeta_wyborcza

Kultowa „Akademia Pana Kleksa” w 2023 roku ma znów zagościć na wielkim ekranie. Pierwsza odsłona przygód ekscentrycznego profesora-czarodzieja i jego podopiecznych, zekranizowana na podstawie książki Jana Brzechwy, miała swoją premierę prawie 40. lat temu. Wtedy to tytułowego Pana Kleksa zagrał Piotr Fronczewski, który do tej pory przez wielu jest najbardziej kojarzony właśnie z tą rolą. Tym razem aktor również pojawi się w produkcji, ale już nie jako główny bohater. A to nie jedyna zmiana, którą szykują twórcy nowej „Akademii Pana Kleksa”!

Piotr Fronczewski w nowej roli

Super Express donosi, iż aktor wcielający się w poprzednich częściach filmu w tytułowego profesora-czarodzieja pojawi się na ekranie w nowej odsłonie produkcji. Należy jednak podkreślić, że nie będzie już odgrywał Pana Kleksa. Oznacza to, że najprawdopodobniej Piotr Fronczewski otrzyma rolę epizodyczną.

Owszem, pan Fronczewski wystąpi w filmie, ale nie w roli profesora. Więcej nic nie mogę zdradzić – potwierdziła osoba zajmująca się castingami do filmu.

Z jednej strony fani pierwotnych adaptacji książki Jana Brzechwy mogą odetchnąć z ulgą, ponieważ odtwórca głównej roli znów pojawi się na ekranie. Z drugiej jednak to nie będzie już ten sam Pan Kleks.

Zmiany w nowej „Akademii Pana Kleksa”

Na razie nie wiadomo, kto zagra tytułowego bohatera. Jak jednak spekulują media, produkcja ma na oku kilku potencjalnych aktorów, którzy mogliby wcielić się w czarodzieja. Ponoć wśród nich wymieniani są m.in. Paweł Deląg, Rafał Zawierucha, Maciej Musiałowski, a także Tomasz Kot.
Co ciekawe, w nowej „Akademii Pana Kleksa” wystąpią też dziewczynki. Według opowieści stworzonej przez Brzechwę do słynnej Akademii mogli uczęszczać jedynie chłopcy, których imiona zaczynały się na literę „A”. Tym razem produkcja postanowiła jednak nieco zmienić pierwotny zamysł. Castingi dla chłopców i dziewcząt w wieku od 8 do 15 lat odbędą się już w najbliższy weekend (12, 13 lutego) w Katowicach w Fabryce Porcelany przy ul. Porcelanowej 23. Rolę może otrzymać każdy, bez względu na posiadane (lub nie) doświadczenie przed kamerą.