Plantacja herbaty w Powsinie od 1 kwietnia 2005

plantacja lipton w powsinieWarszawa, 1 kwietnia 2005 r. Od dzisiaj Ogród Botaniczny PAN w Powsinie będzie otwarty codziennie. Sezonowa plantacja herbaty oraz wystawa fotografii Tomasza Tomaszewskiego to niektóre z nowych atrakcji czekających na spacerowiczów.

W okolicy położonego na terenie powsińskiego parku popularnego Dworku Fangora zwiedzać można szklarnię Lipton. Po gruntownej renowacji zapomniana dotąd szklarnia zmieniła się w mini plantację herbaty – namiastkę Afryki w środku Europy. Główną atrakcją szklarni jest ekspozycja fotografii Tomasza Tomaszewskiego z plantacji herbaty Lipton położonej w okolicy miasteczka Kericho w Kenii. Znany polski fotograf, współpracujący od wielu lat z magazynem National Geographic, portretował życie na plantacji, z której pochodzi część herbaty wchodzącej w skład mieszanki Lipton Yellow Label. W ciągu 10 dni Tomaszewski obserwował pracę niemal 18 tys. ludzi na obszarze ponad 8 tys. hektarów herbacianych pól. Magiczne pejzaże, codziennie życie mieszkańców Kericho, tajemnice produkcji herbaty – to wszystko można zobaczyć na wystawie w nietypowej scenerii powsińskiego ogrodu.
Polska jest jednym z trzech, obok Rosji i Wielkiej Brytanii, największych herbacianych rynków Europy. Choć jesteśmy wielkimi miłośnikami herbaty, nasza wiedza na jej temat pozostaje niewielka. Tylko nieliczni wiedzą, że zanim herbata trafi do naszej filiżanki musi przebyć bardzo długą drogę. Plantacje herbaty usytuowane są głównie w rejonach równikowych – m.in. w Indiach, na Sri Lance i w Afryce – w Kenii i Tanzanii, gdyż tutejszy klimat najbardziej sprzyja uprawom. Podstawowe etapy przetwarzania herbaty pozostają od setek lat niezmienne. Od ręcznego zbioru, przez więdnięcie, cięcie i fermentację, po suszenie i sortowanie – całość procesu produkcyjnego jest całkowicie naturalna i wolna od jakichkolwiek sztucznych substancji.W szklarni Lipton można przyjrzeć się z bliska żywym herbacianym krzewom oraz poznać ciekawostki związane z tym popularnym napojem. O historii, właściwościach, gatunkach i procesie produkcji herbaty opowiadają tablice informacyjne.
Szklarnia Lipton zaprasza codziennie do końca maja. W dni powszednie wejście do szklarni odbywa się w towarzystwie przewodnika Ogrodu. W weekendy zapraszamy bez ograniczeń. Od połowy kwietnia w okolicach szklarni na wszystkich zwiedzających czekać będą dodatkowe herbaciane atrakcje.
***
Ogród Botaniczny PAN w Powsinie czynny jest w godzinach:
Od 1 do 30 kwietnia, godz. 10.00 – 18.00
Od 1 do 31 maja, godz. 10.00 – 19.00
Szklarnia Lipton położona jest nieopodal wejścia do Ogrodu od strony ul. Prawdziwka, obok Dworku Fangora. Plakaty kierujące do wystawy znaleźć będzie można na terenie całego parku.
Saturday, 16 April 2005