Planujesz wyjazd majówkowy – czy wiesz co można umieścić w bagażu lotniczym?

Czy zaistniała kiedyś potrzeba przetransportowania drogą lotniczą jakiegoś niestandardowego przedmiotu? Sprzętu sportowego? A może przeprowadzka do innego kraju? Samolotem można przewieź praktycznie wszystko!

Co można umieścić w bagażu lotniczym?

W większości Ci, którzy podróżują samolotami zdają sobie sprawę, jak wyglądają przepisy lotnicze o przewozie bagażu. Dla lekkiego przypomnienia: podstawowymi bagażami – z którymi podróżuje się najczęściej – są to bagaż kabinowy i rejestrowy. Bagaż kabinowy, inaczej podręczny, to ten z którym wchodzimy na pokład samolotu i umieszczamy w luku bagażowym nad siedzeniami pasażerów. W zależności od linii lotniczej, przepisy dotyczące wymiarów i wagi tego bagażu różnią się od siebie. Dlatego warto zapoznać się  z nimi przed odlotem, aby na lotnisku nie spotkała nikogo przykra niespodzianka.

Czy na pokład można wnosić kule do kręgli?

W niektórych liniach bagaż podręczny jest bezpłatny np. do wagi 5 kg i wymiarze małego plecaka, a torbę na laptopa można zabrać oddzielnie. W innych bagaż podręczny podzielony jest na „mały – bezpłatny” i „duży – płatny dodatkowo”. Tak naprawdę każdy przewoźnik ma swoje własne regulacje dotyczące bagażu kabinowego. Jednak lista przedmiotów, których nie wolno zabierać na pokład jest wszędzie jednakowa. Jeżeli staje się przed koniecznością  przetransportowania jakiegoś nietypowego przedmiotu, warto zapoznać się z listą publikowaną przez Urząd Lotnictwa Cywilnego (szukaj: Biała lista). W dalszej części znajdziesz wskazówki, które dotyczą przeważającej części pasażerów.

Pamiętaj:

  • zakazane są leki, o ile nie są niezbędne dla pasażera, który musi to potwierdzić odpowiednim zaświadczeniem. Obsługa lotniska ma prawo poprosić o potwierdzenie autentyczności w przypadku leków w płynie i tych zawierających alkohol.
  • jedzenie w postaci płynnej (jogurty, dżemy) przewozimy w pojemnikach do 100 ml. Tak samo jak kosmetyki płynne, żele, balsamy, toniki tylko w opakowaniach do 100 ml.
  • żadnych aerozoli. W bagażu rejestrowym są dozwolone, jedynie o pojemności do 0,5 kg lub 0,5 litra i dobrze zabezpieczone pokrywą.
  • brzytwy i cążki nie mogą być zabrane w bagażu podręcznym. Podobnie jak golarki i maszynki, z odsłoniętymi ostrzami, w tym żyletki luzem, nie są dozwolone na pokładzie. No i oczywiście noże, ostrza, tasaki, toporki, narzędzia robocze (np. wiertarki) mogą być przewożone jedynie w bagażu rejestrowym.
  • pokarm dla niemowląt, mleko itp. Dozwolone są w niezbędnych ilościach. Należy to jednak zgłosić odpowiednio wcześniej obsłudze lotniska.
  • żelowe odżywki sportowe – w pojemnikach do 100 ml.
  • przyrządy medyczne typu butla z tlenem (do 5 kg wagi) czy defibrylatory mogą być przewożone bez ograniczeń, po uprzednim zgłoszeniu sprzętu załodze.
  • w bagażu kabinowym jest absolutny zakaz przewozu broni.

Pełną listę obostrzeń znajdziesz na stronach ulc.gov.pl. A co w takim razie z bagażem rejestrowanym?

Łyżwy tylko w luku bagażowym!

Waga i wielkość bagażu rejestrowanego, czyli tego, który nadajemy obsłudze lotniska przy odprawie, zależy przede wszystkim od linii lotniczej oraz klasy naszego biletu. U większości przewoźników bagaż jest w cenie biletu, czyli nic dodatkowo się za niego nie płaci. Zwyczajowo jest to bagaż wielkości dużej torby lub walizki, maksymalnie do 23 kg. Większość dużych przewodników (np. Lot czy Lufthansa) podaje, że wymiary bezpłatnego bagażu rejestrowego nie mogą przekroczyć 158 cm (szerokość + długość + wysokość). W zależności od wykupionego rodzaju biletu, destynacji podróży, dodatkowe bagaże są w cenie, lub należy je dodatkowo opłacić.
Warto się zapoznać z dokładnym cennikiem bagażu i przepisami konkretnych linii lotniczych, ponieważ każdy dodatkowy kg jest drogi. Przykładowo, w liniach Ryanair, każdy dodatkowy kg bagażu kosztuje 10 €. W przypadku zakupu biletu na „tani lot”, nadbagaż może znacznie przekroczyć koszt biletu. Warto więc uważać.
Do bagażu rejestrowanego możemy spakować praktycznie wszystko (oczywiście oprócz niebezpiecznych substancji i tych zakazanych…). Pamiętajmy, aby nie pakować nic wartościowego, ani żadnych pieniędzy. Wszystkie ważne rzeczy warto mieć przy sobie (dokumenty, karty płatnicze). SITA w raporcie informuje, że już w 2014 średnia światowa dla zgubionego bagażu to 7,3/1000 przypadków. To niewiele, ale przydarzyć może się każdemu, zwłaszcza podczas lotów z przesiadkami.

Jak przewieźć pianino za ocean?

Tak naprawdę to liniami lotniczymi możemy przewieźć prawie wszystko. Jest to kwestią wcześniejszego kontaktu z linią lotniczą. Towary wielkogabarytowe możemy również wysłać pocztą lotniczą. Przykładowo, Lufthansa przewozi instrumenty muzyczne do 52 kg – opłata wynosi 200 €. Za przewóz roweru na terenie Europy zapłacimy około 50 €. Za kajak już 100 €. W przypadku przewozu zwierząt, najczęściej linie lotnicze dają możliwość na przewóz psa lub kota. W przypadku WizzAir czy Ryanair nie ma takiej możliwości (oprócz psa przewodnika). Koszt uzależniony jest od tego, czy zwierzę przewożone jest w luku bagażowym, czy w kabinie. Razem z nami mogą podróżować pupile do 8 kg. Koszt przewozu uzależniony jest od trasy lotu oraz wagi zwierzęcia i waha się od 50-300 €. Właściciele muszą spełnić odpowiednie wymogi transportu zwierząt.
Podróże samolotem są jednymi z najbezpieczniejszych i najszybszych form podróżowania. Fakt, że samolotem można transportować prawie wszystko sprawia, że jest to jeszcze bardziej atrakcyjna forma podróżowania. Warto się jedynie do niej odpowiednio przygotować i zabezpieczyć, w razie uszkodzeń czy zgubienia bagażu. Na szczęście takie wypadki zdarzają się niezwykle rzadko.