Pocenie się stóp – jak pomóc?

Nadmierne pocenie się stóp często występuje przy otyłości, cukrzycy, nadczynności tarczycy, chorobach zakaźnych lub też innych zaburzeń wewnętrznych organizmu.

Pocenie się stóp - jak pomóc?
Pocenie się stóp – jak pomóc. Foto haengematteORG/pixabay

Nadmierne pocenie się stóp jest dość uciążliwe i nieprzyjemne, zwłaszcza jeśli towarzyszy temu nieprzyjemny zapach. Dolegliwość ta pojawić się może na skutek otyłości, chorób metabolicznych (np. cukrzyca) nadczynność tarczycy, chorób zakaźnych lub też innych zaburzeń wewnętrznych organizmu. Występuje również u osób z zaburzeniami hormonalnymi, np. w okresie dojrzewania lub przekwitania oraz osób często odczuwających niepokój i stres.Poprzez niewłaściwie dobrane skarpety czy rajstopy, sami możemy przyczynić się do wzmożonej dolegliwości.

Naturalne sposoby na pocenie się stóp

Najzdrowszymi są materiały naturalne, takie jak bawełna i wełna. Pozwalają stopom swobodnie oddychać. Ponadto obuwie zakładane przez nas na co dzień, zwłaszcza z materiałów syntetycznych, utrudnia dopływ powietrza, prowadząc tym samym do pocenia się stóp. Latem dobrze jest zaopatrzyć się w wygodne przewiewne sandały, dzięki którym stopy odpoczną od pełnego często uciskającego obuwia. Chodzenie na boso np. po trawie czy piasku pozytywnie wpływa na stopy, a przede wszystkim usprawnia krążenie krwi.

Aby ograniczyć lub zapobiec nadmiernemu poceniu się stóp możemy zastosować kilka podstawowych sposobów:

  • stopy dobrze jest myć, zwłaszcza latem, przynajmniej dwa razy dziennie mydłem lub żelem przeciwpotowym. Najlepiej działa na stopy chłodna woda, która osłabia pracę gruczołów potowych znajdujących się na stopach. Po każdej kąpieli dokładnie osusz stopy, w tym przestrzenie między palcami. Wilgoć sprzyja bowiem rozwojowi grzybicy oraz prowadzi do powstania nieprzyjemnego zapachu. Następnie nałóż na stopy talk lub inny środek przeciwpotowy.
  • możemy również spróbować specjalnych kąpieli ziołowych, które przeciwdziałają nadmiernej potliwości. Doskonale działa kąpiel w przygotowanym odwarze z szałwii, kory dębu i wierzby oraz orzecha włoskiego. Odwar najlepiej przygotować z 1 litra wody, stosując po 15 gram każdego ze składników. Napar należy doprowadzić do wrzenia, odstawić na około pół godziny, następnie odcedzić i wlać do miski z ciepłą wodą.
  • kąpiel w naparze z szałwii, lawendy, rozmarynu lub tymianku, a także kąpiel w roztworze wodnym kwasu bornego. Kwasem bornym występującym w postaci proszku możemy posypywać skarpetki przed ich nałożeniem. Ograniczy to powstawanie nieprzyjemnego zapachu i nadmiernej potliwości stóp. Kąpiel ziołowa, jak i kąpiel w roztworze kwasu bornego mają działanie bakteriobójcze i dobrze jest je stosować 2-3 razy w tygodniu, mocząc stopy przez około 20 min.
  • kolejną metodą na nadmierną potliwość stóp jest masaż z zastosowaniem olejku cytrynowego, cedrowego, z drzewa herbacianego, lawendowego lub tymiankowego. Zastosowanie jednej z wymienionych metod oraz codzienna dokładna pielęgnacja stóp powinna ograniczyć nadmierną potliwość stóp, a nawet tą dolegliwość całkowicie wyeliminować.

ED