Nadpotliwość – czym jest spowodowana i jak sobie z nią radzić?

Nadmierna potliwość potrafi wyłączyć z życia towarzyskiego. Wstydzisz się wychodzić z domu w obawie przed śmiesznością? Oto kilka sposobów na walkę z nadpotliwością.

Nadmierna potliwość
Czym jest spowodowana i jak sobie z nią radzić? Foto. Unsplash Haley Lawrence

Nadmierna potliwość jest tematem wstydliwym. Jako zjawisko rzeczywiście nie jest przyjemna, jednak zbawienna dla ludzkiego organizmu. Wydzielanie potu pomaga w utrzymaniu prawidłowej temperatury ciała, a także jego wilgotności. Co, jeśli organizm produkuje go aż za dużo?

Kilka słów nadmiernej potliwości

Nadpotliwość to przypadłość, która każdego lata na nowo jest rozkładana na czynniki pierwsze. Rozróżniamy dwa rodzaje:

  • nadpotliwość pierwotną, wynikająca z indywidualnych uwarunkowań
  • wtórną, mającą podłoże chorobowe.

Pierwsza z nich jest występuje znacznie częściej, jednak jeśli chcemy być pewni, na którą z nich cierpimy, warto skonsultować się z lekarzem. Na ciele człowieka jest rozmieszczonych kilka milionów gruczołów potowych. Największe ich skupiska znajdują się na dłoniach i stopach, wokół ust oraz w okolicy pach. Ich aktywność to kwestia bardzo indywidualna, zależna od organizmu, ale i okoliczności w jakich się znajdujemy. Oprócz upalnych dni i czasu choroby, zwiększona potliwość objawia się po wysiłku, w sytuacjach stresowych lub podczas jedzenia pikantnych potraw. Jest to dość oczywiste, jednak u osób cierpiących na nadpotliwość reakcja jest nieporównanie większa niż wynikałoby to z przyczyny.

Nadmierna potliwość – poznaj sposoby radzenia sobie z problemem

Współczesna medycyna oferuje szeroką gamę rozwiązań, od leczenia farmakologicznego przez proste zabiegi, aż po operacje. Oprócz tego istnieje szereg naturalnych metod, po które warto sięgnąć zanim zdecydujemy się na metody inwazyjne.

  • Walkę z potliwością należy rozpocząć od właściwej higieny. Gorące kąpiele pobudzają gruczoły potowe, więc chłodny prysznic będzie znacznie lepszy. Powinniśmy również zrezygnować z mocnego szorowania gąbką lub ręcznikiem na rzecz delikatnego masowania skóry. Efekt oczyszczenia pozostanie taki sam, a gruczoły nie zostaną pobudzone.
  • Równocześnie z innymi rozwiązaniami warto zwrócić uwagę na swoją dietę. Ogranicz picie kawy i słodkich napojów, unikaj przetworzonej żywności, zamiast ostrych przypraw używaj ziół i pij dużo wody. Dodatkowo nie spożywaj produktów o silnym zapachu takich jak czosnek czy cebula, ponieważ wzmacniają one nieprzyjemny zapach potu.
Nadpotliwość -czym jest spowodowana i jak sobie z nią radzić? Foto. Pixabay stux
  • Kiedy zwykły antyperspirant nie spełnia swojej roli należy zmienić go na specjalny preparat, zawierający chlorek glinu. Związek ten blokuje aktywność gruczołów potowych, przez co ogranicza jego produkcję. Tego typu kosmetyk są dostępne przeważnie w aptekach.
  • Uciążliwe pocenie się można zwalczać również od wewnątrz, pijąc napary z ziół. Nieoceniona okaże się szałwia, regularne picie zrobionego z niej naparu pomaga zmniejszyć ilość produkowanego przez organizm potu. Podobne działanie, choć nieco mniej skuteczne, ma również pokrzywa.
Nadpotliwość -czym jest spowodowana i jak sobie z nią radzić? Foto. Pixabay congerdesign
  • Kolejnym pomysłem jest kąpiel ziołowa. Oprócz wspomnianej wcześniej szałwii warto skorzystać ze zbawiennych właściwości kory dębu i rumianku. Sprawdzi się to zwłaszcza, jeśli nadpotliwość obejmuje większość ciała. Jeżeli zaś występuje miejscowo, możemy zastosować kąpiel ziołową jedynie na problematyczny obszar.
  • Pośród zabiegów medycznych przeciwdziałających nadpotliwości znajdują się: wstrzyknięcie pod skórę toksyny botulinowej, która zablokuje nerwy odpowiedzialne za pocenie lub zabieg znany pod nazwą MiraDry, wykorzystujący wiązki elektromagnetyczne, w celu zablokowania gruczołów potowych. W przeciwieństwie do użycia toksyny botulinowej, po zabiegu tego rodzaju gruczoły się nie regenerują. Oba jednak wymagają konsultacji medycznej.
  • Ostatecznym orężem przeciwko nadmiernemu poceniu jest symptatektomia. Operacja polega na usunięciu zwojów nerwowych współczulnych z obrębu klatki piersiowej. Jest to metoda zdecydowanie inwazyjna, o której więcej można dowiedzieć się podczas wizyty u odpowiedniego lekarza.