Powrót do przeszłości – zamieszkaj pod ziemią!

Chociaż wieżowce buduje się coraz wyższe, równocześnie na rynku pojawił się odwrotny trend. Coraz więcej osób chce mieszkać pod ziemią.

dom pod ziemią
Powrót do przeszłości – zamieszkaj pod ziemią!

Niewiele rzeczy jest bardziej niedogodnych, niż nagłe pojawienie się autostrady albo drogi szybkiego ruchu w pobliżu posiadłości. Cicha i spokojna okolica zostaje niespodziewanie zanieczyszczona nieustannym samochodowym hałasem, który zakłóca życie domowników. Taki właśnie los spotkał amerykańskiego architekta Malcolma Wellsa. Kiedy obok jego biura poprowadzono wielopasmową szosę, zdecydował się coś z tym zrobić i… schował się pod ziemią! Kilkadziesiąt lat później Wellsa ochrzczono ojcem współczesnej architektury podziemnej, a jego projekty są inspiracją dla nowoczesnego ekologicznego budownictwa, które z każdym rokiem zdobywa kolejne rzesze miłośników.

Na co dzień i od święta

Część osób w podziemnym budownictwie widzi koncept na wakacje albo na starość. Jednak inni podejmują poważniejsze decyzje i przeprowadzają się do podziemnych domków na stałe. Niestety jest to jeszcze dosyć awangardowy typ budownictwa, szczególnie w Polsce. Do naszego kraju dotarł dopiero około dekadę temu, chociaż na świecie nowoczesne podziemne rezydencje projektuje się już od kilkudziesięciu lat. Z tego powodu często dużo trudniej znaleźć jest architekta i firmę budowlaną, którzy podejmą się podobnego przedsięwzięcia. Dlatego rocznie buduje się około kilkunastu polskich domów tego typu, choć zainteresowanie ciągle rośnie.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Reza Mohtashami (@mohtashami_reza)

Zalety mieszkania pod ziemią

Mieszkanie pod powierzchnią ziemi ma wiele zalet. Według architektów, niektóre domy wybudowane w ziemi są niemalże samowystarczalne. Dzięki energii słonecznej oraz filtrowanej deszczówce ich właściciele mogą sporo zaoszczędzić na rachunkach. Dodatkowo, jest to budownictwo bardzo energooszczędne, ponieważ ten typ budynków jest naturalnie chłodzony przez osłaniającą go ziemię. Natomiast w zimie warstwa gruntu sprawi, że nie ulegnie on wychłodzeniu. Takie wnętrza przypasują każdemu miłośnikowi ciszy, gdyż ogromnym plusem podobnych budowli jest wysokie ograniczenie zewnętrznego hałasu.

Dom pod ziemią – główne typy

Wyróżnia się trzy podstawowe typy podziemnych domów. Pierwszy z nich to budynki obłożone ziemią na terenie płaskim. W ich przypadku budowlę przysypuje się gruntem, tworząc nowopowstały, kontrolowany nasyp. Obłożenie może być częściowe lub całkowite. Drugi typ to domy budowane w skarpie lub we wzgórzu. Ostatnią wariacją są budynki, które większości przychodzą na myśl, gdy mówi się o architekturze podziemnej. Te domy całkowicie znajdują się pod ziemią.

Opcja ekonomiczna

Dla tych, którzy nie są w 100% przekonani do życia pod ziemią albo nie mają na to środków, podziemne budownictwo oferuje kilka mniej zobowiązujących rozwiązań. Najpopularniejszym z nich jest zielony dach, czyli specjalne pokrycie dachowe. Jego górna warstwa pozwala na sadzenie w nim roślin. Dzięki temu można mieć wrażenie, że ma się własny dom pod ziemią.