Przebarwienia i łamliwość paznokci

Nie możesz zapuścić paznokci? Masz wstydliwy problem z przebarwieniami? Nie przejmuj się, śpieszymy do ciebie z pomocą! Wytłumaczymy dlaczego i podpowiemy jak temu zaradzić...

Salad preparation
Pielęgnacja paznokci

Białe przebarwienia pojawiające się na paznokciu z wielu przyczyn, mogą objąć cały paznokieć, wystąpić w postaci poprzecznych białych linii lub jako drobnych punkcików. Białe poprzeczne linie są najczęściej rezultatem ubocznego działania zażywanych leków, zatrucia metalami ciężkimi lub też problemów z przemianą materii.

Z kolei drobne białe punkciki pojawiają się często w wyniku niewłaściwie wykonywanego manikiuru, prowadząc do powstawania urazów płytki paznokciowej. Ponadto dolegliwość ta, może wystąpić podczas chorób zakaźnych, gorączkowych, metabolicznych i endokrynologicznych, kontaktu z niektórymi substancjami chemicznymi (np. rozpuszczalniki organiczne, saletra), braku cynku lub żelaza w organizmie, czy też w wyniku oddzielenia się części płytki paznokciowej od łożyska. Przebarwienia znikają zazwyczaj wraz ze wzrostem i obcinaniem paznokcia, który staje się tym samym wolny od wszelkich zmian. Zmiany na płytce paznokcia są również efektem bielactwa, czyli nieregularnie rozłożonych białych plam przy nasadzie paznokcia pojawiających się w wyniku zbyt mocnego odsuwania skórek. Trwałe białe przebarwienia występują natomiast u osób z zespołem nerczycowym oraz chorych na marskość wątroby.

Inne przebarwienia płytki paznokcia mają zawsze swą przyczynę w chorobie, doznanym urazie, diecie, czy też w posiadanych nawykach. Paznokcie o przebarwieniu żółtym mają zazwyczaj osoby palące papierosy, chore na zapalenie płuc, niewydolność krążenia, zapalenie zatok oraz osoby przyjmujące niektóre rodzaje leków. Jest to także dolegliwość towarzysząca żółtaczce, przewlekłym infekcjom oraz zespołowi żółtych paznokci, przy którym paznokieć ulega dodatkowo pogrubieniu. Ponadto żółte przebarwienie może być wynikiem zabarwienia płytki barwnikami zawartymi w lakierze do paznokci, zwłaszcza jeśli jest on nakładany bez wcześniejszego zastosowania lakieru podkładowego. Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się żółtych przebarwień jest usunięcie przyczyny powodującej tą dolegliwość, nie zawsze jednak jest to możliwe, w szczególności jeśli mamy do czynienia z poważną chorobą. Moczenie paznokci w soku z cytryny lub też w specjalnych rozpuszczonych tabletkach musujących może jednak dopomóc w przywróceniu paznokciom białego koloru. Z kolei ciemne pojedyncze plamki na paznokciu, będące niczym innym jak nagromadzoną krwią, są rezultatem powstałego urazu. Plamka znika wraz ze wzrostem i ścinaniem płytki paznokcia, jednakże kształt paznokcia może ulec deformacji, zwłaszcza jeśli paznokieć narażony był na silny uraz. Wynikiem urazu może być także brązowe przebarwienie, które ma miejsce wtedy, gdy nastąpi pod płytkowy wylew krwi. Niewielki wylew wchłania się samoistnie i nie wymaga dodatkowych zabiegów, jeżeli jednak powstanie duży krwiak pod paznokciowy konieczne jest nakłucie i usunięcie nagromadzonej krwi. Silny wylew pod paznokciowy może spowodować oddzielenie się części lub całości płytki od łożyska, prowadząc tym samym do utraty dotychczasowego paznokcia, na miejsce którego po kilku miesiącach odrośnie nowy.

Łamliwość paznokci charakteryzuje się tym, iż płytka paznokcia często ulega uszkodzeniom ze względu na swój słaby stan, zaś na jej powierzchni, która staje się chropowata w dotyku, pojawiają się podłużne bruzdy. Dolegliwość ta dotyczy przede wszystkim osób stosujących ubogą w witaminy i składniki mineralne dietę oraz osób, które mają częsty kontakt z detergentami i benzyną. Częste mycie i suszenie dłoni oraz stosowanie zmywaczy acetonowych również prowadzi do łamliwości paznokci. Aby poprawić stan łamliwych paznokci należy przede wszystkim zadbać o to, aby w diecie nie zabrakło takich składników jak wapń, magnez i cynk oraz witamin A,B,C,E. Warto również obciąć paznokcie na krótko, nie piłować ich zbyt mocno po bokach oraz pozostawić je bez malowania przez jakiś czas. Ponadto dobry wpływ ma zanurzanie paznokci w olejku migdałowym, olejku rycynowym z dodatkiem soku z cytryny lub w przygotowanym kleiku z siemienia lnianego. Takie kąpiele działają wzmacniająco i odżywczo na płytkę paznokcia. Nie należy zapominać o nakładaniu rękawic ochronnych zawsze wtedy, gdy niezbędny jest dłuższy kontakt z wodą lub ze środkami czyszczącymi. Paznokcie lubią również gdy wciera się w nie preparaty pielęgnujące i regenerujące, a w tym odżywki zawierające witaminy, wapń i magnez.

Edyta Dyl