Przeczytaj, zanim obejrzysz film „Jestem mordercą”

4 listopada na ekrany kin w całej Polsce wejdzie film Jestem mordercą Macieja Pieprzycy, laureat Srebrnych Lwów oraz nagrody za najlepszy scenariusz podczas tegorocznego Festiwalu Filmowego w Gdyni.

wampir-z-zaglebia
Przeczytaj, zanim obejrzysz film „Jestem mordercą”

– Nie zapominajmy, że inspiracją dla tego scenariusza była prawdziwa tragedia rodziny i tej rodzinie – dzieciom, wnukom Zdzisława Marchwickiego – chciałbym dedykować tę nagrodę. Warto pamiętać o tej sprawie – powiedział Maciej Pieprzyca, reżyser i scenarzysta filmu, odbierając nagrodę.
Jestem mordercą to fabuła bazująca na prawdziwej historii seryjnego mordercy zwanego Wampirem z Zagłębia, który w latach 60. i 70. zabił kilkanaście kobiet. Tym samym Maciej Pieprzyca wraca do śledztwa i procesu Zdzisława Marchwickiego. Jego film dokumentalny z 1998 roku (również zatytułowany Jestem mordercą) był jednym z pierwszych tak mocnych głosów pokazujących nieprawidłowości w sprawie Wampira z Zagłębia.

W swojej książce Przemysław Semczuk ze szczegółami opowiada tę wstrząsającą historię, opisując zarówno poszukiwania mordercy zakrojone na niespotykaną wcześniej skalę, proces Zdzisława Marchwickiego, jak i wątpliwości świadków, które mogły ujrzeć światło dzienne dopiero po przemianach zapoczątkowanych w 1989 roku.

Opinie o książce:

Bezlitośnie, rzetelnie, z chirurgiczną precyzją. Dziennikarska sekcja zwłok najsłynniejszego przestępcy PRL-u. Bez tej książki nic nie wiecie o sprawie Marchwickiego.
KATARZYNA BONDA

Książka Semczuka ponownie obudziła moje wątpliwości, czy na pewno zgładzono prawdziwego Wampira. Niepokojąca, mroczna, a przede wszystkim – ważna i fascynująca.
Artur Górski, autor bestsellerowych rozmów z Masą.