Przestrzeń i czas. Jak zaaranżować mieszkanie

przestrzeń i czas merlinCzy aranżacja mieszkania dla singla lub młodego małżeństwa wymaga specjalnych zabiegów? Zdecydowanie tak, zwłaszcza jeżeli powierzchnia mieszkania jest niewielka.
Ludzie aktywni muszą mieć przestrzeń zaprojektowaną, tak by pomagała im w codziennym, zabieganym życiu. Styliści wnętrz podpowiadają jak urządzić nieduże mieszkanie, by było funkcjonalne, a jednocześnie z charakterem.

 

Krok 1: Strefy
Duże apartamenty mają wyraźnie oddzielone przestrzenie. Przy mniejszych mieszkaniach połączenie stref w mieszkaniu to nie lada sztuka. Na niewielkiej powierzchni musimy wydzielić trzy podstawowe strefy codziennego życia: kuchnię, strefę dzienną i sypialnię.
Ich podział zależeć będzie od rytmu życia domowników. Dla osób towarzyskich, które często zapraszają znajomych do siebie podstawową przestrzenią życia będzie salon i kuchnia. „Małe mieszkanie daje nam dwie możliwości: aranżacja jadalni w salonie, który zazwyczaj jest połączony z kuchnią mamy więc otwartą przestrzeń dzienną. Drugie wyjście to oddzielenie części telewizyjnej, wówczas stół można umieścić w kuchni aranżując go jako wyspę, która służy jednocześnie jako blat roboczy” – podpowiada Maciej Skupiński z wrocławskiego studia projektowego Mooos. 

przestrzeń i czasProjektant przygotował właśnie propozycje aranżacji wybranych mieszkań we wrocławskiej inwestycji Rezydencja Tumska zrealizowanej przez Ghelamco Residential. „Budynek z racji swojego położenia bardzo blisko centrum miasta i wrocławskiej starówki to propozycja idealna dla osób młodych, które prowadzą aktywny, miejski tryb życia. Podpowiadamy im jak można ciekawie zaaranżować mieszkania” – mówi Magdalena Politowicz, Residential Sales Manager z Ghelamco Residential.

Ludzie aktywni często mieszkanie traktują jedynie jako miejsce regeneracji i wypoczynku. Całe dnie spędzają poza domem: w pracy, a po pracy wypełniają czas zajęciami na siłowni, odwiedzają kino czy po prostu umawiają się ze znajomymi. Dla nich dom ma być ostoją spokoju. Dużą wagę przywiązują więc do strefy wypoczynku. Sypialnia stanowić będzie dla nich podstawową strefę w mieszkaniu. Są jednak i tacy, dla których mieszkanie jest jednocześnie biurem. W podziale stref mieszkania konieczne będzie więc wydzielenie części, w której będzie można pracować i gromadzić dokumenty. „Podstawowe pytanie, na które musimy sobie odpowiedzieć zanim zaczniemy meblowanie to zdefiniowanie do czego służyć nam będzie mieszkanie. Bez określania tego możemy urządzić mieszkanie nie pasujące zupełnie do naszego rytmu życia” – przestrzega projektant.

W małym mieszkaniu wydzielenie poszczególnych pomieszczeń może być problematyczne. W oddzieleniu poszczególnych części mieszkania pomogą nam elementy aranżacji wnętrza. I tak np. jeśli sypialnię od salonu oddzielimy ażurowym regałem na książki czy zwiewną, lekką tkaniną podział staje się wyraźny, jednak nie tracimy wrażenia przestrzeni.

przestrzeń i czas ciemnyKrok 2: Jak wydobyć przestrzeń i zachować porządek
Podstawowa zasada, o której należy pamiętać – szczególnie w aranżacji mniejszych mieszkań lub kawalerek – to powiększanie otoczenia poprzez wykorzystanie jasnych barw. Jasne ściany i podłogi nadają wnętrzom wrażenie przestrzeni. Dodatkowym atutem są oczywiście duże okna, co w przypadku mieszkań w Rezydencji Tumskiej jest standardem.. Deweloper zaplanował duże, drewniane okna od podłogi do sufitu we wszystkich mieszkaniach.
Prowadząc aktywny tryb życia młode osoby często nie mają czasu by zająć się sprzątaniem mieszkania. Aby utrzymać dom w należytym porządku warto pomyśleć o funkcjonalnych rozwiązaniach. „Nagromadzenie sprzętów na małej przestrzeni zawsze stwarza wrażenie bałaganu. Receptą może być zamontowanie jak największej liczby zamykanych szaf i szafek” – radzi projektant Maciej Skupiński.

Krok 3: Wnętrze z charakterem – czyli jak dobrać styl aranżacji i dodatki
Właściciel małego mieszkania nie musi być zdany na standardowe rozwiązania modułowe czyli komplet mebli z wybranej serii jednego producenta. Dzisiejsze trendy w wystroju wnętrz zachęcają do własnej inicjatywy, łączenia stylów, kolorów, faktur i wzorów. Pełna swoboda by puścić wodze fantazji czyli działać w sposób jaki najbardziej lubią młodzi ludzie – zaufać swojej kreatywności.

Wykorzystanie wzorzystych tapet czy szablonów do malowania ścian pomoże nadać wnętrzu charakter. Z kolei połączenie mebli różnych producentów, o odmiennych fakturach i charakterze nada pomieszczeniom wyjątkowy styl, pasujący do właściciela mieszkania. Z różnorodnością można jednak przesadzić. Dlatego dla mniej odważnych bezpiecznym wyjściem, by wnętrzu nadać charakter, jest uzupełnienie spokojnych mebli i ścian awangardowymi dodatkami. W końcu nikt nie powiedział, że kryształowy żyrandol czy bogato zdobiony, skórzany fotel nie mogą znaleźć się w kawalerce?

Mieszkania w Rezydencji Tumskiej wraz z propozycjami aranżacji obejrzeć będzie można na trwających od 21 do 26 września dniach otwartych. W godz. 16.00 – 19.00 w tygodniu oraz 11.00 – 16.00 w sobotę wszyscy planujący zakup mieszkania będą mogli także porozmawiać z projektantami na temat możliwości urządzenia mieszkań.