Przewodnik po kolorze, czyli jak dobrze zestawić kolor fug z odcieniem płytek

Wybór fug – mała rzecz dla Ciebie, ogromna dla wyglądu Twojej łazienki. Gdy długotrwały i żmudny proces wyboru idealnych płytek zakończy się sukcesem, przychodzi pora na ich ułożenie oraz… fugowanie. Tu często pojawia się kolejny dylemat: jaki kolor wybrać? Jasny, ciemny, a może zbliżony do barwy płytek? Brzmi jak drobiazgi, ale dobrze wykonana fuga naprawdę robi różnicę!

tubadzin_lazienka2
Kolekcja płytek ceramicznych Colour Violet

 

Fuga, czyli spoina między płytkami ceramicznymi, pozwala stworzyć jednolitą, spójną i przede wszystkim trwałą konstrukcję. Na tym jednak nie kończą się jej zadania. Dodatkowo amortyzuje ona wszelkie ruchy płytek związane ze zmianami temperatury bądź wilgotności w pomieszczeniu.

Stanowi również barierę między wodą, zanieczyszczeniami a podłożem. Oznacza to, że nie ma płytek bez fug. Tego duetu nie można rozdzielić i, co nawet ważniejsze, nie powinno się go lekceważyć. Fugi traktowane zazwyczaj po macoszemu wpływają w dużej mierze na ostateczny efekt! Firma Tubądzin dysponująca płytkami ceramicznymi różnego typu i w różnych barwach doskonale wie, jak ważna jest przemyślana decyzja.

kolekcja Epoxy nowy kolor
kolekcja Epoxy nowy kolor

Jak dobrze wybrać fugę do płytek łazienkowych?

Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ zależy to od upodobań mieszkańców. Warto pamiętać o jednym: spoina podobna do barwy płytek pozwoli uzyskać efekt spójnego, jednolitego wykończenia, co jest niezwykle istotne na małych powierzchniach. Wybierz tę opcję również wtedy, gdy kładziesz naturalny kamień, w przeciwnym wypadku odwrócisz uwagę od jego piękna.

Jasne fugi spajające płytki ceramiczne z kolekcji Epoxy powierzchniach. Wybierz tę opcję również wtedy, gdy kładziesz naturalny kamień, w przeciwnym wypadku odwrócisz uwagę od jego piękna.

Fuga dobrana na zasadzie kontrastu uwydatnia wzór i fakturę położonej ceramiki. Jeśli zdecydowałaś się na płytki o nietypowym kształcie lub zależy Ci na wyrazistej aranżacji, wybierz fugę w innym kolorze. To rozwiązanie jest efektowne, ale wymaga większych przestrzeni. Inaczej optycznie zmniejszysz swoją łazienkę i uzyskasz nieco przytłaczające wnętrze.

Elegancki kontrast między fugami a płytkami z kolekcji Vampa
Elegancki kontrast między fugami a płytkami z kolekcji Vampa

 

Kolor fug – bo liczy się efekt!

Elegancki kontrast między fugami a płytkami z kolekcji Vampa Dla nas – wzrokowców – niezwykle ważne jest dobre światło, które potęguje wszelkie wrażenia wzrokowe. Podobnego zdania była Brenda Mallon, według której: „Nasza egzystencja jest zależna od światła, światłu zawdzięczamy swoje istnienie. Nasze zdrowie także zawdzięczamy słońcu (…), korzystamy też z innej wspaniałości, którą daje światło – z koloru”. Ale trzeba korzystać z niej rozsądnie!

Dlatego właśnie w przypadku fug największą popularnością cieszą się uniwersalne kolory:

– szarości i beże – fugi w tych kolorach sprawdzą się zarówno przy jasnych, jak i ciemnych płytkach. Zadowalający efekt gwarantowany.
grafit – rozwiązanie przeznaczone do aranżacji zakładających wykorzystanie ciemnych płytek ceramicznych.
biel – uniwersalne tło dla mozaik w każdym kolorze! Uwydatni wybrany przez Ciebie wzór.

Zastosowanie wyżej wymienionych kolorów pozwoli Ci stworzyć wnętrze uniwersalne i wyjątkowe jednocześnie. Uniwersalność tkwi właśnie w fugach, które nigdy nie wyjdą z mody. Element zaskoczenia zapewnią natomiast wybrane przez Ciebie płytki.

Zabieg tego typu zastosowano np. w kolekcji Barcelona Fondo marki Tubądzin. Jasne fugi spajające płytki w wyjątkowym,intensywnie niebieskim kolorze uwydatniają ich barwę oraz tworzą nowoczesną wersję klasycznego wnętrza!

tubadzin_lazienka

Kolekcja płytek BARCELONA FONDO stworzona przez markę Tubądzin Jeśli nie jesteś pewna, jaka fuga będzie najlepsza, porozmawiaj z architektem lub wykonawcą! Natomiast inspiracji wnętrzarskich szukaj na www.tubadzin.pl, gdzie znajdziesz wyjątkowe galerie przedstawiające różne aranżacje łazienkowe.

Kolekcja MONACO MONTE CARLO

Kolekcja MONACO MONTE CARLO
Kolekcja MONACO MONTE CARLO