Przytulność i komfort, czyli jak urządzić mały dom?

Mały, ale własny i przytulny dom – oto marzenie wielu z nas. Mimo niewielkich rozmiarów i on może stać się domem funkcjonalnym, w którym każdy znajdzie kąt dla siebie. O czym warto pamiętać wybierając projekt małego domu? Jak go urządzić, by cieszyć się komfortem i wygodą?

Krok pierwszy: wybór projektu

Mniejsze rodziny oraz osoby ceniące sobie ekonomiczne rozwiązania bardzo chętnie sięgają po gotowe projekty małych domów, szukając tego, który spełni ich oczekiwania w możliwie jak największym stopniu. Jakie czynniki trzeba tu wziąć pod uwagę? Z pewnością warto zwrócić uwagę na koszty budowy oraz rodzaj wykorzystanych materiałów.

W trosce o portfel warto poszukać też takich rozwiązań, dzięki których nasz wymarzony dom będzie domem energooszczędnym i bardziej ekologicznym. Najważniejszą sprawą jest jednak planowany rozkład pomieszczeń. Im mniejszy budynek, tym bardziej istotna staje się ta właśnie kwestia. Warto zatem w porę zwrócić uwagę na to, czy każdy z członków rodziny będzie miał zapewnione miejsce do wypoczynku i do pracy, czy kuchnia odpowiada naszym potrzebom oraz czy w wymarzonym gniazdku znajdzie się wystarczająca ilość miejsca do podejmowania gości.

Krok drugi, czyli jak urządzić mały dom?
By móc cieszyć się wybranym domem, należy go jeszcze odpowiednio urządzić. Harmonia oraz optymalne wykorzystanie wolnej przestrzeni stają się tu szczególnie ważne. Warto też skorzystać z kilku sztuczek, dzięki którym jego wnętrze będzie sprawiało wrażenie większego niż w rzeczywistości. Jasna kolorystyka, dobre oświetlenie oraz właściwy dobór mebli mają w przypadku małych domów ogromne znaczenie. Im mniej zbędnych mebli, tym więcej wolnej przestrzeni. Ich jasne barwy oraz proste formy pozwolą uniknąć zbędnego chaosu we wnętrzach. Jakie rozwiązania mogą jeszcze ułatwić życie w niewielkiej rezydencji? Praktycznym pomysłem jest połączenie kuchni z salonem lub jadalnią, dzięki czemu w tych najważniejszych wnętrzach można cieszyć się wygodą w trakcie wspólnych posiłków. W pokojach warto maksymalnie wykorzystać okna i uczynić z nich główny element aranżacji wnętrza. Jak to zrobić? Ciężkie zasłony są tu najgorszym pomysłem. Znacznie lepiej sprawdzą się lekkie firanki lub rolety. Lepiej też zrezygnować z dekorowania ścian nadmierną liczbą obrazów czy zdjęć w ozdobnych ramkach. Wystarczy jeden, za to dobrze wyeksponowany detal, by wprowadzić do wnętrza nutkę oryginalności, a jednocześnie nie przytłoczyć go.

Gdzie szukać inspiracji i porad związanych z budową takiego domu? Wielu ciekawych pomysłów może dostarczyć Murator, który na swej stronie przedstawia oryginalne i funkcjonalne rozwiązania. W efekcie każdy może znaleźć takie projekty małych domów, które w pełni spełnią jego oczekiwania i zapewnią (mimo niewielkiej powierzchni) komfort i wygodę wszystkim domownikom.