100 lat Niepodległej Polski! Jak świętujemy 11 listopada w tym roku?

W niedzielę 11 listopada będziemy obchodzić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Jakie wydarzenia są zaplanowane na to wyjątkowe święto?


Ostatnio dużo słyszało się o chaosie związanym z Marszem Niepodległości w Warszawie. Ciężko było nadążyć za zmieniającymi się decyzjami władz. Kluczowy moment nastąpił, gdy Hanna Gronkiewicz-Waltz zakazała organizacji wydarzenia.
Argumenty przemawiające za jej decyzją nawiązywały do bezpieczeństwa obywateli – m.in. sytuacja związana z masowym przejściem służb mundurowych na zwolnienia. Finalnie pojawił się pomysł stworzenia marszu pod inną nazwą oraz patronatem. HGW groziła, że odwoła się od decyzji sądu, który uchylił jej zakaz. Co oficjalnie pojawi się więc w niedzielnym harmonogramie wybranych miast?

Warszawa i Łódź

W Warszawie obchody rozpoczną się już od godziny 8:00 rano. Prezydent RP Andrzej Duda złoży wieńce pod pomnikami (Stefana Wyszyńskiego czy Romana Dmowskiego). O godzinie 9:00 w Świątyni Opatrzności Bożej odbędzie się oficjalna msza na której zostanie zapalona Świeca Niepodległości. Również przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zadeklarował swoją obecność pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego czy przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Zanim jednak pojawi się w stolicy, wygłosi wykład w Łodzi na Igrzyskach Wolności.
Około godziny 11:00 na pl. Piłsudskiego usłyszymy koncert piosenek patriotycznych, odbędzie się także pokaz musztry paradnej. Gdy wybije 11:11 – symbolicznie – z alei Jana Pawła II ruszy już 30 edycja Biegu Niepodległości. W tym roku słynny Bieg cieszy się ogromną popularnością! O godzinie 12:00 ruszą natomiast motocykliści. Planowana trasa to: ul. Piłsudskiego w Mińsku Mazowieckim, Trakt Brzeski, al. Stanów Zjednoczonych, Trasa Łazienkowska, al. Ujazdowskie i na końcu ul. Belwederska. Wyruszy także manifestacja środowisk antyfaszystowskich „Za Wolność Naszą i Waszą”.
Marsz Niepodległości  ruszy o godzinie 14:00. Demonstranci przejdą od al. Jerozolimskich przez Most Poniatowskiego aż do Stadionu Narodowego.
Wieczorem Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało dla Warszawiaków niespodziankę – bezpłatny koncert. Dodatkowo przez cały dzień w centrum stolicy będzie odbywał się Festiwal Niepodległa z licznymi atrakcjami dla całej rodziny.

Katowice

W tym mieście obchody 11 listopada rozpoczną się od koncertu w słynnym NOSPR, w ramach cyklu 11 specjalnych koncertów w najważniejszych salach koncertowych. Następnie można udać się z rodziną do Walcowni. Tam powita świętujących bezpłatny festiwal „Niepodległa z Walcownią”, który przygotował liczne niespodzianki, zabytki, koncerty – szczególną uwagę warto zwrócić na wyświetlany film krótkometrażowy w reżyserii Tomasza Bagińskiego „Animowana Historia Polski”.

Olsztyn

Olsztyn poświęci obchodom aż trzy dni. Będzie to piątkowa Gala ”100-lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę”, sobotni Piknik Militarny oraz poranna część oficjalna w niedzielę – startująca w Bazylice Konkatedralnej św. Jakuba.
W piątek 9 listopada o godzinie 12.00 ze Starego Miasta wyruszy biało-czerwony marsz w stronę Starego Ratusza. W sobotę 10 listopada pojawi się wystawa fotografii ”Stu olsztynian na stulecie”. W niedzielę 11 listopada od godziny 11:11 rozpocznie się II Olsztyński Bieg Niepodległości. Impreza jest częścią akcji w całej Polsce, zwanej Narodowym Biegiem 100-lecia od Bałtyku do Tatr, a towarzyszy jej wystawa „100 portretów na 100-lecie Niepodległości”.

Jest w czym wybierać, jeśli chodzi o świętowanie tegorocznej okrągłej rocznicy. Taka okazja długo się nie powtórzy. Miejmy nadzieję, że w tym roku obchody przebiegną w pokojowy sposób.

Zuzanna Niedzielska/Obcasy.pl