Remont z głową

Nieważne czy posiadacie małe czy duże mieszkanie, ważne by było funkcjonalne, wygodne i przytulne. Czasem wystarczy odnowienie ścian, parapetów, cyklinowanie drewnianych posadzek czy wymiana mebli.

remont z glowa
Remont z głową. Fotolia

Nieważne czy posiadacie małe czy duże mieszkanie, ważne by było funkcjonalne, wygodne i przytulne. Czasem wystarczy odnowienie ścian, parapetów, cyklinowanie drewnianych posadzek czy wymiana mebli. Kiedy indziej potrzeba większego wysiłku, aby osiągnąć upragniony efekt – generalnego remontu.

W jaki sposób go przeprowadzić, aby nie popełnić błędów:

  1. Oto nasz krótki przewodnik. Jeżeli mieszkanie jest w bardzo złym stanie technicznym i wymaga dużego nakładu pracy, w pierwszej kolejności warto się zastanowić, co należy zmienić, aby mieszkanie nabrało takiego kształtu, o jakim marzycie.
  2. Czy odpowiada wam obecny układ funkcjonalny – czyli rozkład pomieszczeń.
  3. Czy trzeba wymieniać instalację elektryczną i hydrauliczną, czy posadzki nadają się do użytku, czy należy je wymienić czy wystarczy naprawić.
  4. Ważną sprawą jest też wygląd łazienki, często to właśnie jej zły stan techniczny mobilizuje was do modernizacji.

Przy planowaniu radykalnych zmian dobrze jest się również zastanowić nad wymianą okien, oczywiście, jeśli są nieszczelne lub nie odpowiadają wam z innych przyczyn, nad wymianą drzwi, parapetów, może także mebli kuchennych.
Kiedy macie już jako-takie pojęcie o rodzaju zmian, które chcecie przeprowadzić, następnym krokiem jest oszacowanie kosztów. Pozwoli ono realnie spojrzeć na planowaną modernizację. Przy niewielkiej skali prac próbujcie poradzić sobie z tym sami, jednak, gdy w grę wchodzi większa przebudowa potrzebna będzie dokumentacja wykonana przez architekta bądź projektanta, na bazie której wykonawca przygotuje kosztorys.

W każdym wypadku przy planowaniu budżetu dobrze jest odłożyć stosunkowo niewielką sumę pieniędzy na nieprzewidziane wydatki. Często przy robotach budowlano-remontowych pojawiają się nagłe szkody czy dodatkowe prace, których wcześniej nie dało się przewidzieć. Przy większych przedsięwzięciach sięgają one 10 procent całkowitych kosztów.

Kosztorys – ważna rzecz

Kiedy macie już wyobrażenie o tym ile będzie kosztowała realizacja waszych planów, pewno będziecie dążyć do obniżenia tej kwoty. Ale pamiętajcie, że źle pojęte oszczędności mogą jedynie doprowadzić do jeszcze większych wydatków.
Dużą pozycję w budżecie stanowią ceny materiałów i właśnie tutaj pojawia się pokusa cięcia kosztów. Jeśli chcecie ekonomicznie wyremontować mieszkanie rzeczywiście można się zastanowić, co zmienić, aby efekt nie był gorszy, a wydatek mniejszy. Jednak zawsze istnieje granica, poniżej której nie należy schodzić.
Przy zakupie najtańszych, tandetnych materiałów płaci się dwa razy. Jest to stara prawda, niestety zawsze aktualna.
Inną pokusą obniżania kosztów jest chęć wykonania części prac samemu. Musicie jednak realistycznie ocenić własne umiejętności, gdyż inaczej grozi to stratą waszego czasu i pieniędzy.
Rzut oka na ceny może pomóc wam w podjęciu decyzji, które zmiany są konieczne, a bez których możecie się obejść. Jeżeli nie macie dużo pieniędzy, naprawy powinny mieć pierwszeństwo przed kosmetycznymi poprawkami. Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest, więc wykonanie najbardziej niezbędnych prac i odłożenie reszty na później, gdy będziecie mogli sobie na to pozwolić. Choć oczywiście najlepiej, gdy cały remont można wykonać jednorazowo. Bardzo ważne, aby każdy etap prac został całkowicie zakończony, gdyż inaczej, jak wynika z życia, prowizorki są najtrwalsze.

Termin realizacji

Następną sprawą jest planowanie modernizacji w czasie. Upewniwszy się jak długo prace mogą potrwać, dobrze jest przyjąć margines czasowy, o jaki całe przedsięwzięcie może się przedłużyć. Ważne, aby prace przebiegały we właściwej kolejności. Każdy przestój na budowie ma wpływ na końcowy termin.
Oto podstawowy harmonogram prac przy modernizacji mieszkania – rozbiórka i wywóz gruzu, stawianie nowych ścianek działowych według projektu (szkielet), poprowadzenie nowej instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej i ogrzewania, wykonanie odpowiednich wylewek pod podłogę, zamknięcie konstrukcji ścianek działowych płytą kartonowo-gipsową, tynkowanie bruzd po instalatorach w ścianach murowanych, zakładanie parapetów, gipsowanie ścian tzw. sztablatura, układanie podłogi z terakoty, płytek na ścianach w łazience i kuchni, pierwsze malowanie ścian, układanie klepki drewnianej bądź paneli, montaż drzwi, ostatnie malowanie, tapetowanie, montaż elementów wyposażenia kuchni i garderoby, mocowanie półek, „biały” montaż, zakładanie osprzętu elektrycznego, układanie wykładzin, meblowanie.
Jeśli wszystkie czynności będą przebiegać prawidłowo, remontem zajmie się wyspecjalizowana ekipa, jest szansa, że remont nie będzie „trzęsieniem ziemi”, które z trudem przeżyjecie.

Magda Tymcik-Kiedrowska
Architekt wnętrz
EM Jednacz Tymcik