Rozmowa z córką o antykoncepcji – kiedy i jak to zrobić?

Nie wiesz, jak i kiedy porozmawiać z córką na temat antykoncepcji i dostępnych metod? Sprawdź! Pomóż jej wybrać najlepszą antykoncepcję hormonalną.

Rozmowa z córką o antykoncepcji – kiedy i jak to zrobić?

Kiedy porozmawiać z córką o antykoncepcji hormonalnej?

Dorastająca córka to bez wątpienia dla każdej matki nie tylko ogromna radość i duma, lecz także spore wyzwanie i milion obaw związanych z wchodzeniem przez nią w okres dorosłości. Czy Twoja córka ma już za sobą pierwsze związki i uważasz, że planuje rozpoczęcie współżycia? A może chcesz uprzedzić ten fakt i czujesz, że już teraz trzeba porozmawiać z nią na temat odpowiedzialności i zabezpieczenia przed niechcianą ciążą? Dowiedz się, jak i kiedy porozmawiać z nastolatką na te intymne i wciąż dla wielu osób krępujące tematy!

Twoja córka dojrzewa – to normalne!

Bycie mamą to cudowne przeżycie, ale i ogromne wyzwanie, które podejmujemy każdego dnia, bez względu na płeć naszego dziecka. Jeżeli jednak w domu mamy dorastającą dziewczynkę, wchodzenie przez nią w okres dojrzewania tym bardziej dla wielu z nas wiąże się z jeszcze większym stresem. Choć wydawać by się mogło, że same niedawno przechodziłyśmy ten okres, tak naprawdę wiele kobiet zdążyło zapomnieć, co się dzieje z
ciałem i umysłem młodej dziewczyny w tym czasie. Kiedy więc nasza córka z dziecka zaczyna zmieniać się w młodą kobietę, warto przypomnieć sobie, jakie skutki może wywoływać związana z dojrzewaniem burza hormonalna. Dzięki temu łatwiej będzie nam przygotować się na to wszystko, co niesie za sobą okres dojrzewania, a okazując wsparcie w tym okresie, jeszcze bardziej wzmocnimy łączącą nas z córką więź.

Rozmowa z córką o antykoncepcji – kiedy i jak to zrobić?

Dorosłość i trudne tematy

Oprócz zmian zachodzących w wyglądzie i psychice młodej dziewczyny, okres dojrzewania to także czas, kiedy jej zainteresowania i pragnienie wiedzy siłą rzeczy kierują się w stronę szeroko pojętej seksualności, a tym samym współżycia i tego ważnego dla wielu kobiet „pierwszego razu”. Warto pamiętać, że żyjemy w czasach, w których media z wielu stron bombardują nas przekazem przesyconym intymną tematyką. Nie powinno nas to więc w żaden sposób dziwić, że nasza córka prędzej czy później również zaczyna interesować się tymi kwestiami. Zamiast pozostawiać córkę samą sobie z tym trudnym tematem, jakim jest zgłębianie wiedzy na temat seksu, warto przeprowadzić z nią dojrzałą, merytoryczną rozmowę o „tych sprawach”. Choć dla wielu rodziców jest ona trudna i krępująca (uwierz, że dla Twojej córki z pewnością też!), istnieje duża szansa, że dzięki niej Twoja córka świadomie rozpocznie współżycie seksualne i będzie potrafiła skutecznie zabezpieczyć się przed ewentualną ciążą.

Antykoncepcja dla młodej dziewczyny – o czym warto wiedzieć?

Podejmując z córką rozmowę na temat seksu i antykoncepcji, warto w pierwszej kolejności zweryfikować, jak wygląda jej stan wiedzy w tym temacie:
• czy zdaje sobie sprawę, jakie konsekwencje może za sobą nieść współżycie płciowe z drugą osobą (nie tylko nieplanowana ciąża, ale i choroby weneryczne), • czy wie, czym w ogóle jest antykoncepcja i czemu ma służyć,
• jakie są najpopularniejsze metody antykoncepcji, z których może korzystać (np. prezerwatywy),
• czego z pewnością nie można uznać za dobrą metodę antykoncepcyjną (chociażby stosunek przerywany),
• jak działają tabletki wczesnoporonne i dlaczego nie mogą być uznawane za metodę antykoncepcyjną – warto wspomnieć o skutkach, jakie ma ich stosowanie dla naszego organizmu.

Pewność, że nasza córka jest świadoma powyższych tematów, jest wyjątkowo ważna. Przygotuj się więc do tej rozmowy odpowiednio, zdobywając merytoryczną wiedzę. Z pomocą mogą Ci przyjść również dostępne powszechnie materiały, ułatwiające zrozumienie niektórych kwestii, które możecie wspólnie przejrzeć w trakcie prowadzonej rozmowy.
Gdy zyskasz pewność, że Twoja córka ma już podstawową wiedzę na temat seksu i tego, jakie są dostępne środki antykoncepcji, warto porozmawiać z nią na temat jednej z najskuteczniejszych metod, jaką jest antykoncepcja hormonalna.

Rozmowa z córką o antykoncepcji – kiedy i jak to zrobić?

Tabletki antykoncepcyjne, czyli antykoncepcja hormonalna dla dziewcząt

Antykoncepcja hormonalna od lat uznawana jest za jedną z najbezpieczniejszych i najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, co czyni ją niezwykle popularną w różnych grupach wiekowych. Mechanizm jej działania opiera się na dostarczaniu do kobiecego organizmu niewielkich, odpowiednio dobranych dawek syntetycznych hormonów płciowych (estrogenów i progestagenów), które mają na celu nie tylko zahamowanie owulacji, lecz także stworzenie w drogach rodnych kobiety warunków uniemożliwiających skuteczne zapłodnienie.

Dostępne są różne rodzaje antykoncepcji hormonalnej (tabletki, plastry, implanty, zastrzyki, a nawet wkładki dopochwowe), przy czym każdy z nich dostępny jest wyłącznie na podstawie recepty. Chęć stosowania jednej z powyższych form antykoncepcji wiąże się więc z koniecznością wizyty u ginekologa, co należy uznać nie za przeszkodę, ale dużą zaletę. Nie tylko sprawdzi on bowiem stan zdrowia pacjentki, lecz także pomoże wybrać najlepszą opcję.

Wśród metod antykoncepcji hormonalnej największą popularnością cieszą się pigułki antykoncepcyjne. Wyróżnia się zarówno tabletki jednoskładnikowe (zawierające wyłącznie progestageny), jak i tabletki dwuskładnikowe (łączące w sobie progestageny i estrogen).
Dla młodych kobiet, dopiero wchodzących w okres rozrodczy, zdecydowanie polecane są tabletki jednoskładnikowe. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na fakt, iż zawierają one minimalne dawki hormonów, przez co w niewielkim stopniu wpływają na naturalną gospodarkę hormonalną młodej kobiety, zachowując jednocześnie wysoką skuteczność (wskaźnik Pearla wynosi dla nich 0,73-0,93). Jak działają tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe? Zagęszczają śluz szyjkowy, stwarzając niekorzystne warunki dla plemników, a także zmniejszają grubość błony śluzowej macicy, uniemożliwiając zarodkowi zagnieżdżenie się w jej ścianie. W ich przypadku zdecydowanie rzadziej występują również działania niepożądane tabletek antykoncepcyjnych, takie jak wzrost masy ciała, krwawienia międzymiesiączkowe czy zaburzenia nastroju.
Co ważne, by tabletki antykoncepcyjne były skuteczne, wymagają one od młodej kobiety systematyczności, gdyż należy je przyjmować codziennie, o stałej porze.
Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź: Antykoncepcja hormonalna – kiedy zacząć?

Pamiętaj – rozmowa to podstawa!

Choć młodzi ludzie są w stanie samodzielnie zdobyć wiele informacji, korzystając np. z możliwości, jakie daje Internet, w praktyce często okazuje się, że wiele z nich opiera swoją wiedzę na przekazach od koleżanek i kolegów. Niestety, w wielu przypadkach niewiele mają one wspólnego z rzeczywistością. Im więcej więc córka dowie się bezpośrednio od Ciebie, tym większa będzie jej świadomość i troska o własne zdrowie. Kluczem do sukcesu w tym przypadku jest komfort odczuwany z obu stron, dlatego rozmowa powinna być przeprowadzona w spokojnej atmosferze, bez przymusu i nacisku. Warto w tym celu zadbać o odpowiednią oprawę, wykorzystując do tego np. babski wieczór z córką czy inną okazję.

Jeżeli jednak nie czujesz się na siłach, by swobodnie rozmawiać ze swoim dzieckiem na temat seksu, nie przejmuj się – masz do tego prawo. Może się także okazać, że to ona, a nie Ty, nie będzie w stanie się przełamać do rozmowy na ten temat z Tobą. Pamiętaj jednak, by nie ignorować całkowicie tej kwestii, tylko znaleźć godne dla siebie zastępstwo. Doskonałym pomysłem w tej sytuacji jest zabranie córki na wizytę do ginekologa, który w fachowy sposób wyjaśni jej za Ciebie wszystkie sprawy związane ze współżyciem płciowym i z antykoncepcją.

Artykuł sponsorowany