Sebastian Karpiel-Bułecka szczerze o poważnej chorobie

Lider zespołu "Zakopower" zdobył się na szczere wyznanie w podcaście "Wprost o kulturze". "Bałem się, że wyjdę na scenę i umrę", opowiedział w wywiadzie.

Sebastian Karpiel-Bułecka
Sebastian Karpiel-Bułecka szczerze o poważnej chorobie. Foto Instagram @sebastiankarpielbulecka

Mogłoby się wydawać, że lider zespołu Zakopower, Sebastian Karpiel-Bułecka, ma wszystko. Jest utalentowanym muzykiem, którego nazwisko znają wszyscy Polacy. Ponadto od lat związany jest z Pauliną Krupińską, Miss Polonią 2012 i prezenterką „Dzień dobry TVN”. Para wychowuje razem dwójkę dzieci. Jak jednak przyznał wokalista, jego życie wcale nie jest idealne. Piosenkarz od lat zmaga się z poważną chorobą.

Sebastian Karpiel-Bułecka o zdrowiu psychicznym

Sebastian Karpiel-Bułecka pojawił się ostatnio w podcaście „Wprost o kulturze”. W trakcie rozmowy muzyk wypowiedział się na temat zdrowia psychicznego. Wyznał, że sam cierpi na nerwicę lękową.

Zaburzenia psychiczne to nie tylko depresja, to także np. nerwica lękowa, z którą sam się zmagałem – tłumaczył Karpiel-Bułecka. – Dla osób zdrowych są to często tematy abstrakcyjne. Widzą faceta, który ma żonę, dzieci, w miarę dobrze wygląda i nagle ktoś taki mówi, że ma lęki, że tak, jak to było w moim przypadku, boi się, że wyjdzie na scenę i umrze.

Zobacz także: Nerwica lękowa – choroba XXI wieku

Nerwica lękowa

Nerwica lękowa to zaburzenie lękowe, polegające na odczuwaniu nieustannego, ogólnego lęku, który utrudnia codzienne funkcjonowanie. Wśród objawów specjaliści wyliczają nie tylko męczące chorego natrętne myśli, ale także zaburzenia w działaniu niektórych narządów oraz symptomy psychosomatyczne. Mogą one polegać na zaburzeniach zmysłów, w tym trudności z widzeniem i słyszeniem, odczuwaniu bólów, zwiększonej potliwości czy pojawieniu się drgawek. Ponadto u niektórych osób występują trudności z oddychaniem. Ludzie, u których występują takie objawy, powinni udać się na konsultację do psychiatry. Najczęściej chorym polecana jest terapia poznawczo-behawioralna. Czasem może ona zostać również połączona z leczeniem farmakologicznym.

Kampania „Zobacz człowieka”

Lider zespołu Zakopower jest aktualnie ambasadorem kampanii Ministerstwa Zdrowia „Zobacz człowieka”. Ma ona na celu przeciwdziałanie stygmatyzacji i autostygmatyzacji osób, które znajdują się w kryzysie psychicznym. Drugą ambasadorką kampanii została aktorka Julia Wróblewska.

Jeśli potrzebujesz wsparcia, możesz zadzwonić na całodobową, bezpłatną linię wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego: 800 70 2222