Eurowizja Junior 2022 – znamy wyniki! Jak wypadała Polka?

Dziecięcy Konkurs Piosenki odbył się w tym roku w stolicy Armenii, Erywaniu. Nasz kraj na scenie reprezentowała Laura Bączkiewicz z piosenką "To the Moon".

Eurowizja Junior 2022
Eurowizja Junior 2022 – znamy wyniki! Jak wypadała Polka? Foto Instagram @junioreurovisionofficial

Eurowizja Junior 2022 już za nami. Była to dwudziesta edycja dziecięcego odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji. Jej finał odbył się w niedzielę 11 grudnia, a na scenie wystąpili przedstawiciele aż 16 państw. Wśród nich nie zabrakło oczywiście polskiej kandydatki do zwycięstwa – Laury Bączkiewicz.

Sukcesy Polski na dziecięcej Eurowizji

Chociaż Polska nie może pochwalić się wieloma sukcesami, jeśli chodzi o dorosłą Eurowizję, to na szczęście jej dziecięca wersja to zupełnie inna historia. Nasz kraj w ostatnich latach aż dwa razy sięgnął po zwycięstwo – w 2018 roku show wygrała Roksana Węgiel, a w 2019 pierwsze miejsce zajęła Viki Gabor. Ponadto podczas zeszłorocznego widowiska ogromne uznanie jurorów i widzów zyskała Sara James. Jej piosenka „Somebody” zdobyła aż 218 punktów, tylko o 6 mniej, niż „Qami Qami”, czyli utwór laureatki konkursu Maleny.

Zobacz także: Eurowizja Junior 2021: jak wypadała Sara James?

Polska reprezentantka

Laura Bączkiewicz na reprezentantkę naszego kraju została wybrana dzięki zwycięstwu w specjalnym odcinku „Szansy na sukces”. 11-letnia wokalistka zaśpiewała na eurowizyjnej scenie utwór „To the Moon”. Występ w Armenii był dla niej wielką przygodą, dziewczynka po raz pierwszy w życiu leciała też samolotem. I chociaż Polacy mocno wierzyli, że piosenkarka zasługuje na nagrodę, to niestety Bączkiewicz nie udało się powtórzyć sukcesów ostatnich lat. Polka zajęła 10. miejsce.

Eurowizja Junior 2022

20. edycję Eurowizji Junior zwyciężył Lissandro z Francji, który wykonał utwór „Oh Maman!”. Drugie miejsce zajęła reprezentująca Armenię Nare. Na trzeciej pozycji uplasowała się Gruzinka Mariam Bigvava.