Smoczek Marian z Drakosławic

smoczek marian mleczkoWyjątkowy debiut Andrzeja Mleczki i jego córki Ewy. On — po raz pierwszy rysuje dla dzieci, ona — po raz pierwszy pisze bajki. Ewa Mleczko i Andrzej Mleczko razem stworzyli postaci i ilustracje do książki, której inspiracją jest synek autorki i wnuczek rysownika —Mateusz. Jak wszystkie dzieci uwielbia on opowieści na dobranoc. Tak powstały niezwykłe przygody Smoczka Mariana z Drakosławic, w których Ewa Mleczko przekazuje dzieciom uśmiechnięte spojrzenie na świat.
Napisała Ewa Mleczko
Ilustrował Andrzej Mleczko
Smoczek Marian z Drakosławic
Wydanie I, Prószyński i S-ka

Ewa Mleczko i Andrzej Mleczko razem stworzyli postaci i ilustracje do książki, której inspiracją jest synek autorki i wnuczek rysownika —Mateusz. Jak wszystkie dzieci uwielbia on opowieści na dobranoc. Tak powstały niezwykłe przygody Smoczka Mariana z Drakosławic, w których Ewa Mleczko przekazuje dzieciom uśmiechnięte spojrzenie na świat.

W książce rezolutnemu Mariankowi towarzyszy jego rodzina i przyjaciele — mama Izabela, tata Roman, jaszczurka Lucynka, krokodyl Wiesiek, żółw Szybki Dżony i malutki pająk. Wszyscy zabierają czytelników w kolorową, pełną niespodzianek podróż i uczą czym jest prawdziwa przyjaźń. Dzieci dowiedzą się, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach, co znaczą niektóre słowa i co jest naprawdę ważne w życiu.

Ewa Mleczko – absolwentka Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Scenarzystka (autorka scenariusza do serialu „Cztery Poziomo” w reżyserii Konrada Niewolskiego), pisze felietony i powieści w odcinkach dla miesięcznika „Wróżka”. Mama 8-letniego Mateusza, miłośniczka zdrowego jedzenia i ekologii.

Andrzej Mleczko – studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Opublikował ponad 20 tys. rysunków i ilustracji w kilkudziesięciu polskich i zagranicznych pismach i magazynach. Stale współpracuje z „Polityką” i „Playboyem”. Jego twórczość była prezentowana na 125 wystawach indywidualnych w kraju i za granicą. Prowadzi dwie galerie autorskie – w Krakowie i Warszawie. Dotychczas jego prace ukazały się w 53 książkach i albumach. Uhonorowany m.in. Nagrodą Kisiela w kategorii publicysta (2010). Andrzej Mleczko mieszka i pracuje w Krakowie przy ulicy Grodzkiej, a z okien jego pracowni widać Wawel i Wieżę Ratuszową. Najbardziej lubi tworzyć w nocy, kiedy jest cisza i może słyszeć hejnał z Wieży Mariackiej. W 2011 roku obchodził 40-lecie pracy twórczej i 30-lecie działalności swojej Galerii Autorskiej. Ostatnio wydał zbiór „40 lat rysowania”.