Grzyby leśne ożywiają kuchnię i odmieniają ją nie do poznania.
Dzięki swojemu niepowtarzalnemu aromatowi potrafią uczynić ze zwykłego posiłku wyrafinowane, niecodzienne, niemalże królewskie danie.
W grzybach leśnych jest coś familiarnego, coś polskiego i swojskiego, co definiuje je jako jeden z nieodzownych składników naszej kuchni narodowej.
Niezależnie w jaki sposób użyte – jako główny składnik zupy, dodatek do sosu czy nadzienia, podgrzybki, maślaki czy kurki królowały i będą królować na polskich stołach. Zbierane podczas rodzinnych spacerów po lesie, a następnie dodawane do wspólnie gotowanych dań smakują jeszcze lepiej. Ci, którzy nie mają możliwości osobiście wybrać się na grzybobranie, mogą na szczęście skorzystać z dostępnych w sklepach suszonych, mrożonych grzybów, które, jeśli są naprawdę dobrej jakości, w niczym nie ustępują tym, zbieranym własnoręcznie.
Oto sprawdzony przepis na Sos myśliwski z grzybami leśnymi serwowany z pieczonymi ziemniakami – widowiskowe i powalająco smaczne danie, które doskonale sprawdzi się zarówno w codziennym menu, a także jako popisowa potrawa dla najbardziej wymagających gości. Kolejność składników podanych w nazwie potrawy nie jest przypadkowa – tak tak, to grzyby, a dokładniej sos z nich przyrządzony, gra tu główną rolę.
Sos myśliwski z pieczonymi ziemniakami
Składniki dla 6 osób:
• 250 g mieszanych świeżych grzybów leśnych lub 250 g mrożonej mieszanki Grzybów leśnych Devaldano
• 150 g boczku
• 1/2 szklanki czerwonego wina (w wersji bezalkoholowej może to być bulion)
• 1 cebula
• 2 ząbki czosnku
• 2 ogórki kiszone
• 3 stołowe łyżki przecieru pomidorowego
• 1 łyżka stołowa ostrej musztardy
• sól, pieprz do smaku
Przygotowanie
Ziemniaki umyć, bez obierania zawinąć w folię aluminiową i wstawić do piekarnika nagrzanego do 200 stopni C. Jeśli przygotowujemy potrawę na łonie natury, ziemniaki można wrzucić do ogniska. W obu przypadkach powinny się piec około 20 minut. W tym czasie na rozgrzaną patelnię wrzucić pokrojony w kostkę boczek, do którego po wytopieniu tłuszczu dodać należy posiekaną drobno cebulę. Gdy cebulka się zeszkli, dorzucić do niej świeże grzyby leśne lub mrożoną mieszankę grzybów leśnych Devaldano, posolić i dusić do odparowania większej ilości wody. Po tym czasie dodać pokrojone w kostkę ogórki oraz wino, doprawić musztardą, koncentratem pomidorowym i dusić do zgęstnienia sosu.
Następnie (po ok. 10 minutach) dodać sól, pieprz, ewentualnie dwa ząbki czosnku. Po przygotowaniu sosu pieczone ziemniaki naciąć w połowie, nadziać sosem, a całość przystroić listkami zielonej pietruszki.
Takie danie będzie idealnym rozgrzewającym posiłkiem w domu, na przyjęciu, rodzinnym pikniku lub wieczorze przy ognisku. Aromatyczny sos myśliwski świetnie komponuje się także z ryżem, makaronem, no i oczywiście ze wszelkimi rodzajami mięs, szczególnie z dziczyzną. Relatywnie krótki czas przygotowania potrawy (ok. 30 minut), łatwość przyrządzania oraz niepowtarzalny smak sprawiają, że danie to ma dużą szansę stać się specjalnością niejednej pani (i pana) domu.