SPA a wellness – czym się różnią?

Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na wizyty w hotelach, które nie są jedynie bazą noclegową, ale też miejscem, gdzie można skorzystać ze SPA lub strefy wellness. Nic zatem dziwnego, że luksusowy ośrodek tego typu ma w swojej ofercie nie tylko komfortowe pokoje czy wyborną kuchnię, ale także strefę wellness & SPA.

SPA a wellness – czym się różnią?

Jak zapewne udało Ci się zauważyć, SPA i wellness dość często traktowane są jako synonimy. Czy jednak tak jest w istocie? Okazuje się, że nie do końca. Co oznaczają określenia wellness, SPA? Czym się różnią? Temu chcemy przyjrzeć się bliżej w naszym artykule.

Co to jest spa?

Istnieją dwie hipotezy na temat pochodzenia słowa SPA. Według pierwszej z nich, niegdyś bardzo popularnej, obecnie coraz częściej poddawanej w wątpliwość, wyraz ten jest akronimem od łacińskich słów „sanus per aquam”, czyli „zdrowy przez wodę”. Rzeczywiście w Starożytnym Rzymie dostrzeżono zbawienne działanie wód termalnych, a łaźnie rzymskie pełniły nie tylko swoją podstawową rolę, lecz stanowiły też ważne centra życia towarzyskiego. Zgodnie z drugą hipotezą słowo SPA ma swoje, nomen omen, źródło w nazwie własnej belgijskiego miasta, które jest kurortem leczniczym wykorzystującym m.in. gorące źródła termalne. I to właśnie ku temu wyjaśnieniu etymologii słowa spa skłania się większość ekspertów.

Abstrahując już od wspomnianej przez nas etymologii, pojęcie spa w dzisiejszych czasach z reguły pojawia się w kontekście różnego rodzaju zabiegów leczniczych, pielęgnacyjnych i kosmetycznych. W ich ramach hotel spa i wellness oferować może np. zabiegi na twarz i na ciało, peelingi czy masaże. Wszystkie te czynności opierają się na leczniczych właściwościach wody, mechanicznym oddziaływaniu na ciało i innych bodźcach fizykalnych. Zabiegi spa przyśpieszają regenerację organizmu, działają relaksacyjnie, upiększają, leczą i wprawiają w dobry nastrój.

Czym jest wellness?

Pochodzące z języka angielskiego pojęcie „wellness” na nasz język można przetłumaczyć jako „dobrą kondycję”. Oznacza nie tylko dbanie o swoje ciało poprzez zabiegi lecznicze czy pielęgnacyjne, ale holistyczne podejście do troski o swoje samopoczucie i kondycję, zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Co za tym idzie, odnosi się ono ogólnie do zdrowego stylu życia, a więc także aktywności fizycznej czy zdrowej diety. Elementem filozofii wellness może być spa, stanowiące dopełnienie tejże praktyki.

Z tego też względu dobry hotel spa i wellness będzie miał w swej ofercie – poza wszelkiego rodzaju zabiegami, masażami, dostępem do basenów, tężni sauny czy jacuzzi – także przywracające równowagę terapeutyczne rytuały czy też zajęcia jogi. Najprościej rzecz ujmując, dostępna w najlepszych hotelach strefa wellness premium, ma przynieść ukojenie Twojemu ciału i umysłowi. To, z czego skorzystasz, będzie zależeć przede wszystkim od Twoich aktualnych potrzeb. Strefa wellness pomoże osiągnąć Ci stan szczęśliwości i harmonii.

SPA a wellness – różnice

Podsumowując, choć niewątpliwie pod pojęciami spa & wellness, kryje się wspólny cel, mianowicie stworzenie warunków sprzyjających Twojemu odpoczynkowi i zapewnienie Ci maksymalnego komfortu, istnieją pomiędzy nimi istotne różnice. Spa jest terminem starszym, a jednocześnie węższym znaczeniowo. Wellness to pojęcie nadrzędne wobec spa, znaczeniowo szersze i zarazem nowsze. Ofertę spa & wellness oferują z reguły najbardziej luksusowe hotele, jak np. Lemon Resort SPA, wymaga ona bowiem wyjątkowo wysokiego poziomu usług.

Zapraszamy na stronę: https://www.lemonresort.pl/

Artykuł partnera