Studenci zaprojektowali powierzchnię mieszkalną w akademiku Livinn Kraków!

Wioletta Nowak i Szymon Bierówka – oto zwycięzcy drugiej edycji konkursu architektonicznego „DORMITORIUM. Studencka Jednostka Mieszkalna”. Zadaniem, z którym musieli zmierzyć się uczestnicy, było zaprojektowanie jednostki mieszkalnej dla jednej lub czterech osób - właśnie w Livinn Kraków.

Livinn Kraków to nowoczesny akademik, powstający w ramach gruntownej rewitalizacji i modernizacji budynku po zakładach Telpod w Krakowie. W akademiku, który wkrótce zaoferuje 290 nowocześnie urządzonych jednostek mieszkalnych, będą realizowane liczne aktywności rozwijające kreatywność studentów. Ich zapowiedź stanowi współpraca Golub GetHouse z Krakowską Akademią im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego i konkurs architektoniczny „DORMITORIUM. Studencka Jednostka Mieszkalna”. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe. Ostatnia edycja konkursu wystartuje wiosną 2019 roku.

Projekt skierowany jest do studentów kierunków architektura i architektura wnętrz Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii i składa się z trzech etapów. W każdym z nich, uczestnicy mają za zadnie zaprojektować określone przestrzenie w Livinn Kraków. W pierwszej edycji konkursu studenci zmierzyli się z jednostką mieszkalną dla osoby niepełnosprawnej. W drugiej – którą właśnie rozstrzygnięto – zadaniem było zaprojektowanie studenckiego 1- lub 4-osobowego mieszkania marzeń. Ostatnia, wiosenna edycja będzie dotyczyła części wspólnych akademika – dostępnych dla wszystkich jego mieszkańców.

Za koordynację konkursu ze strony uczelni odpowiada Prodziekan doc. dr inż. arch. Katarzyna Petri, a patronat nad inicjatywą objął Dziekan prof. nadzw. dr hab. inż. arch. Krzysztof Ingarden. Pełne zestawienie wszystkich laureatów drugiej edycji prezentuje się następująco:

I miejsce

Wioletta Nowak, Szymon Bierówka

II miejsce

Bartłomiej Bogucki

III miejsce

Joanna Wójcik, Alicja Zwolicka, Mikołaj Sikora

ex aequo

Magdalena Nakoneczny, Justyna Zagajska

wyróżnienie

Mariia Katsan, Krystyna Alokhina

– Uczestnicy konkursu po raz kolejny wykazali się fantastycznym warsztatem, kreatywnością i zaangażowaniem. Co nas bardzo cieszy, wszystkie projekty były szalenie ambitne i doskonale odzwierciedlały charakter naszego akademika, który już niedługo będzie gotowy na przyjęcie pierwszych studentów – powiedział Jakub Bartos, Dyrektor ds. najmu w Golub GetHouse. – Livinn Kraków powstaje w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie osób poszukujących nowoczesnych i wielofunkcyjnych przestrzeni w akademikach. Uczelniane domy studenckie gwarantują zakwaterowanie dla zaledwie 10% wszystkich żaków, dlatego wypełniając tę lukę nowym rozwiązaniem, jesteśmy przekonani o sukcesie naszej inwestycji – dodał.

W akademiku Livinn Kraków znajdzie się 290 jednostek mieszkalnych o różnej konfiguracji (od 1 do 4 pokoi), przeznaczonych dla 713 studentów. Każda z jednostek – w pełni umeblowana – będzie posiadała pokój dzienny z przestrzenią do nauki, sypialnię, kuchnię oraz łazienkę. Akademik zaoferuje swoim mieszkańcom bardzo szeroką ofertę udogodnień. Do ich dyspozycji będą m. in. specjalnie zaaranżowane przestrzenie do nauki indywidualnej i grupowej, strefa gier i rozrywki, sala kinowa, pokój do jogi. W budynku nie zabraknie także nowoczesnej siłowni, rowerowni oraz pralni. Na terenie obiektu zostanie zaaranżowany również wewnętrzny ogród ze strefą relaksu. Bardzo ważnym aspektem dla inwestora budynku jest bezpieczeństwo mieszkańców akademika, dlatego cały obiekt będzie nadzorowany telewizją CCTV. 24 godziny na dobę będzie czynna także recepcja i ochrona. Poza udogodnieniami przeznaczonymi wyłącznie dla mieszkańców, na terenie obiektu znajdą się także ogólnodostępne przestrzenie – sklep, drogeria, restauracja i kawiarnia na parterze oraz taras.

Dzięki dogodnej lokalizacji, akademik będzie dobrze skomunikowany z najważniejszymi uczelniami wyższymi na terenie Krakowa. Sąsiedztwo Starego Miasta oraz dzielnicy Kazimierz zapewni z kolei dostęp do infrastruktury kulturowo-usługowej, takiej jak: muzea, galerie sztuki, kluby, restauracje oraz Bulwary Wiślane. Livinn Kraków jest projektem realizowanym przez Golub GetHouse we współpracy z amerykańską firmą inwestycyjną CA Ventures International, posiadającą ogromne doświadczenie w realizacji domów studenckich w Ameryce Północnej i Południowej. Za projekt przebudowy budynku Telpod odpowiada renomowana krakowska pracownia architektoniczna IMB Asymetria, a generalnym wykonawcą inwestycji jest UNIBEP S.A. Zakończenie prac budowlanych zaplanowano na lato 2019 r., a obiekt będzie gotowy na przyjęcie pierwszych studentów wraz z rozpoczęciem roku akademickiego 2019/2020.

Wpis znaleziono dzięki:

- Livinn Kraków

- Nowoczesny projekt

- Akademik