
Kwiaty, zarówno cięte jak i doniczkowe, są doskonałą dekoracją domu. Jednak wraz z nadejściem jesieni większość przekwita, a w sklepach i kwiaciarniach mamy coraz mniejszy wybór. By zachować w mieszkaniu odrobinę lata możemy stworzyć suche bukiety.Takie kompozycje znały już nasze babcie i prababcie, wykonywały je na święta. Istniały również przesądy, że kwiaty mają odstraszyć zło. Taki dodatek w wazonie pasuje niemal do każdego wnętrza, doda mu koloru i przypomni gorących miesiącach. Z jakich roślin go wykonać?
Jak suszyć kwiaty?
Do suchej kompozycji warto wybierać kwiaty nie do końca rozwinięte, w trakcie procesu suszenia trochę się otworzą. Z roślin powinno się usunąć niepotrzebne elementy i przeszkadzające liście. Następnie rozdzielamy na niewielkie bukiety, obwiązujemy łodygi sznurkiem i wieszamy „do góry nogami”. Miejsce suszenia powinno być przewiewne i zacienione, unikajmy pełnego słońca, ponieważ wtedy kwiaty mogą stracić intensywne kolory. Po upływie trzech tygodni suche bukiety są gotowe do włożenia do wazonu.
Ciekawe rośliny na suche bukiety
- Nieśmiertelnik (Helichrysum) – możemy się spotkać również z nazwami kocanka ogrodowa, słomianka i suchołuska. Jest najczęściej wykorzystywaną rośliną w wysuszonych kompozycjach. Kwitnie dosyć długo, bo od lata do jesieni. Ma barwne, koszyczkowate kwiaty, do bukietów najczęściej wykorzystuje się te żółte, pomarańczowe, różowe i czerwone.
- Lawenda (Lavandula) – kwitnie w lipcu i sierpniu. Do bukietów zazwyczaj wybiera się fioletowo-niebieskie kwiaty.
- Miechunka (Physalis) – jej kwiaty przypominają małe lampiony. Okres kwitnienia przypada na sierpień i wrzesień.
- Szarłat (Amaranthus) – jest rośliną jednoroczną, jednak kwitnie dosyć długo, bo od lipca aż do października. Jej kwiatostany mogą się kojarzyć z kłosami zboża, jednak mają intensywny, amarantowy kolor.
- Przegorzan (Echinops) – ma kuliste, szaro-niebieskie kwiaty. Kwitnie od czerwca do sierpnia.
Justyna Grochowska