Suche bukiety – z jakich roślin najlepiej je wykonać?

Jesienią dużo trudniej znaleźć różnorodne, świeże kwiaty do wazonu. Alternatywą dla tej dekoracji mogą być suche bukiety. Które rośliny najlepiej się do tego nadają?

suche bukiety
Suche bukiety – z jakich roślin najlepiej je wykonać. Foto Sinitta Leunen/Pexels

Kwiaty, zarówno cięte jak i doniczkowe, są doskonałą dekoracją domu. Jednak wraz z nadejściem jesieni większość przekwita, a w sklepach i kwiaciarniach mamy coraz mniejszy wybór. By zachować w mieszkaniu odrobinę lata możemy stworzyć suche bukiety.Takie kompozycje znały już nasze babcie i prababcie, wykonywały je na święta. Istniały również przesądy, że kwiaty mają odstraszyć zło. Taki dodatek w wazonie pasuje niemal do każdego wnętrza, doda mu koloru i przypomni gorących miesiącach. Z jakich roślin go wykonać?

Jak suszyć kwiaty?

Do suchej kompozycji warto wybierać kwiaty nie do końca rozwinięte, w trakcie procesu suszenia trochę się otworzą. Z roślin powinno się usunąć niepotrzebne elementy i przeszkadzające liście. Następnie rozdzielamy na niewielkie bukiety, obwiązujemy łodygi sznurkiem i wieszamy „do góry nogami”. Miejsce suszenia powinno być przewiewne i zacienione, unikajmy pełnego słońca, ponieważ wtedy kwiaty mogą stracić intensywne kolory. Po upływie trzech tygodni suche bukiety są gotowe do włożenia do wazonu.

Ciekawe rośliny na suche bukiety

  • Nieśmiertelnik (Helichrysum) – możemy się spotkać również z nazwami kocanka ogrodowa, słomianka i suchołuska. Jest najczęściej wykorzystywaną rośliną w wysuszonych kompozycjach. Kwitnie dosyć długo, bo od lata do jesieni. Ma barwne, koszyczkowate kwiaty, do bukietów najczęściej wykorzystuje się te żółte, pomarańczowe, różowe i czerwone.
  • Lawenda (Lavandula) – kwitnie w lipcu i sierpniu. Do bukietów zazwyczaj wybiera się fioletowo-niebieskie kwiaty.
  • Miechunka (Physalis) – jej kwiaty przypominają małe lampiony. Okres kwitnienia przypada na sierpień i wrzesień.
  • Szarłat (Amaranthus) – jest rośliną jednoroczną, jednak kwitnie dosyć długo, bo od lipca aż do października. Jej kwiatostany mogą się kojarzyć z kłosami zboża, jednak mają intensywny, amarantowy kolor.
  • Przegorzan (Echinops) – ma kuliste, szaro-niebieskie kwiaty. Kwitnie od czerwca do sierpnia.

Justyna Grochowska