Jak najlepiej dopasować ten element wyposażenia do całej aranżacji, by powstało wnętrze stylowe i funkcjonalne? Podpowiadamy.
Szafka montowana pod umywalką na stałe weszła do standardu wyposażenia łazienkowego. To idealne miejsce do przechowywania wielu niezbędnych kosmetyków i przyborów toaletowych. Dzięki szafkom zlokalizowanym pod umywalką zawsze mamy pod ręką te przedmioty, które są nam najbardziej potrzebne podczas codziennej pielęgnacji.
Co więcej, mebel ten pełni jeszcze jedną ważną funkcję. Sprytnie ukrywa syfon i inne elementy instalacji wodno-kanalizacyjnej, pozostawiając jednocześnie pojemną przestrzeń do przechowywania wszelkich utensyliów łazienkowych.
Ogromny wybór mebli łazienkowych w sklepach z wyposażeniem sprawia, że dopasowanie modelu najlepiej wpisującego się w projekt naszej wymarzonej łazienki nie jest łatwym zadaniem. Warto szukać inspiracji na stronach architektów wnętrz oraz czołowych producentów wyposażenia łazienkowego. Znajdziemy tam duży wybór modeli, porady ekspertów i ciekawe inspiracje. Szafki pod umywalkę KOŁO są dostępne w wielu wymiarach, w szerokiej gamie kolorystycznej oraz w różnych kolekcjach produktowych, stylistycznie dopasowanych do najmodniejszych obecnie trendów wnętrzarskich.
Szafki pod umywalkę – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Wybierając szafkę podumywalkową w pierwszej kolejności zazwyczaj zwracamy uwagę na jej styl, wykończenie i ogólny odbiór wizualny. Ale pamiętajmy, że to jej jakość wykonania i funkcjonalność mają największy wpływ na wygodę korzystania z niej na co dzień.
Dlatego w pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na materiał, z którego szafka jest wykonana. Drewno, metal i wysokiej jakości płyta MDF tonajpopularniejsze materiały. Kluczowe jest ich odpowiednie zabezpieczenie i przygotowanie na trudne warunki łazienkowe. Częsty kontakt z wodą, wysoka wilgotność i częsta zmiana temperatury mogą wpływać na strukturę mebla, a co za tym idzie – na jego wygląd, właściwości i trwałość.
Drugą ważną kwestią są odpowiednie wymiary szafki. Należy dokładnie zmierzyć powierzchnię, którą szafka ma zajmować. A dodatkowo założyć margines przestrzenny na wygodne wysunięcie szuflad (lub otwarcie drzwiczek), łatwy dostęp do wnętrza, wygodne czyszczenie szafki. Przy niewielkiej przestrzeni lepiej sprawdzają się szuflady, pozwalają bowiem na optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni.
Zwróćmy też uwagę na jakość prowadnic, uchwyty i podział funkcjonalny wewnątrz szuflad (lub półek). Podczas zakupu warto zaopatrzyć się też w organizery, które pomogą w utrzymaniu porządku.
Szafki pod umywalkę w łazience minimalistycznej
„Mniej znaczy więcej” – to naczelna zasada minimalistów, która znalazła zastosowanie we wzornictwie i projektowaniu wnętrz. Opiera się ona na założeniu, by jak najmniejszą ilością środków uzyskać maksymalny efekt wizualny. By odrzucić to, co zbędne. A elementy wyposażenia budujące aranżację miały wysoką jakość i wyróżniające się unikalne cechy.
Neutralna baza (biele, szarości, beże) stanowi podstawę minimalistycznego wystroju łazienki. Meble, ceramika i pozostałe elementy wyposażenia zazwyczaj stapiają się z tłem, a dopiero przy bliższym przyjrzeniu się widać ich niepowtarzalne cechy. Ciekawy design płytek, oryginalna faktura kamiennego blatu, gładka linia wykończenia umywalki – tworzą harmonijną całość, jednocześnie nie dominując wizualnie nad całą aranżacją.
Jakie szafki pasują do minimalistycznego stylu? Odpowiedź jest oczywista: te o prostej bryle, wysokiej jakości wykończenia, funkcjonalne i dobrze zorganizowane. Tak jak wszystko w minimalistycznej łazience, kolorystycznie raczej stapiają się z tonacjami ścian i posadzki. Białe, szare, beżowe lub antracytowe – ta paleta najlepiej komponuje się z wyrafinowaną prostotą minimalistycznego wnętrza.
Minimaliści wysoko na podium stawiają też użyteczność i funkcjonalność wyposażenia. Pojemne szafki, które ułatwią porządkowanie przestrzeni, świetnie wpisują się w ten koncept.
Szafka pod umywalkę nablatową w marmurowej łazience
Wprowadzenie do łazienki nawet najmniejszego elementu z marmuru buduje klimat luksusu i przepychu. Ten szlachetny materiał o oryginalnym i niepowtarzalnym wzornictwie pozwoli nawet do małej łazienki wprowadzić atmosferę królewskiego pokoju kąpielowego. Tę niezwykłą moc aranżacyjną marmuru warto wykorzystać do zbudowania nowoczesnego, ale bardzo stylowego wystroju łazienki.
Częstym motywem zastosowania marmuru we wnętrzach jest wyłożenie jednej ściany płytami marmurowymi – zazwyczaj jest to strefa umywalkowa. Idealnym (i praktycznym) uzupełnieniem jest marmurowy blat pod umywalkę, do którego warto dopasować stylową szafkę podumywalkową. Jakie modele tu najlepiej się sprawdzą?
W nowoczesnych łazienkach z marmurem świetnie komponują się proste bryły szafek o kubistycznych kształtach. Białe, szare, beżowe, czarne – kolorystykę warto dopasować do głównej tonacji marmuru, a barwę ożyłkowania wykorzystać jako kolor uzupełniający. Chodzi o stworzenie wrażenia, że monochromatyczne szafki podblatowe stanowią wizualną całość z blatem i całą
stylistyką strefy umywalkowej. Nad marmurowym blatem idealnym dopełnieniem będzie biała ceramiczna umywalka z ozdobną baterią.
Szafki pod umywalki do wnętrz w stylu skandynawskim
Łazienka w skandynawskim stylu opiera się na jasnej kolorystyce z dodatkiem drewna, kamienia i dodatków kojarzonych z naturą. To wnętrze pełne spokoju i wytchnienia, a jednocześnie przytulne i klimatyczne. I co ważne, skandynawska łazienka odznacza się dużą prostotą i funkcjonalnością. Nie ma w niej miejsca na ozdobniki, wymyślne wzornictwo i krzykliwe kontrasty. Na pierwszym miejscu stawiamy wygodę, relaks i funkcjonalność.
W te nawiązujące silnie do przyrody wnętrza idealnie wpisują się białe i szare lakierowane szafki podumywalkowe oraz modele z drewnianą okleiną w jasnej tonacji (jesion, brzoza, buk). Pasują do nich proste białe lub stalowe metalowe uchwyty lub szafki otwierane na tzw. tip-on’y.
W skandynawskiej łazience króluje funkcjonalne wyposażenie, więc lepiej wpasują się tu szafki podumywalkowe z głębokimi szufladami. Organizują pojemne miejsce do przechowywania, jednocześnie pozwalając ukryć wszystkie ważne przedmioty. Pomagają w prosty sposób utrzymać porządek w łazience.
Szafka umywalkowa do wnętrza w stylu loft
Łazienki urządzone w stylistyce loftowej i industrialnej łatwo rozpoznać. Mają kilka bardzo charakterystycznych swoistych elementów. Czarne baterie, profile kabiny prysznicowej i dodatki,czerwona cegła, wyeksponowane metalowe elementy instalacji, beton, gładkie powierzchnie szkła i metalu – wyraziste elementy tego stylu nadają całemu wnętrzu rozpoznawalny już na pierwszy rzut oka, designerski wystrój.
Jakie szafki idealnie wpasują się w loftową łazienkę? Do niewielkich łazienek i toalet w industrialnym stylu specjaliści od wyposażenia wnętrz zalecają białe lub szare szafki podumywalkowe z lakierowanymi frontami. Na niewielkim metrażu warto postawić na jasną kolorystykę, która pozwoli uniknąć optycznego zmniejszenia pomieszczenia. Z kolei lakierowane fronty będą odbijać światło, co dodatkowo doświetli wnętrze.
Z kolei do większych łazienek nie bójmy się czarnych matowych szafek pod umywalkę lub mebli z wysłużonego drewna. I jedna i druga opcja wyróżnia się bardzo wyrazistych wzornictwem, które idealnie dopełni nieco surowy klimat wnętrza.
Artykuł partnera