Sześć prawd na temat odżywiania, których możemy się nauczyć od Włoszek

Z jednej strony często przypisujemy Włoszkom obsesję na punkcie własnej figury (słynne a bella figura), a włoskie media chyba najbardziej ze wszystkich krajów europejskich lubują się w uprzedmiotawiającej kobiety estetyce male gaze.

Sześć prawd na temat odżywiania, których możemy się nauczyć od Włoszek

Z drugiej, wyobrażając sobie gotowanie we włoskich domach, często mamy przed oczami pulchniutkie babcie, mamy i żony, spędzające całe dnie w kuchni i rozpieszczające swoich chłopców kolejnymi wielkimi porcjami makaronu z sosem pomidorowym. Tymczasem okazuje się, że stosunek Włoszek do włoskiej kuchni (prawdopodobnie najlepszej na świecie) i jedzenia w ogóle jest bardzo zdrowy, pozytywny i pod wieloma względami wart naśladowania.

Po pierwsze: inwestuj w to, co jesz

Produkty, które trafiają do naszej kuchni, muszą być najwyższej jakości, i od zasady tej nie powinno się robić żadnych odstępstw. Dobre składniki są droższe, ale w szerszej perspektywie jest to wydatek, który zawsze się opłaca. Włoszki wydają na jedzenie niemal 15% swoich dochodów; dla porównania Amerykanki prawie dwukrotnie mniej, a problem otyłości dotyka je przecież w znacznie większym stopniu.

Po drugie: kupuj produkty lokalne i sezonowe

Warzywa i owoce w miesiącach ich naturalnego dojrzewania są po prostu najzdrowsze i najsmaczniejsze. Młode jarzyny są lekkostrawne i mają więcej wartości odżywczych.

Po trzecie: gotuj proste potrawy

Nie od dziś wiadomo, że siła i piękno włoskiej kuchni tkwi w prostocie. Do wykreowania cudownych smaków Włoszkom wystarczy zazwyczaj tylko kilka produktów. Taki styl pomaga uniknąć marnowania żywności i sprawia, że nie spędzamy w kuchni zbyt dużo czasu.

Po czwartek: zwolnij

W czasie przerwy obiadowej nerwowo pochłaniacie kilka kęsów kanapki, którą popijacie paroma haustami zimnej kawy? Pośpiech odbiera całą przyjemność z jedzenia, prowadzi do problemów trawiennych i sprawia, że trudniej nam skontrolować, kiedy jesteśmy już najedzone.

Po piąte: jadaj w towarzystwie innych osób

Spożywanie posiłków w samotności przekłada się na to, że jedzenie jednocześnie mniej nam smakuje i zjadamy go więcej.

Po szóste i najważniejsze: traktuj jedzenie jako część swojego stylu życia!

Artykuł partnerski

Wpis znaleziono dzięki:

- Styl życia Włoszek

- Wspólne jedzenie

- Produkty lokalne