Tkaniny zasłonowe – jakie wybrać?

Zasłony mają funkcję nie tylko dekoracyjną, ale też praktyczną. Aby spełniały swoje role trzeba odpowiednio je dobrać. Po jakie tkaniny zasłonowe warto sięgnąć?

tkaniny zasłonowe
Tkaniny zasłonowe – jakie wybrać? Foto Sinitta Leunen/Pexels

Jedną z podstawowych dekoracji wnętrz są zasłony. Są nie tylko znakomitym dopełnieniem okien i parapetów, ale również zapewniają nam ochronę przeciwsłoneczną i prywatność. Jakie tkaniny zasłonowe wybrać, by spełniały swoje funkcje?

Czym się kierować przy wyborze tkaniny zasłonowej?

Wybierając tkaniny zasłonowe warto zwrócić uwagę na ich grubość, rodzaj splotu oraz kolor. Istotna jest wielkość dekorowanego pomieszczenia oraz styl, w jakim zostało urządzone. Do małego wnętrza lepiej sprawdzą się takie zasłony, które go nie przytłoczą i nie zmniejszą optycznie. Dlatego warto postawić na rodzaje lekkie w jasnych kolorach. W przypadku większego lokum można zastosować grubsze tkaniny w ciemniejszych barwach. Jeżeli ważna jest dla nas ochrona przez słońcem i spojrzeniami sąsiadów warto wybrać tkaniny o gęstszym splocie.

Rodzaje tkanin zasłonowych

Producenci oferują nam wiele materiałów o różnych rodzajach, grubościach czy kolorach. Wśród nich znajdziemy te całkowicie zaciemniające, ale też cienkie i przepuszczające światło. Jakie są najpopularniejsze rodzaje tkanin zasłonowych?

  • Aksamit – to materiał wykonany z bawełny, jedwabiu lub wełny. Należy do grupy tkanin zwanych pluszami. Jego splot jest gęsty, przez co nie przepuszcza wiele światła. Częste pranie aksamitu może być problematyczne, dlatego nie poleca się umieszczania takich zasłon w pokojach dziecięcych.
  • Tafta – to gęsta i sztywna tkanina wykonana z jedwabiu lub włókien sztucznych. Charakterystyczne dla tego materiału są połysk i szeleszczenie.
  • Żakard – jest dosyć gruby i ciężki, często ma rozbudowane, kolorowe wzory. Doskonale blokuje promienie słoneczne. Jego zaletą jest brak konieczności prasowania po odpowiednim rozwieszeniu przy suszeniu.
  • Juta – cienki materiał o splocie płóciennym. Błyskawicznie schnie, ale też szybko się gniecie i przepuszcza promienie słoneczne. Sprawdzi się we wnętrzu w stylu marynarskim.
  • Perkal – lekka, bawełniana tkanina, charakteryzująca się ścisłym splotem. Jest przyjemna w dotyku, wykończona połyskiem.
  • Poliester – sztuczny materiał o gładkiej powierzchni. Jego zaletami są wytrzymałość, łatwość w czyszczeniu i szybkie schnięcie.

Zasłony zaciemniające

Wśród zasłon ograniczających dostęp promieni słonecznych dużą popularnością cieszą się te wykonane z tkanin typu blackout lub dimout. Te pierwsze mogą zaciemnić pomieszczenie niemal w 100 procentach. Dzieje się tak, ponieważ materiał pokryty jest dodatkowo nieprzepuszczalną warstwą gumy, która blokuje światło. Zasłony dimout są tkane bardzo gęsto, ale nie są pokryte żadną specjalną substancją. Ich przepuszczalność jest przeważnie na poziomie 85-90 procent. Oba typy powinno się prać chemicznie w maksymalnie 30 stopniach Celsjusza i prasować na niskich temperaturach.

Justyna Grochowska