Toksoplazmoza cd.

Dlaczego toksoplazmoza jest groźna dla dziecka ? Jakie są konsekwencje i skutki toksoplazmozy ?

Jak wiele jest przypadków zarażenia się toksoplazmozą?
Na szczęście, przypadki zarażenia się toksoplazmozą są rzadkie. Jednakże konsekwencje nierozpoznanego zarażenia toksoplazmozą są bardzo poważne. Samo rozpoznanie choroby nie jest trudne, kłopotliwe i kosztowne.

Dlaczego toksoplazmoza jest grożna dla dziecka. Jakie są konsekwencje i skutki toksoplazmozy ?
Toksoplazmoza jest dla dziecka bardzo niebezpieczna, u dziecka może spowodować:
* wodogłowie
* zaatakować siatkówkę oka (powodując ślepotę)
* ciężko uszkodzić wątrobę.

Praktyka pokazuje, że leczenie wzroku nie jest możliwe (w szczególności nie można przywrócić wzroku) oraz nie jest możliwe całkowte wyleczenie wątroby. Leczenie wodogłowie jest możliwe. Można je leczyć zarówno w czasie życia płodowego (śródmacicznie) jak i już po urodzeniu się dziecka.

Jak przebiega toksoplazmoza ?
Toksoplazmoza jest chorobą wywoływaną przez pasożyta przenoszonego głównie przez koty. Po zarażeniu pasożyt zagnieżdża się w mięśniu macicy i pozostaje tam w formie przetrwalnikowej. Jest w statium śpienia. Zarażonej kobiecie pasożyt nie szkodzi. Niebezpieczny jest dla dziecka rozwijającego się w łonie zarażonej matki.

Jakie są możliwości zarażenia się toksoplazmozą ?
Są dwie możliwości zarażenia się toksoplazmozą.
Pierwsza możliwość to taka, gdy kobieta zaraziła się pasożytem jeszcze przed zajściem w ciążę. Obecnie uważa się, że w takiej sytuacji pasożyt nie ma szans, by przedostać się z organizmu matki przez łożysko do organizmu dziecka. Płód nie jest wówczas zagrożony.
Lepiej jednak unikać zarażenie się toksoplazmozą, bowiem zaobserwowano przypadki prawdopodobnego przedostania się pasożyta przez łożysko do organizamu płodu, gdy matka jest osłabiona i ma bardzo niską odporność.
Drugą możliwością jest sytuacja, gdy matka zaraziła się toksoplazmozą już w trakcie ciąży. Spore grono specjalistów jest zdania, że pasożyt przenika do organizmu płodu wyłącznie w sytuacjach, gdy zakażenie jest świeże.Na czym polega zabezpieczenie się przeciw tokspolazmozie ?
Ważną rzeczą, jest wykonanie badań przeciw toksoplazmozie przed planowanym zajściem w ciąże oraz bezwzględnie na początku ciąży. Po każdym trymestrze, takie badanie należy powtórzyć. Następnie należy unikać kontaktu z kotem, a także wyeliminować spożywanie surowych wyrobów mięsnych.

Badania przeciw tokspolazmozie.Badanie na obecność pasożyta (pierwotniaka Toxoplasma gondii) wykonuję się pobierając krew.
Takie badania umożliwiają określenie:

czy kobieta jest zarażona toksoplazmozą to znaczy czy można stwierdzić obecność przeciwciała na toksoplazmozę.
czy zarażenie to jest świeże i nastąpiło w trakcie ciąży.

Badanie na toksoplazmozę kobieta, może wykonać we własnym zakresie, tuż przed planowanym poczęciem. Takie działanie uświadamia zwiększone ryzyko zarażenia płodu. Kobieta, która zaraziła się toksoplazmozą wcześniej nie jest poddawana leczeniu farmakologicznemu dlatego, iż pasożyt tworzy torbiel i pozostaje w uśpieniu. Stosowanie antybiotyku nie przyniesie żadnego efektu, gdyż antybiotyk nie przeniknie do pasożyta.Lek. Spec. Ilona Guzińska
Gabinet Ginekologiczo-Położniczy
ul. Bolesławicka 33, WARSZAWA
www.gabinetginekologiczny.pl