Travis Scott pozwany za tragedię na festiwalu Astroworld

To miał być wspaniały weekend. Jednak wybuch paniki na koncercie rapera spowodował śmiertelne w skutkach zajścia.

travis scott astroworld
Travis Scott pozwany za tragedię na festiwalu Astroworld. Foto Instagram @travisscott

Znany amerykański raper Travis Scott, prywatnie partner Kylie Jenner i ojciec jej córeczki Stormi, zorganizował w odniach 5-6 listopada festiwal Astroworld. Impreza odbyła się w teksańskim mieście Houston. Niestety, dla fanów artysty koncert szybko przerodził się w makabryczne wydarzenie. Napierający na scenę tłum stratował 8 osób. Poza ofiarami śmiertelnymi jest też wielu rannych.

Travis Scott na Astroworld

Travis Scott był największą gwiazdą pierwszego dnia festiwalu. Kiedy pojawił się na scenie, fani gwałtownie zaczęli napierać na scenę. Jak podają świadkowie, niektórzy widzowie omdlewali pod naporem ludzkiej masy. Chociaż raper przerywał kilka razy swój występ, aby apelować do ochrony o uspokojenie sytuacji, ta wymknęła się szybko spod kontroli. Tłum szybko ogarnęła panika, w wyniku której liczni uczestnicy doznali obrażeń. Kilkanaście osób przewieziono do szpitala, niestety nie wszystkich udało się uratować. Po tragicznych wydarzeniach pierwszego dnia odwołano sobotnie występy.

Show must go on

W Internecie pojawiają się ciągle kolejne relacje z okropnego zajścia na piątkowym koncercie. Jak wynika z zamieszczanych przez obecnych na festiwalu filmików, obsługa imprezy nie zareagowała właściwie na rozwijającą się w niepokojącym kierunku sytuację. Chociaż część obecnych na widowni fanów zorientowała się w tym, jak dramatyczny przebieg mają otaczające ich zajścia, ich próby przerwania występu ostatecznie nie odniosły sukcesu. Częściowo winę za to ponosi ograniczenie zasięgu sieci komórkowych na terenie, na którym festiwal miał miejsce. Kilku osobom udało się dotrzeć na platformę kamerzysty, ten jednak nie reagował na ich rozpaczliwe wołanie o pomoc. Zamiast tego spychał proszące o przerwanie koncertu osoby z powrotem w tłum.

Pozew przeciwko Scottowi i Drake’owi

Podobno chaos osiągnął pandemonium, gdy na scenie obok Travisa Scotta zjawił się inny popularny muzyk, Drake. Obaj artyści kontynuowali koncert pomimo rozgrywającej się pod sceną tragedii. Tymczasem skala wypadków przerosła obecne na miejscu służby ratunkowe. W kilka dni po nieudanym festiwalu, poza 8 ofiarami śmiertelnymi, media donoszą nawet o kilkuset rannych. Przeciwko muzykom, którzy mieli „zlekceważyć ryzyko”, a nawet „podjudzać tłum”, zostały złożone pozwy. Ofiary masowego wypadku, jak zdefiniowały katastrofalne zajścia teksańskie władze, domagają się milionowych odszkodowań od gwiazd i organizatorów.

Ofiary koncertu

Większość ofiar śmiertelnych to młodzi ludzie. Chociaż tożsamość wszystkich zmarłych nie jest jeszcze znana, to jak na razie wiadomo, że śmierć poniosły osoby w wieku 16-27 lat. Jak donoszą amerykańskie media, najmłodsza ofiara miała najprawdopodobniej 14 lat.