Trawa pszeniczna – poznaj moc super jedzenia!

Trawa pszeniczna, obok młodego jęczmienia, spiruliny, nasion chia czy jarmużu, robi furorę wśród amatorów zdrowego odżywiania i superfoods, czyli żywności wyjątkowo cennej dla organizmu człowieka ze względu na swoje szczególne właściwości. Czy słusznie?

trawa pszeniczna
Trawa pszeniczna – poznaj moc super jedzenia! Foto eparreno/Pixabay

Trawa pszeniczna to nic innego, jak pszenica w początkowej fazie wzrostu. Nosi ona, podobnie zresztą jak np. kiełki, miano „living food”, co oznacza „żywe jedzenie”. Najczęściej możemy znaleźć ją w formie proszku, tabletek i gotowych soków.

Trawa pszeniczna

Wielką propagatorką kiełków i traw pszenicznych była Ann Wigmore, u której w połowie XX wieku wykryto liczne schorzenia. Korzystając z doświadczeń swojej babki, kobieta zaczęła leczyć się za pomocą trawy pszenicznej i innych naturalnych specyfików. Choroby ustąpiły, a ona w dobrym zdrowiu dożyła 85. urodzin. Pewnie doczekałaby również kolejnych. Zmarła bowiem przedwcześnie, w wyniku zatrucia dymem z pożaru, który wybuchł w założonym przez nią Instytucie.

trawa pszeniczna
Trawa pszeniczna – poznaj moc super jedzenia! Foto Nha Van/Unsplash

Co w trawie piszczy?

Trawa pszeniczna w 70% składa się z chlorofilu, który jest podstawą życia na naszej planecie. Chlorofil stymuluje produkcję czerwonych krwinek i pomaga dotlenić nasz organizm. Ma to kolosalne znaczenie, ponieważ większość chorób tlenu nie lubi i nie może rozwijać się w jego towarzystwie. Dodatkowo oczyszcza z toksyn, pomaga utrzymać równowagę kwasowo-zasadową organizmu i wzmacnia odporność. Co więcej, składnik ten chroni przed wolnymi rodnikami, na dłużej pozwalając zachować młodzieńczy wygląd. Może on również zainteresować osoby mające problemy z nieprzyjemnym zapachem z ust bądź ciała.

Szklanka soku – dziesiątki zalet

Jednak chlorofil to nie wszystko, co ma do zaoferowania trawa pszeniczna! W jej skład wchodzą także aminokwasy, liczne witaminy i minerały, a ponadto pożądane przez nasz organizm enzymy. Znajdziemy w niej też błonnik, który wspomaga pracę jelit, oraz przeciwutleniacze. To prawdziwe superfood, bez którego nie można obejść się w diecie.

Zobacz także: Superfoods prosto z Polski! 10 propozycji, które warto uwzględnić w codziennej diecie

Bezglutenowa moc

Chociaż pszenica, tak jak żyto czy jęczmień, ma gluten, to sama trawa go nie zawiera! Ponieważ gluten znajduje się w nasionach i ziarnach, a więc częściach, których trawa pszeniczna nie posiada, roślina ta jest bezglutenowa i odpowiednia dla osób unikających na co dzień glutenu. W przypadku alergików i osób chorych na celiakię, u których nawet najmniejsze śladowe ilości glutenu mogą wzbudzić niepożądane reakcje, warto jednak rozważyć możliwość zanieczyszczenia podczas produkcji. Produkty z trawy pszenicznej mogą być przecież przetwarzane w tych samym fabrykach, gdzie obrabia się ziarno. W takim wypadku najlepiej jest sięgać po te wytwory z trawy pszenicznej, które oznaczono etykietką przekreślonego kłosa. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że bezglutenowe standardy zostały zachowane.

Trawa pszeniczna – poznaj moc super jedzenia! Foto RODNAE Productions/Pexels

Pszeniczne DIY

Mało kto myśli o tym, aby zacząć hodować własną pszenicę. Wypiek chleba z mąki własnej uprawy jest bowiem raczej problematyczny i czasochłonny. Jeśli jednak zdecydujemy się na wysianie pszenicy pod trawę, okaże się, że wcale nie potrzebujemy dużo miejsca ani specjalistycznych narzędzi. Wystarczą nam zwykła doniczka i własny parapet! A wyhodowanie gotowych do zbioru traw powinno zająć krócej, niż dwa tygodnie.