Tylko tęsknota w sercu gra… Premiera płyty Danuty Stankiewicz!

Artystka nazywana nie bez kozery Kolorowym Ptakiem Polskiej Piosenki. Nagradzana na wielu festiwalach krajowych i zagranicznych.

„Tylko tęsknota w sercu gra…”

To projekt słowno-muzyczny, którego końcowym efektem będzie wydanie płyty. Powstał na kanwie fascynacji polską poezją twórców pochodzenia żydowskiego (Julian Tuwim, Abraham Rajzen, Leon Kusman, Icchak Lejbusz Perec, Chaim Nachman Bialik,Mordechaj Gebirtig, Władysław Szlengel, Icchak Kacenelson, Icyk Fefer, Dawid Sfard, Marian Hemar) i recytowanej przez nieżyjącego już znakomitego aktora, Krzysztofa Kolbergera.

Poezja żydowska

Antologia poezji żydowskiej przeplatana jest tutaj piosenkami w wykonaniu niezwykle kreatywnej polskiej piosenkarki Danuty Stankiewicz („Blask szabasowych świec”, „Już wszystkie smutki wysmucone”, „A skrzypki w uszach grają”, „Słuchaj dzieweczko”, „Rebe”, „A może by tak zatańczyć” i inne).
Płytę studyjną pt. „Tylko tęsknota w sercu gra…” pragniemy dedykować w hołdzie Symchy Ratajzer-Rotemowi ps.”Kazik”, ostatniemu bohaterowi walczącego getta, któremu Urząd m.st. Warszawy w kwietniu 2008 roku nadał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Stołecznego Warszawy.
Inspiracją do stworzenia tego przedsięwzięcia artystycznego jest koncert, który w 2010 roku odbył się w Centrum Kultury „Łowicka” w Warszawie, zaś pretekstem do wydania płyty jest przypadająca w tym roku 10. rocznica śmierci Krzysztofa Kolbergera.

Bio artystów

Danuta Stankiewicz – polska piosenkarka. Stypendystka Ministra Kultury i Rządu Francuskiego w Paryżu (Schola Cantorum, Le Petit Conservatoire de la Chanson de Mireille, Szkoła Tańca Jacques’a Bensa). Ma niezwykle bogaty i różnorodny dorobek artystyczny. Występowała w popularnym kabarecie TEY. Nazywana nie bez kozery Kolorowym Ptakiem Polskiej Piosenki. Nagradzana na wielu festiwalach krajowych i zagranicznych. Oklaskiwano ją w 30 krajach świata. Na swoim koncie ma ponad 10 tysięcy zagranych koncertów, 30 płyt solowych i ponad 50 nagród, w tym najwyższe odznaczenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Gloria Artis”.

Krzysztof Kolberger – polski aktor i reżyser teatralny. Występował w filmach obyczajowych, psychologicznych, biograficznych, kostiumowych i dokumentalnych, także w serialach i spektaklach telewizyjnych. Po śmierci Jana Pawła II to właśnie on na antenie TVN odczytywał testament papieża. Powodzeniem wśród publiczności cieszyły się również reżyserowane przez niego sztuki teatralne („Krakowiacy i górale”, „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”). Za swoje kreacje oraz działalność na rzecz przemian demokratycznych w Polsce otrzymał wiele nagród. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Anna Tomasik
PR Manager for Artist Danuta Stankiewicz
+48 508 581 406
annatomasik1968@gmail.com
www.danutastankiewicz.com.pl