Ujarzmij naelektryzowane włosy!

Zima to nie jest dla nas łatwy czas. Niskie temperatury, deszcz, wiatr, śnieg... to wszystko może z łatwością przyprawić nas o gęsią skórkę, a nasze włosy "postawić dęba".

3 sposoby na elektryzujące się włosy. Foto Ilyuza Mingazova /unsplash

Elektryzowanie się włosów jest spowodowane obecnością jonów dodatnich, które w zetknięciu z jonami otoczenia zaczynają się odpychać. Efekt ten może nasilać się w klimatyzowanych lub silnie ogrzewanych pomieszczeniach, a także podczas zakładania ubrań lub czapki, kiedy włosy pocierają o materiał.
Elektryzowanie się włosów to zjawisko fizyczne, którego nie da się całkowicie wyeliminować. Jeśli Twoje włosy naelektryzowały się i potrzebujesz szybko je ujarzmić, możesz przeciągnąć po nich zwilżoną dłonią. Dzięki temu na jakiś czas rozładujesz zebrany w nich ładunek, ale po wyschnięciu włosy na nowo zaczną się elektryzować. Jak w takim razie na dłużej zabezpieczyć swoją fryzurę? Oto kilka porad!

Zacznij od pielęgnacji

Ogromny wpływ na elektryzowanie się włosów ma ich kondycja. Włosy zniszczone i przesuszone są szczególnie podatne, dlatego najważniejsze w walce ze „stojącą” fryzurą jest nawilżanie i regeneracja. Przede wszystkim należy zacząć od dobrania odpowiedniego szamponu, który będzie nawilżał, a jednocześnie nie doprowadzi do nadmiernego przetłuszczania się włosów. Dobrze jeśli również odbuduje zniszczenia w strukturze włosa. Po umyciu głowy warto stosować odżywki lub maski zapewniające dodatkowe nawilżenie, sprawdzą się zwłaszcza wersje do spłukiwania lub z dodatkiem jedwabiu, a także specjalne kosmetyki antystatyczne.

Wybieraj odpowiednie materiały

Elektryzowanie w dużej mierze jest spowodowane tarciem włosów o jakiś materiał, zimą jest to najczęściej sweter lub czapka. Zrezygnowanie z czapki może wydawać się najprostszym rozwiązaniem, jednak dla własnego dobra lepiej tego nie robić. Zdecydowanie lepiej zamienić swoje ulubione nakrycie głowy ze sztucznego materiału na inne, wykonane z naturalnych składników, takich jak bawełna lub wełna. Podobnie jest z pozostałymi częściami garderoby – szalikami, swetrami, golfami… Oczywiście nikt nie będzie wymieniał od razu całej szafy, jednak kiedy następnym razem udamy się na zakupy, warto pamiętać, że dobrze dobrane materiały zminimalizują elektryzowanie się włosów.

Odpowiedni materiał wykonawczy jest ważny także podczas wyboru przyrządu do czesania włosów. Klasyczne szczotki i grzebienie wykonane z plastiku potęgują nieprzyjemny efekt.. Czym je w takim razie zastąpić? Grzebieniem wykonanym z drewna, szczotką z naturalnym włosiem lub Tangle Teezerem. Ciekawym i skutecznym rozwiązaniem jest elektroniczna szczotka jonizująca, jednak jest to nieco droższa inwestycja.

Świadoma stylizacja termiczna

Fryzura to bardzo ważny element wizerunku, który dodatkowo możemy świadomie i dowolnie kształtować, na przykład za pomocą stylizacji termicznej. Podstawowym jej narzędziem jest oczywiście suszarka – trudno wyobrazić sobie poranne mycie głowy bez niej. Gorące powietrze podczas suszenia włosów w zimowy poranek przyjemnie rozgrzewa, jednak nie jest dobre dla kondycji naszych włosów. Wysoka temperatura strumienia może prowadzić do ich przesuszenia, a co za tym idzie, także do elektryzowania się. Korzystajmy zatem z letniego strumienia suszącego, dzięki czemu nasze włosy pozostaną zdrowsze i mniej podatne na negatywne działanie jonów dodatnich. W walce z nadmierna elektrostatyką dobrze sprawdzają się przyrządy wyposażone w funkcję jonizacji, która ogranicza elektryzowanie i dodatkowo wygładza włosy. Tę funkcję możemy znaleźć zarówno w suszarkach, jak i w prostownicach czy lokówkach.
Przed rozpoczęciem termicznej stylizacji pamiętajmy, aby zawsze używać kosmetyków chroniących przed szkodliwym wpływem wysokiej temperatury.