Ultra fiolet kolorem Pantone roku 2018

Fiolet to odcień rzadko spotykany w naturze, dlatego uzyskanie takiego barwnika w dawnych czasach było niesłychanie trudne. Jak wszystko to, co rzadkie, niespotykane i trudno dostępne na przestrzeni dziejów był on zarezerwowany dla szczególnych osób i na szczególne okazje.

Ultra fiolet kolorem Pantone roku 2018

Jak deklarują specjaliści Pantone kolor roku 2018 „komunikuje oryginalność, pomysłowość i wizjonerskie myślenie, które wskazuje nam na przyszłość”. Fiolet to także odcień symbolizujący niezwykłość mistycyzm, związany z duchowością i kontemplacją. W ultrafiolecie odnajdziemy również nawiązania do nieskończonych zagadek kosmosu i tajemnic, które czekają na odkrycie. Dlatego obok mistycznego przesłania tej barwy jest ona symboliczna także dla futuryzmu i technologii.

Żyjemy w czasach, które wymagają inwencji i wyobraźni. Jest to rodzaj twórczej inspiracji, który jest właściwy dla koloru PANTONE 18-3838 Ultrafioletu, bazującego na niebieskim odcieniem fioletu, który przenosi naszą świadomość i potencjał na wyższy poziom – mówi Leatrice Eiseman Dyrektor instytutu Pantone.

Ultra fiolet kolorem Pantone roku 2018

W swoim uzasadnieniu Instytut Pantone odwołuje się też do ikon popkultury, które m .in. za pomocą fioletu przełamywały modowe konwenanse, wymieniając przy tym Davida Bowiego i Prince’a, a także Jimi Hendricks z charakterystyczną fioletową apaszką czy też bardziej współczesną ikonę, Lady Gagę. Na tym jednak nie kończą się kulturowe konotacje ultrafioletu. Był on bowiem artystycznym pseudonimem muzy Andy’ego Warhola, Isabelle Collin Dufresne, przewijał się często w psychodelicznej sztuce lat 60., a także dał tytuł dystopijnemu filmowi science fiction z 2006 roku z Milą Jovovich w roli głównej.

Ultra fiolet kolorem Pantone roku 2018

Jak zatem przy tak szerokich inspiracjach zastosować ultrafiolet w wystroju wnętrz? Każdy z odcieni fioletu to odważny wybór, który nada ton pomieszczeniu. Aby ułatwić dekorowanie tym odcieniem, Instytut Pantone przygotował 8 palet kolorystycznych, z którymi nowy kolor roku komponuje się perfekcyjnie.

Wnętrza w stylu boho już z samego założenia są otwarte na mocne akcenty kolorystyczne i kontrasty takie, jak połączenie żółtego i niebieskiego, czerwieni z różem, czy właśnie fioletem.

Ultra fiolet kolorem Pantone roku 2018

Choć na pozór jest krzykliwy, bardzo wyrazisty, można go doskonale stonować odpowiednio dobraną paletą. W tych paletach ultrafiolet nie będzie nas raził we wnętrzach współczesnych, skandynawskich, a nawet minimalistycznych.

Ultra fiolet kolorem Pantone roku 2018

Połączenie z różem wydaje się stosunkowo naturalne dla koloru roku 2018, ale już mniej oczywista jest kompozycja z beżem. Jest to odcień, który bez obaw można wkomponować zarówno we wnętrza klasyczne, jak i eklektyczne.

Ultra fiolet kolorem Pantone roku 2018

Ta gama odcieni zdecydowanie nadaje się dla osób lubiących niezwykły i wyrazisty styl, a także połączenia starego z nowym, co przez nawiązania do kolorystyki lat 60., 70. i 80., dobrze sprawdzi się we wnętrzach retro i vintage.

Ultra fiolet kolorem Pantone roku 2018

Jak już zostało wspomniane na początku, fiolet nie występuje w przyrodzie często, nie oznacza to jednak, że nie ma go w niej wcale. Fuksje, astry, dzwonki, bez, a wreszcie lawenda to tylko kilka przykładów koloru roku 2018 w naturze. Wbrew pozorom świetnie komponuje się on także w pastelowej palecie barw, która doskonale sprawdzi się we wnętrzach w stylu prowansalskim, rustykalnym czy shabby chick.

Ultra fiolet kolorem Pantone roku 2018

Ultrafiolet może pozornie wydawać się bardzo śmiałym wyborem, ale jak udowadniają specjaliści Instytutu Pantone, tak, jak wieloznaczna jest jego symbolika, może mieć on wiele odsłon. A co najważniejsze, jest to odcień, który symbolicznie wskazuje nam drogę inwencji, poszukiwań i samorozwoju, dlatego warto aby duch koloru Pantone 2018 przyświecał nam w nadchodzącym roku choćby symbolicznie.