Wizyta u proktologa, to nie wstyd!

Wiele osób, mężczyzn i kobiet, w różnym wieku, cierpi z powodu chorób dolnego odcinka przewodu pokarmowego (DOPP). Mówi się o 50% mężczyzn i 60% kobiet, obrazowo ujmując, choruje co druga dorosła osoba.

Lekarz proktolog

Pomimo tego, że jest to problem społeczny, znakomita większość nigdy nie trafia do proktologa, narażając się tym samym na przykre, przewlekłe dolegliwości Powodami tej sytuacji są: bagatelizowanie problemu; w najgorszym przypadku lekceważenie krwawień z DOPP; niewiedza i źle pojmowany wstyd; dostępne bez recepty przeróżne maści i czopki.

Takie leczenie, bez jakiejkolwiek diagnostyki, w 60% powoduje krótkotrwałe zmniejszenie dolegliwości, poprzez częściowe zniwelowanie objawów choroby. Niestety, leki te nie działają na istotę choroby powodując jedynie „podleczenie” problemu. Mechanizm myślenia pacjenta jest wówczas następujący: „To przecież drobiazg, z byle powodu nie będę się wypinał przed lekarzem, pójdę do apteki po jakąś maść lub czopki”.

Firmy farmaceutyczne wydają setki mln złotych na reklamę, przekonującą nas, że jedyną przypadłością tej okolicy są hemoroidy, a oferowany lek to istne panaceum. Pobieżne potraktowania chorób tej okolicy przez lekarza, w trakcie rutynowej wizyty, brak czasu, środków, możliwości diagnostycznych, niekiedy również wiedzy, powoduje, że pacjenci leczeni są bez należytej diagnostyki, a tym samym bez prawidłowej diagnozy.

W mojej pracy zawodowej zdarzało mi się słyszeć od pacjenta zdanie, że właściwie wówczas mógł pójść do apteki a nie do lekarza i na to samo by wyszło. Chorób DOPP nie jest aż tak wiele, ale większości nie da się zdiagnozować tylko na podstawie wywiadu lekarskiego czy badania per rectum. Konieczne jest poszerzenie diagnostyki o wziernikowanie. Są to proste, niebolesne i dokładne badania, podczas których można pobrać materiał tkankowy (biopsja) do badań mikroskopowych. Wspomniałem o biopsji nie bez przyczyny, ponieważ wśród chorób dolnego odcinka przewodu pokarmowego są nowotwory złośliwe odbytu i odbytnicy, zajmujące 6. u mężczyzn i 9. u kobiet miejsce w rankingu umieralności na nowotwory w Polsce. Każdy z tych nowotworów, jak również stany przednowotworowe, można wykryć podczas tych badań. Znakomitą część chorób proktologicznych można skutecznie leczyć, stosując małoinwazyjne techniki z użyciem laserów, fal radiowych, botuliny tężcowej (Botoxu), uzyskując trwałe lub długotrwałe wyleczenie dolegliwości tej okolicy.

Na potwierdzenie anegdota: Ludwik XIV „Król Słońce” cierpiał na przetokę okołoodbytniczą, kłopotliwą przypadłość tej okolicy, jego nadworny chirurg Charles Francois Felix w asyście całego dworu, wykonał zabieg, którym wyleczył Króla z przykrej dolegliwości. Dostał za to tytuł szlachecki i nadania ziemskie. Wniosek, skoro nie wstydził się król i docenił wagę problemu, nie wstydźmy się i my, pamiętając o podstawowej zasadzie w medycynie – im wcześniej rozpoznamy chorobę, tym łatwiej i szybciej będziemy w stanie ją wyleczyć.

Kiedy wybrać się do proktologa?

Do KRIOCENTRUM codziennie zgłasza się kilku pacjentów z tymi chorobami, myśląc, że mają hemoroidy. Tymczasem wymagają zupełnie innego leczenia czy drobnego zabiegu (jak w przypadku zakrzepu). Najczęstszym powodem wizyty w gabinecie jest ból, natomiast w chorobie hemoroidalnej ból występuje bardzo rzadko. Niestety, objawem często bagatelizowanym jest pojawienie się krwi w stolcu lub na papierze toaletowym. Jako, że są to niewielkie ilości i okresowo tylko pojawiające się, krwawienie takie potrafi być bagatelizowane przez pacjentów nawet latami. Oczywiście rzeczywistym powodem takiego niewielkiego, okresowego krwawienia jest choroba hemoroidalna lub szczelina odbytu, ale występuje również z powodu polipa, który jest stanem przednowotworowym czy w rozwiniętym raku odbytnicy.

Dlatego też nawet jednorazowego epizodu pojawienia się krwi z odbytu nie wolno bagatelizować. Krwawienie z odbytu zawsze wymaga wizyty u proktologa, który właśnie powinien wyeliminować możliwość pojawienia się nowotworu lub stanu przedrakowego.

Wszelkie niepokojące objawy ze strony układu pokarmowego, w tym problemy z wypróżnianiem, powinny skłonić nas do wizyty u proktologa. Z lekarzem warto skonsultować się, gdy:

  • zaobserwowaliśmy śluz lub krew w kale;
  • odczuwamy ból podczas wypróżniania;
  • towarzyszy nam uczucie niepełnego wypróżnienia;
  • odczuwamy ból, świąd i/lub pieczenie w okolicy odbytu;

Artykuł został przygotowany we współpracy z kliniką Kriocentrum z podwarszawskiego Józefowa, która od ponad 20 lat oferuje skuteczne i małoinwazyjne zabiegi proktologiczne.