Wyprawa w góry – jak się do niej przygotować?

Wakacje dają szansę na odpoczynek na świeżym powietrzu. Jeśli wybierzesz się na letni urlop w góry, nie zapomnij, by zadbać o najważniejsze – bezpieczeństwo swoje i swoich dzieci.

wyprawa w gory jak sie przygotowac
Wyprawa w góry – jak się do niej przygotować. Abel Leemans

Spędzanie wolnego czasu – urozmaiconego waszymi ulubionymi aktywnościami – w sposób odpowiedzialny gwarantuje, że przywieziecie ze sobą do domu bagaż niezapomnianych wrażeń. Zapoznaj się z podstawowymi zasadami bezpiecznego zachowania w górach.

Sprawdź pogodę

Zanim wyruszysz na wycieczkę górskim szlakiem, sprawdź prognozę pogody – w internecie znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące temperatury, opadów, prędkości wiatru, jak i stopnia nasłonecznienia. Zachowaj zdrowy rozsądek przy podejmowaniu decyzji o wyprawie w góry. Jeżeli warunki atmosferyczne nie są korzystne, najlepiej zrezygnuj z wymarszu i przełóż go na inny dzień. Co się odwlecze, to nie uciecze!

Zadbaj o odpowiedni strój

Jak wiesz, w górach pogoda potrafi zmienić się błyskawicznie – nawet w połowie lata trzeba być przygotowanym na znaczne opady deszczu i ochłodzenie. Przezornie ubierz się na cebulkę. Zawsze warto wziąć ze sobą na taką wyprawę ciepły golf lub sweter, płaszcz przeciwdeszczowy, nakrycie głowy oraz zapasową parę skarpet. Nie tylko górale wiedzą o tym, że buty są najważniejszym elementem górskiego wyposażenia. Powinny być nieprzemakalne, mieć twardą podeszwę i sięgać ponad kostkę – to wcale nie oznacza, że nie mogą być wygodne.

Podręczna apteczka

Nie zapomnij o tym, by spakować do plecaka lub torby podręczną apteczkę. Jak wiesz, przy zmianach wysokości mogą zdarzyć się bóle głowy – na wyprawę weź ze sobą lek przeciwbólowy. Gdy poczujesz, że Twoje mięśnie zmęczyły się pieszą wycieczką, warto przyjąć w tym momencie magnez i potas – zadbaj o to, by znalazły się w apteczce. Weź ze sobą także bandaż elastyczny, którym można usztywnić kostkę w razie skręcenia, oraz plastry hydrokoloidalne, które przyspieszą gojenie pęcherzy i otarć, np. Salvequick FOOT CARE – działają jak dodatkowa warstwa skóry.

Zaplanuj trasę

Planując trasę górskiej wycieczki, należy tak zorganizować wędrówkę, by przed zmrokiem zejść ze szlaku. Jeśli zatem Twój plan obejmuje dłuższą wycieczkę, wstań z łóżka wcześniej i wyrusz w góry rankiem – śniadanie i obiad możesz zjeść na świeżym powietrzu. Wybór konkretnego szlaku i panujących na nim warunków powinien być dostosowany do indywidualnych możliwości i kondycji fizycznej, zwłaszcza jeżeli będą towarzyszyły Ci dziećmi.

Weź ze sobą mapę

Pamiętaj, że – poza wskazywaniem drogi – dokładna i aktualna mapa dostarcza informacji o lokalizacji szałasów, schronów, koleb i leśniczówek. Warto wiedzieć, gdzie można się schronić w przypadku nagłej zmiany warunków atmosferycznych. Jeśli nie jesteś pewna, gdzie jesteś albo w jakiej odległości znajduje się interesujące Cię miejsce w górach, nie bój się zasięgnąć języka u przechodniów – kto pyta, nie błądzi.

Telefon komórkowy

Choć celem górskiego trekkingu jest korzystanie z bliskości natury i odpoczynek od elektronicznych niezbędników dnia codziennego, pamiętaj, by wziąć ze sobą na szlak telefon. Zadbaj o to, by przed wyjściem naładować baterię w komórce i mieć w bazie kontaktów numery alarmowe: GOPR 601 100 300 oraz 985. Podczas wyprawy górskiej możesz także skorzystać z aparatu fotograficznego w Twoim telefonie, uwieczniając chwile wakacyjnej beztroski.

Prowiant

Także podczas wyprawy górskiej nasz organizm trzeba nawadniać i dostarczać pożywienie – dla wzmocnienia tak potrzebnej energii. Przed wyjściem na szlak spakuj do plecaka pożywny posiłek i weź ze sobą wodę – na 1 osobę przypada minimum 1 litr wody. Spakuj także owoce i słodkości, które szybko uzupełniają braki energii. Niezależnie od tego, czy wybrałaś się w góry w ciepły lub chłodniejszy dzień, dobrze jest mieć ze sobą termos z ciepłą herbatą.