Zadbaj sama o paznokcie – ważne porady!

Jeszcze u schyłku lat 80. kobiety miały do dyspozycji nożyczki, cążki i metalowe pilniki.

zadbaj o swoje paznokcieDzisiaj dostępnych jest tak wiele akcesoriów i kosmetyków, że łatwo jest samodzielnie zadbać o własne paznokcie, tylko czasem nie wiemy, które preparaty są nam niezbędne, tyle jest specjalistycznych emalii, kremów, żeli, oliwek…
Do pielęgnowania paznokci mamy do dyspozycji odżywki, bazy ochronne, preparaty do pielęgnacji i do usuwania skórek, preparaty zapobiegające obgryzaniu paznokci, a także nutrikosmetyki.

Po co odżywki i preparaty

  • Odżywki poprawiają stan i wygląd paznokci: regenerują osłabione i zniszczone płytki, wygładzają ich powierzchnię, usuwają przebarwienia płytki, zapobiegają ich łamaniu i rozdwajaniu, pobudzają paznokcie do wzrostu. Występują w postaci olejku lub emalii. Wybieraj te, które zawierają witaminy, składniki mineralne (wapń), a także wyciągi z roślin.
  • Bazy ochronne chronią płytkę paznokcia przed uszkodzeniami i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, wzmacniają i utwardzają płytkę, zapobiegają powstawaniu przebarwień (to szczególnie istotne, gdy używasz lakierów w ciemnych kolorach), a także przedłużają trwałość lakieru. Występują w postaci emalii. Wybieraj te z zawartością witamin i wapnia.
  • Preparaty do pielęgnacji skórek zapobiegają ich nadmiernemu przesuszeniu, rogowaceniu, łuszczeniu i zadzieraniu się. Najwygodniejsze w użyciu są te w formie olejków i kremów. Wcieraj je w paznokieć i otaczającą go skórkę codziennie wieczorem.

Paznokcie często odzwierciedlają stan naszego zdrowia, a pojawiające się na nich zmiany mogą być sygnałem, iż coś złego dzieje się w organizmie. W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej zasięgnąć porady lekarza dermatologa.

Choroby paznokci

Podobnie jak inne części ciała również i paznokcie podlegają różnego rodzaju schorzeniom, a kolor i struktura płytki paznokcia mówi wiele o stanie naszego zdrowia. Niewłaściwy, a tym samym alarmujący stan paznokcia jest związany nie tylko ze zmianami miejscowymi, ale również może być objawem poważniejszych schorzeń organizmu. Jakichkolwiek pojawiających się zmian nie należy bagatelizować, dobrze jest też zasięgnąć porady lekarza dermatologa, który zaleci odpowiednie leczenie w przypadku wystąpienia poważniejszych schorzeniach.

Do najczęstszych chorób paznokci i zaburzeń w ich rozwoju należą:

  • Łuszczyca paznokci to choroba związana z niewłaściwym funkcjonowaniem układu odpornościowego, pojawiająca się zazwyczaj wraz z innymi zmianami na skórze ciała. Uwarunkowana czynnikami genetycznymi, jest niezakaźna i niezłośliwa. Objawy łuszczycy charakteryzują się pojawianiem na płytce paznokcia poprzecznych lub podłużnych bruzd w kształcie linii, punkcików lub plamek. Paznokcie stają się matowe i kruche, płytka grubieje, często też rozwarstwia się i ulega zniekształceniom. Mogą pojawiać się brunatnożółte przebarwienia, które obok charakterystycznych bruzd są wynikiem nieprawidłowego procesu rogowacenia. Przebieg choroby jest przewlekły i może dotyczyć jednego lub kilku paznokci ręki lub stopy. Osoba dotknięta łuszczycą powinna być pod stałą kontrolą lekarza dermatologa. Specjalne gabinety wykonują zabiegi na paznokciach dotkniętych łuszczycą, które polegają na usunięciu zniekształconych części paznokcia za pomocą frezarki i frezerów ceramicznych lub diamentowych. Następnie na płytkę paznokcia nakładana jest specjalna masa lub żel do rekonstrukcji chorego paznokcia.
  • Grzybica paznokci to schorzenie dotyczące najczęściej osób z zaburzeniami hormonalnymi, chorych na cukrzycę oraz dotkniętych problemami z ciśnieniem tętniczym. W grupie ryzyka znajdują się także osoby przyjmujące niektóre rodzaje leków, których skutkiem ubocznym jest zwiększone ryzyko zarażenia oraz osoby korzystające z basenów, siłowni, sali gimnastycznych czy też sauny. Pierwszymi oznakami pojawiającej się grzybicy może być zaczerwienie skóry, pieczenie lub swędzenie stóp, nadmierna potliwość stóp oraz łuszczenie naskórka. Dalsze stadium grzybicy to żółtawe, białe lub czarne przebarwienia na płytce paznokcia, jej zgrubienie oraz ból pojawiający się przy jakimkolwiek nacisku na paznokieć. Wszystkie te objawy wywołane są przez kontakt z zarodnikami różnego rodzaju grzybów. Grzybica paznokci jest często poprzedzona grzybicą międzypalcową, która nie leczona zaczyna atakować paznokcie stóp lub rąk. Leczenie grzybicy jest procesem długotrwałym, lecz im szybsza reakcja na pierwsze objawy tym łatwiej jest się z nią uporać. Oprócz maści przeciwgrzybicznych w leczeniu grzybicy często konieczne jest przyjmowanie środków doustnych, które bardzo skutecznie zwalczają przyczyny choroby. Aby uchronić się przed zakażeniem grzybicą należy przede wszystkim unikać chodzenia boso w miejscach powszechnego użytku (np. basen, sauna, przebieralnia), prewencyjnie stosować kremy i pudry przeciwgrzybiczne po skorzystaniu np. z basenu, korzystać z własnego ręcznika i z własnych przyborów higieny osobistej, nosić wygodne obuwie i krótko obcinać paznokcie.
    Preparaty do usuwania skórek zastępują cążki. Ich zadaniem jest osłabianie odrastania i zmiękczanie otaczających paznokcie skórek, które łatwiej jest usunąć. Występują w postaci kremów, żeli lub gęstego płynu. Preparat nakłada się, po uprzednim oczyszczeniu paznokcia, na otaczającą go skórkę na kilka lub kilkanaście minut, a potem delikatnie usuwa się ją przy użyciu patyczka. Wybieraj takie, które dodatkowo jeszcze nawilżają i natłuszczają płytkę paznokcia.
    Zmywacze to cała gama produktów w postaci płynu. Najmniej szkodliwie na płytkę paznokcia działają takie, które nie zawierają acetonu. Oprócz swej podstawowej funkcji – dzięki dodatkowi np. witaminy E, F, gliceryny, oleju rycynowego, protein jedwabiu – mają działanie osłaniające i regenerujące paznokcie.
    Lakiery i emalie to najliczniejsza grupa produktów przeznaczonych do paznokci. Ich skład ewoluuje od lat, by zdobiły i chroniły paznokieć, a nie działały szkodliwie.
    Preparaty, których zadaniem jest zniechęcanie do obgryzania paznokci, są gorzkie w smaku, mają postać emalii lub olejku. Można je nakładać na kolorowy lakier (te w postaci emalii) lub bezpośrednio na płytkę paznokcie. Do każdego preparatu jest dołączona ulotka z informacją jak go stosować.
    I jeszcze jeden rodzaj specyfików mających na celu poprawę stanu paznokci – to nutrikosmetyki, czyli preparaty doustne. Powinny zawierać wapń, żelazo, krzem, cynk, siarkę, magnez, krzem, witaminy A, E, C i PP. Będą odżywiać jednocześnie paznokcie, włosy i skórę. Taką doustną suplementację warto zastosować właśnie wiosną, ale najlepiej po uprzedniej konsultacji u lekarza (np. pierwszego kontaktu lub dermatologa).
    IR