Zdrowe usta bez skazy. Jak dbać o usta podczas chłodniejszych dni?

Dbając o codzienną pielęgnację skóry nie powinno się zapominać o odpowiedniej ochronie delikatnego naskórka warg.

Co na spierzchnięte usta
Zdrowe usta bez skazy. Jak dbać o usta podczas chłodniejszych dni?

Estetyczne usta i ładny uśmiech są nie tylko wizytówką każdej kobiety, ale i oznaką zdrowia oraz dbałości o atrakcyjny wygląd. W związku z tym jeszcze przed nałożeniem makijażu i pomalowaniem ust pomadką warto pamiętać o ich odpowiednim nawilżeniu i odżywieniu.

Nie bez powodu usta kojarzą się ze zmysłowością i pięknem. To dlatego podkreślamy je intensywnymi kolorami pomadek i wymyślnymi błyszczykami, a przy pomocy sztuczek makijażowych nadajemy im wymarzony kształt.

Warto jednak pamiętać o tym, że naskórek warg jest bardzo wrażliwy i wymaga szczególnego traktowania, zwłaszcza kiedy jest narażony na działanie zimnego wiatru, mrozu czy promieni słonecznych. Jak sprawić, aby usta wyglądały zdrowo i pięknie?

Pielęgnacja na co dzień

Zadbane wargi nie są jedynie efektem działań pielęgnacyjnych, ale i odpowiedniego odżywienia od wewnątrz. Dlatego warto pamiętać o nawadnianiu organizmu i dostarczaniu odpowiedniej dawki witamin w postaci świeżych owoców i warzyw. Aby usta były bardziej jędrne, można również masować je od czasu do czasu przy pomocy kostki lodu. Podobny zabieg można wykonać przy użyciu szczoteczki do zębów, jednak aby pozbyć się niechcianych skórek, można posmarować wargi przed zabiegiem oliwą z oliwek lub lekkim kremem. Pamiętajmy również o stosowaniu balsamów oraz dobrych kremów, aplikując je również na skórę wokół ust. Ważne jest również to, aby w ciągu dnia używać ochronnych sztyftów, zawierających składniki takie jak witaminy A, C, E i F, kwas hialuronowy lub naturalne składniki w postaci masła shea, olejku migdałowego czy aloesu.

Spierzchnięte usta pod kontrolą

Wargi spierzchnięte od zimnego powietrza i mrozu nie tylko powodują nieprzyjemne pieczenie i uczucie przesuszenia, ale praktycznie uniemożliwiają nałożenie pomadki. Kosmetyk osiada we wgłębieniach i na fragmentach skórek, co sprawia, że trudno nałożyć go równomiernie i dodatkowo podkreśla nieestetyczny wygląd ust. Aby pozbyć się niechcianych skórek, warto zrobić domowy peeling, który pomoże wygładzić usta przed nałożeniem balsamu i szminki. Można wykorzystać w tym celu cukier wymieszany z odrobiną miodu lub oliwy, a także kawowe fusy. Po usunięciu niedoskonałości warto odżywić usta i wygładzić delikatny naskórek. Na pewno większość z nas zna sposób polegający na posmarowaniu ust miodem, ale można wykorzystać w tym celu również oliwę z oliwek lub witaminę E z rozgniecionej kapsułki. Latem poza codzienną pielęgnacją warto chronić usta przed przesuszeniem odpowiednimi kosmetykami zawierającymi filtry UV.

SOS dla ust

Może się jednak zdarzyć, że w okolicy warg pojawią się nieprzyjemne, bolesne pęknięcia. Dobrze znane wszystkim zajady nie dość, że wiążą się z dyskomfortem i nieprzyjemnym uczuciem pieczenia, to ich wygląd pozostawia wiele do życzenia. Aby złagodzić objawy i zwalczyć drobnoustroje wywołujące zmiany skórne ust, dobrze zaopatrzyć się w maść zawierającą witaminę B2. Jednym z takich środków jest maść ZAJADEX, której skład obejmuje również cynk i ekstrakt z szałwii lekarskiej. Inną metodą wspomagającą zwalczania zajadów może być posmarowanie skóry sokiem z aloesu lub mieszanką miodu i kilku kropel tranu.

Przed nałożeniem codziennego makijażu warto pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji delikatnej skóry ust. Wbrew pozorom zagrażają im nie tylko mrozy i suche powietrze, ale również złe nawyki żywieniowe, drobnoustroje oraz nadmierna ekspozycja na słońce. Dopiero zadbane, nawilżone wargi pozbawione przesuszonych skórek będą prezentować się atrakcyjnie i staną się odpowiednią bazą do nałożenia kolorowych kosmetyków.