„Zimna wojna” trzykrotnie nominowana do Oscara!

Wspaniałe wieści dla polskiej kinematografii. "Zimna Wojna" Pawła Pawlikowskiego została nominowana do tegorocznego Oscara aż w trzech kategoriach!

Foto. Facebook @JoannaKulig

Tegoroczna ceremonia rozdania Oscarów będzie wyjątkowa dla wszystkich Polaków. Film Pawła Pawlikowskiego „Zimna Wojna” został doceniony poza granicami kraju (a nawet kontynentu!) i nominowany w trzech kategoriach: Najlepszy film nieanglojęzyczny, Zdjęcia (autorstwa Łukasza Żala, znanego również z produkcji „Idy”, która otrzymała nagrodę w roku 2015) i Reżyseria.
Amerykańska Akademia Wiedzy i Sztuki Filmowej ogłosiła tzw. oficjalne „shortlisty” zawierające nazwiska tych twórców, którzy mają szansę na otrzymanie statuetki w danej kategorii.

Najlepszy film nieanglojęzyczny

Jako najlepszy film nieanglojęzyczny poza „Zimą wojną” jury wyróżniło „Romę”, „Capernaum”, „Never Look Away”, a także „Shoplifters”. W 2015 roku, w tej samej kategorii, statuetkę Oscara otrzymał film Pawła Pawlikowskiego – „Ida”.

Zdjęcia

Poza Łukaszem Żalem za zdjęcia do „Zimnej wojny” w tej kategorii nominowani są: Alfonso Cauron („Roma”), Robbie Ryan („Faworyta”), Caleb Deschanel („Never Look Away”) oraz Matthew Libatique („Narodziny Gwiazdy”).

Reżyseria

W kategorii „reżyseria” Paweł Pawlikowski zmierzy się z artystami takimi jak Spike Lee („BlacKkKlansman”), Yorgos Lanthimos („Faworyta”), Alfonso Cuarón („Roma”) oraz Adam McKay („Vice”).

Oscary 2019 zostaną wręczone 24 lutego w Dolby Theatre w Hollywood. Gala rozpocznie się o 2:00 w nocy czasu polskiego (czyli w noc z niedzieli na poniedziałek).

Gratulujemy i trzymamy kciuki za naszych rodaków!

Zuzanna Niedzielska/Obcasy.pl

Wpis znaleziono dzięki:

- "Zimna Wojna"

- Paweł Pawlikowski

- Oscary 2019