Regularnie kontroluj stan swojej skóry
W profilaktyce raków skóry i czerniaka niezwykle ważna jest samokontrola. Kilka razy w roku powinniśmy dokładnie przyjrzeć się znamionom, włókniakom i brodawkom. Podczas takiej kontroli należy pamiętać o miejscach, które na co dzień są niewidoczne dla naszych oczu – podeszwy stóp, skóra pod pośladkami, zgięcia pod kolanami, czy skóra za uszami. Kontrolując trudno dostępne miejsca warto poprosić o pomoc bliską osobę.
Wykorzystuj metodę ABCDE
W kontroli zmian skórnych pomocna może być metoda ABCDE. Zgodnie z jej założeniami należy obejrzeć zmiany skórne pod kątem A – asymetrii, B- brzegów, C – koloru, D – wielkości, E – ewolucji tych zmian. Co powinno nas niepokoić? Przede wszystkim niesymetryczne znamiona o nieregularnych brzegach lub nierównym zabarwieniu. Istotna jest także ich wielkość. Naszą czujność powinny wzbudzić zmiany o wielkości powyżej 5mm, a także takie, które zmieniły się na przestrzeni ostatnich 3 miesięcy.
Gdy coś Cię zaniepokoi, skonsultuj się z dermatologiem
Brązowe i jasnobrązowe zmiany skórne, które od dłuższego czasu wyglądają tak samo nie powinny nas martwić. Jeśli jednak zmiana zaczyna swędzieć, boleć lub powodować dyskomfort, konieczna jest konsultacja dermatologiczna. Podczas wizyty lekarz może skontrolować zmianę pod dermatoskopem. Urządzenie umożliwia obejrzenie skóry w 20-krotnym powiększeniu. Po zdiagnozowaniu lekarz może zalecić dalszą obserwację zmiany lub jej usunięcie. W zależności od jej rodzaju rekomenduje chirurgiczne wycięcie zmiany i przesłanie wycinka do badań histopatologicznych lub elektrokoagulację. Wiele zmian można również usunąć za pomocą nowoczesnych laserów.
Wybierz metodę laserową
Laseroterapia to coraz częściej stosowana metoda usuwania zmian skórnych. Jest to niezwykle szybki i nieinwazyjny sposób na usunięcie nieestetycznych zmian na naszej skórze. Obecnie z pomocą laserów usuwać można brodawki łojotokowe i brodawki płaskie, keratozy słoneczne, prosaki (milia), kępki żółte (xanthelasma), włókniaki miękkie i polipy włóknistonabłonkowe. Zabieg polega na odcięciu zmiany za pomocą wiązki laserowej. Po jej usunięciu w miejscu poddanym zabiegowi powstaje mała ranka. Po zagojeniu zmiana nie odrasta. Laseroterapia pozwala w nieinwazyjny i szybki sposób usunąć nieestetyczne zmiany na skórze pacjenta. – tłumaczy dr Agnieszka Drożniak z Kliniki VESUNA w Krakowie. Podczas konsultacji dermatologicznej oceniamy, czy dana zmiana kwalifikuje się do zabiegu laserowego. Jeśli nie ma przeciwwskazań, najczęściej wystarczy jeden zabieg, by trwale usunąć nieestetyczny element naszej skóry. – dodaje. Metoda laserowego usuwania zmian skórnych pozwala w szybkim czasie pozbyć się nieestetycznych zmian skórnych. Zabieg nie powoduje dyskomfortu pacjenta.
W nowoczesnych gabinetach lekarskich wykorzystuje się specjalne urządzenie chłodzące skórę przed zabiegiem. Taki aparat gwarantuje stabilne chłodzenie powierzchni skóry i zmniejsza dolegliwości bólowe. Ponadto dzięki schłodzeniu skóry możliwe jest wykorzystanie większej mocy lasera co skraca czas zabiegu i zwiększa jego dokładność.