Zobacz, jak możesz odświeżyć meble!

Coraz częściej myślimy o odświeżeniu wnętrza, ale nie chcemy przy tym robić generalnego remontu i wydawać dużej ilości pieniędzy? Co w takiej sytuacji zrobić, by nasz dom znów zaczął nas zachwycać?

meble w nowej odslonie

Zacznijmy od mebli, nie pozbywajmy się jednak tych, które są solidne i mogą nam służyć jeszcze przez lata. Wykorzystajmy wyobraźnię, postawmy na renowację, zdobienia i nieduże, a efektowne zmiany, a nasze wnętrza zupełnie się odmienią.
Renowacja mebli, czy też ich ozdabianie, nie zawsze musi wiązać się z pomocą specjalistów. Większość potrzebnych preparatów, elementów oraz gotowych rozwiązań, znajdziemy w sklepach stacjonarnych bądź internetowych. Dzięki temu we własnym zakresie możemy stworzyć niepowtarzalny dodatek, który odmieni całe wnętrze.

Meble w nowej odsłonie_2

Powrót w wielkim stylu

Tak jak w przypadku mody, która wraca, tak w dekoracji wnętrz – niektóre style powracają, by po wielu latach znów zachwycać. Pozostawiają nam przy tym pewną dowolność w interpretacji, dzięki czemu możemy dopasować je do swoich potrzeb i wyobrażeń.
W ostatnim czasie znów modne stały się fotele z lat 50. i 60. Jeśli już jesteśmy w posiadaniu takich perełek, z pewnością są one nadgryzione zębem czasu. Warto przywrócić im dawny blask i pozwolić, by znów zagościły w naszym wnętrzu – w nowej, odświeżonej odsłonie. Jak to osiągnąć? Na początek wybierzmy tkaninę, którą chcemy na nowo obić mebel. Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie dwóch rodzajów materiału – wzorzystego na siedzisku i oparciu oraz jednokolorowego z tyłu. Przygotowując nowe obicie, wszyjmy zamek błyskawiczny, dzięki któremu będziemy mogli je z łatwością w każdym momencie zdjąć do prania. W kwestii wzorów i kolorów możemy dowolnie eksperymentować. To od nas zależy, czy powstanie efektowny, designerski dodatek, czy fotel idealnie komponujący się z resztą wnętrza.

Meble w nowej odsłonie_3
Jeśli chcemy odnowić stare meble z drewna, najprościej będzie je na nowo pomalować. Jeśli drewno jest lakierowane lub bejcowane, przed malowaniem należy zetrzeć tę warstwę papierem ściernym. W przeciwnym razie farba nie wniknie odpowiednio głęboko w strukturę drewna i z czasem zacznie się łuszczyć i odpadać. Zamiast papieru ściernego można także zastosować specjalny preparat do usuwania starych powłok z drewnianych powierzchni. Pod jego wpływem farba lub lakier pomarszczy się i podniesie, nie niszcząc przy tym drewna. Tak przygotowany mebel pozostaje nam tylko pomalować na wybrany kolor.

Meble w nowej odsłonie_4

Efektownie i niedrogo

Ciekawym rozwiązaniem zmieniającym nasze wnętrza są naklejki, które można stosować zarówno na meblach, jak i na oknach, kafelkach czy ścianach. – Naklejki, które wybrać możemy na www.pixteria.pl, drukowane są na wysokiej jakości folii samoprzylepnej, dostępnej w trzech wariantach – matowej, błyszczącej i transparentnej, czyli przezroczystej – mówi Krzysztof Chaciej, producenta fototapet, naklejek ściennych, plakatów, obrazów. – Charakteryzują się żywymi, idealnie odwzorowanymi kolorami, są bardzo trwałe oraz bezpieczne dla zdrowia i środowiska.
Na jaki wzór się zdecydować? Wszystko zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać. Możemy postawić na jednolitość – wybrać motyw przewodni i wykorzystać go zarówno na meblach, jak i na ścianie. – To rozwiązanie znakomicie spisze się w pokoju dziecka. Kolorowe naklejki, cięte po obrysie, przedstawiające postacie z ulubionej bajki, to doskonały pomysł na wyklejenie szafek, ścian i innych elementów w pokoju malucha – zauważa Krzysztof Chaciej, piXteria Team.

Meble w nowej odsłonie_5
Wykorzystując naklejki ścienne można także optycznie powiększyć pomieszczenie. Wystarczy, że na drzwiach szafy przesuwnej umieścimy zdjęcie uliczki biegnącej w dal. Natomiast, jeśli myślimy o czymś nowoczesnym i nietuzinkowym, oklejając komodę użyjmy innego wzoru lub koloru do każdej z szuflad. Dzięki temu stworzymy niepowtarzalny mebel i zamiast wymieniać go na nowy, podarujemy mu drugie życie.